Бугун Ўзбекистон ҳудудида Эрон томондан иссиқ ҳаво киришига сабаб бўлган юқори барик ўркач (баландликдаги юқори босимли қатлам) таъсири сақланиб туради, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Бутун республика бўйича об-ҳаво очиқ бўлади. Кундузги ҳарорат 36−39 даражани ташкил қилади, шимолий ҳудудлар ва чўл зонасида айрим жойларда 40−41 даражагача етади.
Баландликдаги юқори босимли қатлам ҳафтанинг охиригача мамлакатмиздаги об-ҳаво шароитларига таъсир қилади. Об-ҳаво асосан кам булутли бўлади. Республиканинг шимоли ва чўл зоналарида 27−28 май кунлари шамолнинг тезлиги секундига 17−22 метргача кучайиши мумкин.
Ҳарорат 34−39 даража атрофида бўлади. Республиканинг шимоли, чўл зонаси ва жанубида ҳарорат бундан ҳам иссиқ, 40−41 даражагача етади, бу бутун ҳудудимиз бўйича май ойининг сўнгги кунлари учун хос ўртача кўп йиллик қийматлардан 5−7 даражага юқори, ва энг иссиқ йилларда шу кунларда кузатилган ҳароратлардан бир оз пастдир.
Тошкентда май ойида ҳароратнинг мутлақ максимуми 39,9 даражани, республиканинг жанубий вилоятлари ва чўл зонасида айрим жойларда 43−44 даражани ташкил қилган.

По территории Узбекистана 25 мая сохранится влияние высотного барического гребня, который обуславливает вынос жаркого воздуха с районов Ирана, сообщил Узгидромет.
По всей республике ожидается солнечная погода. Дневная температура составит +36…+39 градусов, местами по северу и пустынной зоне до +40…+41 градусов.
Высотный гребень сохраняет свое влияние на погодные условия до конца недели. Ожидается преобладание малооблачной погоды. По северу и пустынной зоне республики 27−28 мая местами возможно усиление ветра до 17−22 м/с.
На этой неделе температура воздуха будет в пределах +34…+39 градусов. По северу, пустынной зоне и югу республики будет еще жарче — до +40…+41 градусов, что на 5−7 градусов превысит среднемноголетние значения последних дней мая и лишь незначительно ниже температуры, наблюдавшейся в эти дни в самые теплые годы.
По данным метеорологов, абсолютный максимум температуры в Ташкенте в мае составляет 39,9 градусов, а в южных областях и по пустынной зоне республики местами +43…+44 градусов.