15 майдан Эстония, Латвия ва Литва Болтиқбўйи давлатларидан бўлган саёҳатчилар учун ўз чегараларини қайтадан очди, деб ёзмоқда Эстониянинг ERR.ee нашри. Бироқ Эстония ва Латвия ўртасидаги чегара назорати бекор қилинган бўлса ҳам, Литвага киришда яна ҳужжатларни кўрсатиш керак бўлади.
Болтиқбўйича давлатлари бўйича ушбу давлатларнинг фуқаролари ва уларда яшаш ҳуқуқига эга шахслар, сўнгги 14 кун ичида мазкур мамлакатлардан ташқарида бўлмаган, касалликка чалингани ёки COVID-19 юқтирган шахс билан мулоқотда бўлгани сабабли ўзини ўзини изоляция қилишга олинмаган ва нафас йўлларида касаллик аломатлари мавжуд бўлмасалар, ҳеч қандай тўсқинликларсиз ҳаракатланишлари мумкин.
Бошқа мамлакатлардан Болтиқбўйи давлатларига кириб келган барча шахслар икки ҳафта карантинда қоладилар.
«Учта давлат — Эстония, Латвия, Литва — ўртасида ҳаракатланиш [15 май] соат 12 дан бошлаб эркин бўлди. Бироқ киши, масалан, эстониялик учта Болтиқбўйи давлати ташқарисидан, Германия ёки яна қаердандир келадиган бўлса, икки ҳафтани карантинда ўтказишини ҳисобга олиши керак. Бу қоида қолади. Биз бу ерда, чегарада ишлашда давом этмаймиз, бироқ ўз фаолиятимизни йўлларда давом эттирамиз», — деди Ляэне уезди раҳбари Кайдо Киплас.

С 15 мая Эстония, Латвия и Литва вновь открыли свои границы для путешественников из Балтийских стран, пишет эстонское издание ERR.ee. Однако если пограничный контроль между Эстонией и Латвией уже отменен, то при въезде в Литву еще придется показывать документы.
По странам Балтии смогут без ограничений перемещаться жители этих стран и лица, имеющие право на пребывание в них, если они последние 14 дней не находились за пределами этих стран, им не предписана самоизоляция в связи с заражением или статусом контактного лица инфицированного, а также они не имеют признаков заболевания дыхательных путей.
Всем тем, кто прибывает в страны Балтии из прочих стран придется две недели провести в карантине.
«Движение между тремя странами — Эстонией, Латвией, Литвой — стало свободным с 12 часов ночи [15 мая]. Однако, если человек, например, эстонец, прибывает из-за пределов трех балтийских государств, Германии или откуда-то еще, то надо учитывать, что ему придется провести в карантине две недели. Это правило остается. Мы не будем продолжать работать здесь, на границе, но продолжим свою работу на трассах», — сказал руководитель Ляэнеской префектуры Кайдо Кыплас.