Бугун Ўзбекистон ҳудудига Туркманистон орқали Каспий денгизининг жанубий районлари устида шаклланган навбатдаги нам ҳаво оқими кирмоқда, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Республикамизда кечга бориб баъзи жойларга ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Қорақалпоғистонда ва Хоразм вилоятида айрим жойларга кучли ёмғир ёғиши ва момақалдироқ бўлиши мумкин. Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ёғингарчилик бўлмайди. Ҳарорат 25−30 даражани ташкил қилади, бу ушбу кун меъёридан 5−7 даражага юқоридир.
Эртага, 9 май куни Ўзбекистон ҳудудининг катта қисмида об-ҳаво нобарқарор бўлади. Айрим жойларга ёмғир, кучли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин, Қорақалпоғистонда ва Хоразм вилоятида ёмғир эрталаб ва кечқурун ёғади. Кундузги ҳарорат 21−26 даражагача пасаяди ва ўртача кўп йиллик қийматларга яқинлашади.
Бугун ва эртага мамлакат ҳудудида шамолнинг тезлиги секундига 15−20 метргача, шиддат билан эсганда 23−28 метргача кучайиши мумкин.
10 майда республикада ёғингарчилик тўхтайди, фақат Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида кечаси ва эрталаб айрим жойларга ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин, кундузи ёғингарчилик бўлмайди. Ҳаво ҳарорати 3−5 даражага кўтарилади.

Сегодня на территорию Узбекистана через Туркменистан осуществляется вынос очередной порции влажного воздуха, сформировавшегося над южными районами Каспийского моря, сообщила пресс-служба Узгидромета.
По республике к вечеру местами возможен дождь, гроза, по Каракалпакстану, Хорезмской области местами дождь, возможен сильный, и гроза. По регионам Ферганской долины без осадков. Дневная температура воздуха — +25…+30 градусов, что на 5−7 градусов выше нормы этого дня.
Завтра, 9 мая, неустойчивый характер погоды ожидается по большей части территории Узбекистана. Местами пройдут дожди, возможны сильные, возможны грозы, по Каракалпакстану, Хорезмской области ночью и утром местами дождь. Дневная температура воздуха понизится до +21…+26 градусов и приблизится к нормальным среднемноголетним значениям.
Сегодня и завтра местами по стране ожидается усиление ветра до 15−20 м/с, возможны порывы до 23−28 м/с.
В воскресенье, 10 мая, дожди по республике прекратятся, лишь по Андижанской, Наманганской, Ферганской областям ночью и утром местами пройдет дождь, возможна гроза, днем ожидается погода без осадков. Температура воздуха днем будет повышаться на 3−5 градусов.