«Ўзагросуғурта» АЖ сўнгги бир ой ичида табиий офатлар оқибатида зарар етказилган суғурталанган мол-мулк учун қарийб 5 млрд сўмлик суғурта товонини тўлаган.
Жумладан, Сирдарё вилояти Мирзаобод туманида балиқчилик билан шуғулланувчи Умиджон Бойбеков тошқин юз бергандан бир ой ўтиб ўзининг балиқчилик фаолиятини қайта тиклаш ва 200 гектардан ортиқ хавзани тозалашга қарор қилган.
«Иш кўлами кўп вақт ва харажат талаб қилгани боис, зарур техника воситалари давлат томонидан бепул таъминланишидан умид боғлаб, Ўзбекистон бозоридаги энг харидоргир зоғора, амур ва дўнг пешона балиқ навларидан таҳминан 500 тонна етиштиришни мўлжалланган эдик. Афсуски, кўрилган умумий зарар 3 млрд сўмдан ошиши мумкин», дейди телефон орқали берган суҳбатида «Навруз қут барака» МЧЖ раҳбари У.Бойбеков.
Балиқчилик мавсумий бизнес. Шунинг учун фермер хўжалигига муваққат ишчилар ёлланади. Мавсумга қараб 5−30 нафаргача ишчи кучи талаб этилади. Кузда балиқ сотиш бошланади. Балиқ навига кўра, нарх-навоси 25−35 минг сўм қийматда сотилади.
«Мирзаобод балиқчиликка ихтисослашган район. Бизнинг „Мирзачўл“ маҳалламизда йўқ деганда 40 тача шундай фермер сув тошқинидан зарар кўрди. Энг ёмони, уларнинг 50−60 фоизида на ҳовуз ва на балиқлар суғурталанмаган. Шундан келиб чиқиб, аксарият тадбиркор ва фермерлар фаолиятини давом эттириш учун ҳукуматдан ёрдам сўрашга мажбур», — дея муаммонинг бошқа муҳим томонига эътибор қаратди мирзаободлик тадбиркор.
«Ўзагросуғурта» акциядорлик жамияти «Навруз қут барака» МЧЖга қарашли балиқчилик хавзаси ва биноларига етказилган зарар бўйича 138 млн сўмлик суғурта қопламаларини тўлиқ амалга оширди.
«Фермерлар ҳамон фалокат билан курашмоқда. Ақлли тадбиркор бундай курашни анча аввалроқ бошлайди. „Ўзагросуғурта“ АЖ гаровга қўйилган мулким учун товонни тез фурсатда фермер хўжалиги ҳисоб рақамига кўчириб берди. Бу билан кўрилган зарарнинг бир қисми қопланади, холос. Кеч бўлсада билдимки, ҳар қайси бизнесмен фавқулодда вазиятлар билан боғлиқ хатарларни доим суғурталаши ва молиявий хизматлардан доимо фойдаланиши маъқул. Зеро, фавқулодда ҳолатларда давлат ёрдамига кўз тикиш ҳақиқий тадбиркор учун вазиятдан чиқишнинг энг мақбул йўли эмас», — дея фикрини якунлади тадбиркор У.Бойбеков.
«Ўзагросуғурта» компанияси томонидан тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашга, уларнинг бизнеслари тўхтаб қолмаслиги ва молиявий ҳолати тезроқ тикланиши учун аниқланган зарарлар қисқа муддатларда қопланишига эътибор қаратилмоқда. Хусусан, сўнгги бир ой ичида табиий офатлар учун тўланган суғурта товони қарийб 5 млрд сўмни ташкил қилди.

Через неделю после наводнения в Сырдарьинской области Умиджон Бойбеков решил возобновить свою рыболовную деятельность и очистить более 200 га прудов. Поскольку объем работ является длительным и дорогостоящим, он надеется, что необходимое техническое оборудование будет предоставлено государством.
«Мы планировали вырастить около 500 тонн наиболее популярных видов рыб (сазан, амур и осетр) на рынке Узбекистана. К сожалению, общий ущерб может превысить 3 млрд сумов», — сказал Умиджон Бойбеков, глава ООО «Навруз Кут Барака».
Рыбалка — это сезонный бизнес, поэтому в фермерском хозяйстве нанимают временных работников. В зависимости от сезона требуется от 5 до 30 человек. Продажи рыбы начинаются осенью. По данным рыбного навигатора, цена составляет 25−35 тысяч сумов.
«Мирзаабад — район, специализирующийся на рыболовстве. По меньшей мере 40 таких фермеров в нашей Мирзачульской махалле пострадали от наводнения. Хуже всего то, что в 50−60% из них ни бассейн, ни рыба не застрахованы. Поэтому большинству предпринимателей и фермеров приходится обращаться за помощью к правительству, чтобы продолжить свою деятельность, — сказал Умиджон Бойбеков, обратив внимание на еще один важный аспект проблемы.
АО «Узагросугурта» полностью возместило 138 млн сумов страхового покрытия в связи с повреждением рыбного пруда и зданий, принадлежащих ООО «Навруз Кут Барака».
Глобальное изменение климата становится все более частой причиной возникновения чрезвычайных ситуаций. Последствия сильного снегопада и дождя, града, сильной жары, засухи, сильных ветров, пожаров или наводнений угрожают фермерским хозяйствам и получению ими доходов.
Фермеры все еще борются с последствиями катастрофы. По мнению Бойбекова, умный предприниматель заранее начинает борьбу с такими происшествиями. АО «Узагросугурта» быстро перечислило возмещение за заложенное имущество на счет хозяйства Бойбекова, но это покрыло только часть ущерба. К сожалению, поздно выяснять, какое имущество нужно было страховать от рисков, связанных с чрезвычайными ситуациями, и какими финансовыми услугами пользоваться. Умиджон Бойбеков пришел к выводу, что нужно пользоваться услугами страхования, в частности, страховать свои риски в АО «Узгаросугурта».
Это связано с тем, что АО «Узагросугурта» уделяет особое внимание поддержке предпринимателей, проводит рассмотрение документов по компенсации убытков в короткие сроки, чтобы предприятия не останавливали свою работу, а их финансовое положение восстанавливалось быстрее. В частности, за прошедший месяц страховое возмещение, выплаченное АО «Узагросугурта» вследствие стихийных бедствий, составило около 5 млрд сумов.