Миллий гвардия Сирдарё вилоятидаги сув тошқини вақтида қутқарув-эвакуация ишларида иштирок этиб, сув оқизиб кетган уч нафар ҳарбий хизматчи тўғрисида қўшимча ахборот берди.
Жума куни бўлиб ўтган брифингда Миллий гвардиянинг тарбиявий ва мафкуравий ишлар бўлими бошлиғи Тўлқин Қодиров Сардоба сув омбори тўғони ўпирилиши натижасида юзага келган сув оқимлари Сирдарё вилоятида жойлашган ҳарбий қисм махсус вазифаларни бажариш отряди гуруҳ командири Санжар Ибрагимов, махсус вазифаларни бажариш отряди гуруҳ мутахассиси, оддий аскар Хазрат Суюнов ва жанговар команда отряди муҳандис-сапёр гуруҳи мутахассиси, учинчи даражали сержант Хусниддин Суяровни оқизиб кетганини маълум қилди.
Хусниддин Суяровнинг ҳалок бўлгани ҳақида аввалроқ хабар қилинган эди. Унинг жасади 3 май куни тахминан 8:00 да Оқолтин тумани Оҳиллик қишлоғи «Кичик Бобур» маҳалласидан топилган эди.
«Афсуски, оддий аскар Суюновни қидириш ишлари ҳозирча натижа бергани йўқ», — дея маълум қилди Миллий гвардия вакили.
Капитан Ибрагимов эса ҳодиса жойидан 15 км узоқликда соғ ҳолда топилди, деди у.
Аввалроқ Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев сув тошқинида тўрт кишининг ҳалок бўлгани, бир киши бедарак йўқолганини хабар қилган эди.

Национальная гвардия обнародовала дополнительную информацию о трех военнослужащих, участвовавших в спасательно-эвакуационных работах при наводнении в Сырдарьинской области, которых унесло потоком воды.
Как сообщил на брифинге в пятницу начальник отдела Нацгвардии по воспитательным и идеологическим вопросам Тулкин Кадиров, потоком воды, вызванным прорывом плотины на Сардобинском водохранилище, унесло командира группы специального назначения в области капитана Санжара Ибрагимова, специалиста группы специального назначения рядового Хазрата Суюнова и специалиста штурмовой инженерно-сапёрной бригады сержанта третьей степени Хусниддина Суярова.
О гибели Хусниддина Суярова мы писали ранее. Его тело было обнаружено примерно в 8:00 3 мая в махалле «Кичик Бобур» села Ахиллик Акалтынского района.
«К сожалению, поиски рядового Суюнова пока не дали результата», — сказал представитель Нацгвардии.
Капитан Ибрагимов был найден живым в 15 км от места происшествия, сообщил он.
Ранее президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сообщил, что при наводнении погибли четыре человека, один пропал без вести.