Жорж Флойд ўлими бўйича Миннеаполислик собиқ полиция ходими Дерек Шовинга қўйилган айблов оғирлаштирилди. Флойдни қўлга олишда иштирок этган яна учта полиция ходимларига ҳам айблов қўйилди, дея хабар беради CNN.
9 дақиқа давомида Флойднинг бўйнини тиззаси билан бўғиб турган Шовен аввал эҳтиётсизлик оқибатида ўлдиришда айбланаётган бўлса, энди қасддан бўлмаган ўлдиришда айбланмоқда. Ушбу айблов бўйича жазо 40 йилга озодликдан маҳрум этилишигача бўлиши мумкин.
Жорж Флойдни ушлаб туришда кўмак берган 37 ёшли Томас Лейн ва 26 ёшли Александр Куэнг, ҳамда воқеа жойи яқинида турган Ту Тао жиноятга шерик бўлганликда ва қасддан содир этилмаган жиноятларда айбланмоқда. Улар қамоққа олинган.
Чапдан ўнгга: Дерек Шовен, Ту Тао, Томас Лейн и Александр Куэнг. Фото: CNN.
44 ёшли Дерек Шовен 29 май куни ҳибсга олинган эди. Барча тўртта полиция ходимлари Флойднинг ўлимидан кейин ишдан ҳайдалган эди.
Жорж Флойд 25 май куни Миннеаполисда майда фирибгарликда гумон қилиниб, қўлга олинганидан кейин вафот этган эди. Унинг ўлими АҚШда полиция ходимларининг зўравонлиги ва ирқчиликка қарши намойишларни бошлаб юборган эди.

Бывшему полицейскому из Миннеаполиса Дереку Шовену ужесточено обвинение по делу о гибели Джорджа Флойда. Обвинения также предъявлены трем другим бывшим офицерам полиции, участвовавшим в задержании мужчины, сообщает CNN.
Шовен, который в течение почти 9 минут прижимал колено к шее Флойда, первоначально обвинялся в убийстве по неосторожности, теперь — в убийстве без умысла. Наказание по этой статье может составить до 40 лет лишения свободы.
37-летний Томас Лейн и 26-летний Александр Куэнг, которые помогали удерживать Джорджа Флойда, и 34-летний Ту Тао, стоявший рядом, обвиняются в пособничестве и подстрекательстве к непредумышленному убийству. Они взяты под стражу.
Слева направо: Дерек Шовен, Ту Тао, Томас Лейн и Александр Куэнг. Фото: CNN.
44-летний Дерек Шовен был арестован 29 мая. Остальным трем полицейским изначально не предъявлялось обвинений. Всех четверых уволили с работы на следующий день после гибели Флойда.
Джордж Флойд погиб 25 мая в Миннеаполисе после задержания по подозрению в мелком мошенничестве. Гибель мужчины спровоцировала в США массовые протесты против полицейского насилия и расизма. Акции в знак солидарности с демонстрантами в США также прошли в Лондоне, Париже, Амстердаме, Берлине, Рио-де-Жанейро и других городах.