Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 апрель куни пандемия даврида аҳолини асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлаш ва нарх-наво барқарорлигини сақлаш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Пишиб етилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нобуд бўлишининг олдини олиш мақсадида аҳоли талабларидан келиб чиқиб, фермер ва деҳқонлари томонидан етиштирилган мева-сабзавот, полиз ва кўкат маҳсулотларини жойларга етказиш ва сотиш учун вилоятлараро ва шаҳарлараро қатновларни амалга оширишга рухсат бериш лозимлиги таъкидланди.
Ички ишлар вазирлиги деҳқон ва фермер хўжаликларининг автотранспорт воситаларини ҳудудлараро постларда кутиб олиш, уларни ташкил этилган ярмаркалар ва савдо нуқталарига тартиб билан кузатиб боришни таъминлайди.
Давлат солиқ қўмитаси, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлигига сотиш учун олиб келинаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини жойларда аҳоли талаб ва эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда, савдо майдончалари, ярмарка ва бозорларга йўналтириб бориш топширилди.
«Албатта, вазиятимиз яхшиланиб, ижобий томонга ўзгариб бориши билан, 10 майдан кейин биз карантин режимини босқичма-босқич юмшатишга қаратилган ишларимизни янада дадилроқ давом эттирамиз», — деди давлат раҳбари.
Президент сўзларига кўра, Ўзбекистон пандемияга қарши кураш борасида ўтган вақт мобайнида муҳим тажриба орттирди. Энди ундан юқумли касалликларнинг олдини олиш ва уларга қарши курашиш, санитария-гигиена қоидаларига қатъий амал қилиш ҳамда тиббий маданиятни ошириш йўлида самарали фойдаланишимиз зарур, деди у.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 апреля провел видеоселекторное совещание по вопросам противодействия коронавирусной инфекции, обеспечения населения продуктами питания и сохранения стабильности цен. Об этом сообщил телеканал «Узбекистан 24».
Для предотвращения потерь поспевшей сельскохозяйственной продукции, а также в ответ на запросы населения глава государства поручил разрешить осуществление межобластных и междугородных перевозок для доставки и продажи выращенной фермерами и дехканами плодоовощной и бахчевой продукции.
МВД должно обеспечить встречу автотранспортных средств дехкан и фермерских хозяйств на межрегиональных постах и их организованное сопровождение к ярмаркам и пунктам торговли.
Государственному налоговому комитета, Генеральной прокуратуре и МВД поручено ориентировать доставляемую для продажи сельхозпродукцию на торговые площадки, ярмарки, рынки и махалли, исходя из запросов и потребностей населения.
«По мере улучшения ситуации мы еще более уверенно продолжим работу по поэтапному смягчению карантинного режима после 10 мая. Однако повторюсь, что повсеместное соблюдение санитарных требований должно быть первостепенной задаче», — цитирует Шавката Мирзиёев телеканал «Узбекистан 24».
По словам президента, Узбекистан за минувшее время накопил важный опыт по противодействию пандемии. Теперь необходимо эффективно использовать этот опыт для профилактики и противодействия инфекционным заболеваниям, строгого соблюдения санитарно-гигиенических правил и повышения медицинской культуры в целом, сказал он.
Кроме того, родителям планируется разрешить гулять с детьми возле дома с условием строгого соблюдения мер безопасности.