Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 27 май куни туризм соҳасидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
16 мартдан мамлакатимиз ташқи ва ички туристлар учун ёпилган эди. Оқибатда 1,5 мингдан ортиқ туроператор, 1,2 мингта меҳмонхона ўз фаолиятини тўхтатди. Бу гидлар, миллий ҳунармандчилик, зиёратгоҳ ва сиҳатгоҳлар, умумий овқатланиш, транспорт ва бошқалар билан қўшиб ҳисоблаганда 250 мингдан ортиқ аҳоли даромадига жиддий таъсир қилди.
Пандемиянинг оқибатларини юмшатиш мақсадида бу соҳага ҳам қатор енгилликлар берилди. Жумладан, 1 минг 750 та субъектга мол-мулк, ер ва ижтимоий солиқлардан 60 миллиард сўмга яқин имтиёз тақдим этилди. Лекин бу имтиёз ва преференциялар вақтинчалик. Доимий барқарор ривожланиш учун эса пандемия шароитида ишлашга ўрганиш зарур.
Шу боис бу борадаги хорижий тажриба ўрганилди. Хусусан, «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» («Ўзбекистон. Хавфсиз саёҳат кафолатланган») бренди остида туристлар учун санитария-эпидемиологик хавфсизлик тизими ишлаб чиқилди.
Давлат раҳбарига ушбу лойиҳа тақдимот қилинди. Шунингдек, мамлакатда ички туризмни тиклаш ва ривожлантириш борасидаги режалар билан танишилди.
Президент биринчи босқичда «яшил» ҳудудлар ўртасида ички туризмга рухсат бериш зарурлигини таъкидлади. Тоғли жойлар ва кўл бўйларида енгил конструкцияли дам олиш масканларини ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди. Ҳокимлар билан биргаликда кўчма дам олиш масканлари дислокацияси тасдиқланиб, электрон порталга жойлаштирилади.
Иккинчи босқичда коронавирус касаллиги жиловланган давлатлар рўйхатини шакллантириб, улар билан туризм алоқаларини босқичма-босқич тиклаш кераклиги таъкидланди.
«Туризм фаолиятини қайта тиклаш учун, энг аввало, меҳмонхоналар қандай ишлайди, туристлар аэропортда қандай қабул қилинади, уларнинг мамлакат ичида ҳаракатланиши қандай ташкил этилади, деган саволларга аниқ жавоб бўлиши керак. Белгиланадиган меъёрлар содда, лекин касалликнинг олдини олиш учун етарли бўлиши лозим. Мисол учун, битта ҳолат аниқланса, бутун меҳмонхонани карантинга олишга зарурат бўлмайдиган тизим ишлаб чиқиш зарур», — деди Шавкат Мирзиёев.
Туризм йўналишида тадбиркорлар кўрган зарарни яқин 1−2 йил ичида тўлиқ қоплаш қийин. Шу боис Президент бу соҳага қўшимча имтиёз ва преференциялар бериш лозимлигини таъкидлади.
Хусусан, туристик йиғимлардан озод қилиш бўйича аввал берилган имтиёз йил якунига қадар узайтирилади. Шунингдек, соҳа корхоналари фойда солиғини ҳисоблашда 2020−2021 йилдаги кўрган зарарларини кейинги йиллар фойдасидан чегириб ташлашга рухсат берилади.
Меҳмонхоналарга кўрсатган хизматининг 10 фоизи миқдорида субсидия ажратилади. Бундан ташқари, уларга айланма маблағ учун кредит фоиз тўловларининг 10 фоизигача бўлган қисмига субсидия берилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 мая ознакомился с презентацией проектов в сферах туризма, сообщила пресс-служба главы государства.
С 16 марта страна закрыта для иностранных и местных туристов. В результате более 1500 туроператоров и 1200 отелей приостановили деятельность. Это серьезно повлияло на доходы более 250 тысяч человек, в том числе гидов, ремесленников, работников архитектурных памятников и курортных учреждений, объектов общественного питания, транспорта и других.
Для смягчения последствий пандемии коронавируса туристической индустрии был предоставлен ряд преференций. В частности, 1750 субъектов получили льготы по налогу на имущество, земельному и социальному налогам на сумму около 60 млрд сумов. Но эти льготы и преференции являются временными. Для постоянного устойчивого развития необходимо научиться работать в условиях пандемии, отметил президент.
Главе государства был представлен проекта «Uzbekistan. Safe travel guaranteed» («Узбекистан. Безопасное путешествие гарантировано»), представляющий собой систему санитарно-эпидемиологической безопасности для туристов.
Президент подчеркнул, что для начала необходимо разрешить внутренний туризм между регионами с «зеленым» уровнем карантина. Он дал указания по организации в горных районах и на побережье озер баз отдыха с использованием легких конструкций. Совместно с хокимами будет определена дислокация баз отдыха, их данные будут размещены в интернете.
На втором этапе необходимо сформировать список стран со стабильной ситуацией по коронавирусу и постепенно восстанавливать с ними туристические связи, указал Шавкат Мирзиёев.
«Для возобновления туризма прежде всего должен быть четкий ответ на ряд принципиальных вопросов. Например, как будут работать гостиницы, как будут принимать туристов в аэропорту, как организовать их перемещение внутри страны? Определяемые правила должны быть просты и вместе с тем достаточны для предупреждения заболевания. Необходимо разработать такую систему, которая не требует закрытия на карантин всей гостиницы из-за одного случая заражения», — сказал он.
Предприниматели в сфере туризма, понесшие убытки из-за пандемии, вряд ли смогут покрыть их в ближайшие год-два. Поэтому президент подчеркнул необходимость предоставления дополнительных льгот и преференций этой отрасли.
В частности, ранее предоставленная льгота в виде освобождения от уплаты туристских сборов будет продлена до конца года. Кроме того, предприятиям отрасли при расчете налога на прибыль будет разрешено вычитывать убытки, понесенные в 2020—2021 годах, из прибыли последующих лет.
Гостиницам будут выдаваться субсидии в размере 10% стоимости оказанных ими услуг. Кроме того, им будут субсидироваться до 10% платежей по кредитам, выделенным на оборотный капитал.