3 июнь кунидан бошлаб Италия ўзининг вилоятлари ўртасида ҳаракатланиш бўйича тақиқни ва мамлакатга кириш ва чиқишни чеклашни бекор қилмоқчи. Бу ҳақда Италия ҳукуматининг карантин тадбирларидан чиқиш қарори лойиҳасида қайд этилган.
Мазкур ҳукумат қарори лойиҳасига кўра, Италиянинг бир вилоятидан иккинчисига ўтиш 3 июндан бошлаб рухсат этилади. Бунда, фақат бирон бир ҳудудда коронавирус инфекциясиниг хавфи катта бўлган тақдирда мамлакат бўйлаб саёҳат чекланиши мумкин. Шу билан бирга, лойиҳада айтилишича, 18 май кунидан бошлаб битта вилоят ичида саёҳат чекловлари бекор қилинади.
Шунингдек, лойиҳада маҳаллий ҳокимларга ижтимоий масофаланиш тадбирини амалга ошириб бўлмайдиган ҳудудларни вақтинча ёпиб кўйиш ваколати мавжудлиги айтилган.
Маълум қилинишича, Италия расмийлари жорий чекловлар юмшатилиши ҳақидаги қарорни 17 май куни эълон қилиши кутилмоқда.
Маълумот учун, Ж.Конте ҳукумати март ойи ўрталарида карантин жорий этилиши билан минтақалар ўртасида ва уларнинг ичида ҳаракатланишни сезиларли даражада чеклаб қўйган эди. Сафарлар фақат иш зарурати бўлганида, соғлиқ учун ёки фавқулодда вазиятларда мумкин эди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ, Словения Европада биринчи бўлиб мамлакатда коронавирус эпидемияси якунига етганини эълон қилган эди.

Италия намерена снять запрет на передвижение между регионами, а также на въезд и выезд из страны с 3 июня, сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление правительства страны.
Итальянские власти существенно ограничили перемещение между областями и внутри них с введением карантина в середине марта. Поездки стали возможны только в случае рабочей необходимости, по состоянию здоровья и в экстренных ситуациях.
Ограничения могут остаться в силе для въезжающих из тех стран или регионов, где существует высокий риск заражения коронавирусом.
Кроме того, с 18 мая передвижение людей внутри регионов не будет подвергаться каким-либо ограничениям.
По последним данным Университета Джонса Хопкинса, в Италии зарегистрировано 223,8 тысячи случаев коронавируса, 31,6 тысячи человек скончались.
Ранее Словения объявила о завершении эпидемии COVID-19 в стране. Эстония, Латвия и Литва вновь открыли свои границы друг для друга. Германия с 15 мая отменила обязательный двухнедельный карантин для въезжающих из стран Евросоюза.