Шанба куни Ўзбекистонда 87 кишида коронавирус инфекцияси аниқланиб, жами ҳолатлар сони 4094 тага етди.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг маълум қилишича, янги ҳолатларнинг 62 таси карантин муассасаларидаги фуқаролар, 20 таси аҳоли орасидан ва 5 таси халқаро юк ташувчи автомашина ҳайдовчиларида аниқланган.
Аҳоли орасида касалланиш ҳолати 4 июнь куни 13 нафар, 5 июнь куни 17 нафар бўлган бўлса, шанба куни 20 нафарни ташкил этиб, сўнгги уч кун ичида энг юқори кўрсаткични қайд этмоқда. Шунингдек, шанба куни коронавирус аниқланган бир бемор ҳаётдан кўз юмиб, ушбу инфекциядан вафот этган сони 17 нафарга етди.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳридаги Вирусология илмий-текшириш институти клиникасида 21 нафар фуқаро соғайиб чиқишди.
️Ҳозирда касаллик қайд этилган жами 4094 нафар бемордан 3268 нафари соғайиб, даволаниш кўрсаткичи 79 фоизни ташкил этмоқда.
️Айни пайтда тиббиёт муассасаларида даволанаётган 809 нафар бемордан 10 нафари оғир, 3 нафари эса ўта оғир аҳволда.
️Шу кунгача жами 438 602 нафар фуқаро карантинга олинган бўлиб, уларнинг 394 310 нафари карантиндан чиқарилган.
️Ҳозирда мамлакатимизда уй карантинида 23 313 нафар, стационар карантинда эса 20 979 нафар фуқаро тиббий кузатувда

Число зарегистрированных в Узбекистане случаев коронавируса достигло 4094, увеличившись за субботу на 87, сообщила пресс-служба Минздрава.
Из 30 последних случаев 19 выявлено среди прибывших из-за рубежа и находящихся в карантинном центре в Ташкентской области, 4 — среди жителей столицы, 3 — среди контактировавших с заболевшими и находящимися на карантине в Самаркандской области, 3 — в Андижанской области (1 — контактировавший, 2 — прибывшие из Кыргызстана), 1 — у гражданина Казахстана, работающего в Кашкадарьинской области.
В целом из 87 случаев 62 приходятся на граждан, находящихся в карантинных учреждениях, 20 выявлены среди населения и 5 — у водителей грузовиков международных направлений.
Число выздоровевших от коронавируса за день выросло на 21 и достигло 3268 человек.
Минздрав отмечает рост числа выявляемых случаев среди населения: 4 июня — 13 человек, 5 июня — 17, 6 июня — 20 человек.
В настоящее время на лечении находятся 809 человек, состояние 10 из них тяжелое, 3 — крайне тяжелое. Число скончавшихся пациентов с коронавирусом составляет 17 человек.
До сегодняшнего дня на карантин были взяты в общей сложности 438602 человек, у 394310 из них период карантина завершился.