Ушбу ҳафтада 9 та чартер қатнови амалга оширилади
Ўзбекистон Транспорт вазирлиги хориждаги фуқароларни ватанга олиб келиш мақсадида амалга ошириладиган чартер рейслар жадвалини эълон қилди. 1−7 июн кунлари Uzbekistan airways авиакомпанияси томонидан Туркия, Россия Федерацияси, БАА ва Миср Араб Республикаси шаҳарларига жами 9 та қатнов амалга ошрилади.
1−7 июнь кунларига белгиланган чартер рейслар жадвали:
- 1 июнь. Тошкент — Истанбул — Тошкент
- 2 июнь. Тошкент — Москва — Тошкент
- 3 июнь. Тошкент — Шаржа — Тошкент
- 3 июнь. Тошкент — Москва — Тошкент
- 4 июнь. Тошкент — Санкт-Петербург — Тошкент
- 5 июнь. Тошкент — Москва — Тошкент
- 6 июнь. Қоҳира — Тошкент — Қоҳира
- 6 июнь. Тошкент — Новосибирск — Тошкент
- 7 июнь. Тошкент — Санкт-Петербург — Тошкент
Аввалроқ Транспорт вазирлиги фуқаролар рўйхатга олиш учун мамлакатнинг дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасаларига мурожаат қилишлари кераклигини маълум қилган эди. Йўловчилар рўйхати Uzbekistan Airways компанияси тақдим этилади. Ушбу рўйхат асосида ўзбекистонликлар самолёт бортига қабул қилинади.
Қайд этилишича, 25−31 май кунлари амалга оширилган саккизта рейс орқали Россия ва Туркиядан Ўзбекистонга 2118 нафар фуқаро қайтарилди.
Президент Шавкат Мирзиёев май ойи ўрталарида Ўзбекистон хориждан 39 минг нафар фуқарони қайтарганини маълум қилган эди. Яна 12 минг фуқаронинг олиб келишини кутилмоқда.

Министерство транспорта Узбекистана объявило новый график чартерных рейсов из-за рубежа для возвращения граждан Узбекистана. Рейсы в Турцию, Россию, ОАЭ и Египет организуются компанией Uzbekistan Airways с 1 по 7 июня.
- 1 июнь. Ташкент — Стамбул — Ташкент
- 2 июнь. Ташкент — Москва — Ташкент
- 3 июнь. Ташкент — Шарджа — Ташкент
- 3 июнь. Ташкент — Москва — Ташкент
- 4 июнь. Ташкент — Санкт-Петербург — Ташкент
- 5 июнь. Ташкент — Москва — Ташкент
- 6 июнь. Каир — Ташкент — Каир
- 6 июнь. Ташкент- Новосибирск — Ташкент
- 7 июнь. Ташкент- Санкт-Петербург — Ташкент
Ранее Минтранс сообщал, что граждане должны обратиться в дипломатические представительства и консульские учреждения страны для регистрации. Список с пассажирами будет предоставлен в компанию Uzbekistan Airways. На основе этого списка узбекистанцев будут принимать на борт самолета.
Отмечается, что восемью чартерными рейсами 25−31 мая из России и Турции в Узбекистан возвращены всего 2118 граждан.
Президент Шавкат Мирзиёев в середине мая заявлял, что Узбекистан вернул в страну 39 тысяч соотечественников из-за границы. Ожидается вывоз еще 12 тысяч граждан.