Молия вазирлиги короновирус билан касалланган ва карантинга олинган фуқаролари даволанаётган тиббиёт ходимларига бериладиган рағбатлантириш пулларини тўланиши мониторинги натижаларини эълон қилди. Тўловлар Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилган.
Молия вазирлиги Давлат молиявий назорати департаменти томонидан 15−18 май кунлари ўтказилган назорат тадбирларида 32 та тиббиёт муассасасларида 932 нафар ходимга 19,6 млрд сўм миқдорида махсус рағбатлантириш пуллари тўлови кечиктирганлиги аниқланди.
Бунга сабаб — тиббиёт муассасалари, ҳудудий соғлиқни сақлаш бошқармалари ҳамда санитария-эпидемиологик осойишталик марказлари молия органларига ходимлар рўйхати ва талабномаларни ўз вақтида бермаган.
Масалан, Қашқадарё вилоят Юқумли касалликлар шифохонаси томонидан вилоят Санитария-эпидемиологик осойишталик марказига талабнома ўз вақтида бермаганлиги оқибатида, 21 нафар тиббиёт ходимига иккинчи 14 кун иш фаолияти учун 373,6 млн сўм рағбатлантириш пуллари ўз вақтида амалга оширилмаган.
Самарқанд вилоят Юқумли касалликлари клиник шифохонаси томонидан тиббиёт ходимларига рағбатлантириш пуллари учун талабнома юборилган бўлсада, вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси тиббиёт ходимлар рўйхатини тасдиқлаб, маблағ ажратишга талабномани вилоят молия бош бошқармасига тақдим этилмаган. Оқибатида 61 нафар тиббиёт ходимига 1,2 млрд сўм рағбатлантириш пулларини тўланиш кечиккан.
Хоразм вилоят Санитария-эпидемиологик осойишталик марказига 9 та соғлиқни сақлаш муассасаси томонидан 6 май куни ходимларга рағбатлантириш пули учун талабномалар берилган бўлсада, вилоят СЭОМ тиббиёт ходимлари рўйхати ва зарур маблағ 1,7 млрд сўм учун талабномалар шакллантрилмаган.
Андижон вилоят Юқумли касалликлар шифохонаси масъуллари томонидан бошқа тиббиёт муассасалардан жалб этилган тиббиёт ходимларига ишлаган кунлари учун табелларни тақдим этиламаганлиги оқибатида 80 нафар тиббиёт ходимига 1,7 млрд сўм рағбатлантириш пуллари ўз вақтида тўланмасдан қолган.
Шу каби Тошкент шаҳрининг 5 та тиббиёт муассаси тиббиёт ходимларига қарийб 4,8 млрд сўмлик рағбатлантириш пуллари ўз вақтида тўланмаганлиги аниқланди.
Назорат тадбирларида аниқланган ҳолатлар бартараф этилиб, тиббиёт ходимларига рағбатлантириш пуллари ўз вақтида тўлиқ тўланиши таъминланди — 932 кишига 19,6 млрд сўм.
Шунингдек, назорат тадбирларида короновирус билан касалланган ва карантинга олинган фуқаролари даволашда иштирок этмаган ходимларни рағбатлантириш пули рўйхатига асоссиз киритиш ва тўлаш ҳолатлари ҳам аниқланди. Асоссиз ва ортиқча киритилган маблағлар ўргатилган тартибда молиялаштиришдан чегириб қолинди, асоссиз тўлаб юорилган пулларни ундириш чоралари кўрилмоқда.
26 май ҳолатига кўра, тиббиёт ходимларига жами тўланган тўловлар миқдори 142 9 млрд сўмни ташкил этди.

Министерство финансов сообщило о результатах мониторинга стимулирующих выплат медицинскому персоналу учреждений, где лечатся больные коронавирусом или куда граждане помещены на карантин. Выплаты производятся из средств Антикризисного фонда при министерстве.
В ходе проверки 15−18 мая Департамент государственного финансового контроля Минфина выявил задержку выплат в размере 19,6 млрд сумов 932 сотрудникам 32 медицинских учреждений.
Причина — медучреждения, территориальные управления здравоохранения и центры санитарно-эпидемиологического благополучия не представили своевременно в финансовые органы необходимые заявки со списками сотрудников.
Например, не представила заявку на выплаты Кашкадарьинская областная инфекционная больница. Из-за чего 21 медик не получил стимулирующие выплаты в размере 373,6 млн сумов за вторые 14 дней работы.
Самаркандская областная инфекционная клиническая больница направила заявку на выделение выплат медикам, но областное управление здравоохранение не утвердило список этих сотрудников и не оформило заявку в областное главное финансовое управление. Как следствие, 61 специалисту не было своевременно выплачено 1,2 млрд сумов.
Девять учреждений здравоохранения представили заявки в Центр санитарно-эпидемиологического благополучия Хорезмской области, но сотрудники центра не утвердили список и не представили его в главное финуправление региона. В итоге местные медики недополучили 1,7 млрд сумов.
Ответственными лицами Андижанской областной инфекционной больницы не были представлены табели об отработанных днях медиков, привлеченных из других учреждений, в связи с чем 80 специалистов остались без выплат на сумму 1,7 млрд сумов.
Кроме того, было выявлено, что медикам пяти медучреждений Ташкента задержали своевременную выплату 4,7 млрд сумов стимулирующих средств.
Выявленные в ходе проверок нарушения устранены, обеспечена полная выплата средств медицинским работникам, сообщили в Минфине.
В то же время стало известно о случаях, когда в списки специалистов, которым положены стимулирующие выплаты, без каких-либо оснований включали сотрудников, не работавших с пациентами с коронавирусом или гражданами на карантине. Им также производились выплаты.
Необоснованные и излишние выплаты вычтены из параметров финансирования. Принимаются меры по взысканию указанных сумм.