Президент Шавкат Мирзиёев 5 июнь куни «Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида"ги фармонни имзолади.
«Мамлакатимизда „қоғозсиз ва электрон божхона“ лозим даражада ривожланмаяпти, контрабанда, контрафакт маҳсулотларни олиб ўтиш, коррупция, ноқонуний валюта операциялари ва божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлашга қарши курашиш усуллари божхона маъмуриятчилигининг замонавий ва синовдан ўтказилган усулларини қўллашни талаб этмоқда», — таъкидланади фармонда.
Фармонга мувофиқ, 1 августдан темир йўл транспорти ташкилотлари ўзларининг ахборот тизимларини божхона органларининг ахборот тизимларига интеграциялаш орқали божхона назорати остидаги вагон ва контейнерларнинг мамлакат ичидаги ҳаракатлари ҳақидаги маълумотларни божхона органларига реал вақт режимида беғараз тарзда тақдим этилади.
1 сентябрдан «Ягона дарча» божхона ахборот тизими чегара божхона постларида жорий этилади.
1 ноябрдан:
- божхона юк декларациясини расмийлаштириш вақти хавф даражасидан келиб чиқиб, 3 суткадан 1 кунгача қисқартирилади;
- божхона назоратининг муқобил турларини қўллашни кенгайтириш орқали товарларни божхона ҳамроҳлигида кузатиб бориш қисқартирилади, қонунчиликда белгиланган ҳолатлар бундан мустасно;
- Давлат божхона қўмитасининг хавфларни бошқариш тизими автомобиль чегара божхона постларида жорий этилади;
- транспорт воситаларини вақтинчалик олиб киришда ташувчига реал вақт режимида электрон шаклда қайта олиб чиқиш муддати тугашидан олдин вақтинчалик олиб кириш муддатини узайтириш ва тегишли йиғимни тўлашни амалга ошириш имконияти тақдим этилади;
- «божхона ҳудудида қайта ишлаш» божхона режимида қайта ишлаш маҳсулотларининг чиқиш нормасини идентификациялаш ва баҳолаш услубияти тадбиркорлик субъектининг ўзи томонидан ишлаб чиқилади.
Шу билан бирга, Давлат божхона қўмитасига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилади:
- божхона назорати шакли сифатида товарлар чиқариб юборилгандан кейин ТИФ иштирокчиси фаолиятини баҳолаш ҳамда уларнинг товарлар ва транспорт воситалари чиқариб юборилгандан кейинги ҳисобини текширишни назарда тутувчи божхона аудитини амалга ошириш;
- Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида санитария-карантин, фитосанитария ва ветеринария назорати органларининг ТИФни нотариф тартибга солиш чораларини қўллаш бўйича фаолиятини мувофиқлаштириш;
- товарлар импорти ва экспорти тузилмаси ҳамда динамикасининг чуқур ҳолатий таҳлилини, шунингдек, импорт ҳажми ҳам жисмоний, ҳам қийматий ўсишининг сабаблари таҳлилини амалга ошириш;
- ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш ва саноат кооперациясини кенгайтириш масалалари бўйича манфаатдор идоралар билан ҳамкорлик ўрнатиш.
Бундан ташқари, божхона органларига товар ва транспорт воситалари устидан улар сақланадиган ва сотиладиган жойларга чиққан ҳолда, божхона аудитини амалга ошириш ҳамда олиб кириладиган ва (ёки) олиб чиқиладиган товарлар ва транспорт воситалари ҳисоби, жумладан, бухгалтерлик ҳисоби ва ҳисоботи ҳужжатлари, шунингдек, дастлабки ҳужжатлар юритилиши устидан текширувни амалга ошириш ҳуқуқлар берилди.
Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси этиб, Божхона экспертизаси ва ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатурасини юритиш бошқармаси эса Ташқи иқтисодий фаолиятда нотариф тартибга солишни назорат қилиш ва божхона экспертизаси бошқармаси этиб қайта ташкил этилади.
Фармон билан, шунингдек, 2020−2023 йилларда божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш Концепцияси тасдиқланди. Концепция Жаҳон божхона ташкилотининг тавсиялари ҳамда илғор мамлакатларнинг божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш тажрибасига асосланган ёндашувларини ўз ичига олган.
Мазкур Концепцияда божхона сиёсатини муваффақиятли амалга оширишга тўсқинлик қилаётган бир қатор тизимли муаммо ва камчиликлар санаб ўтилган. Жумладан улар қаторида:
- божхона органларининг самарасиз ва ортиқча назорат функциялари мавжудлиги;
- эскирган тартиблар ҳамда уларнинг халқаро меъёрлар ва стандартларга номувофиқлиги;
- самарали идоралараро ҳамкорликнинг мавжуд эмаслиги;
- божхона операцияларини амалга оширишда кўп вақт сарфланиши ва бошқалар.
Концепцияда таъкидланишича, божхона органлари фаолиятини яқин уч йилга қуйидаги йўналишларни ривожлантириш кўзлаган: божхона соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш, замонавий ва илғор АКТларини божхона соҳасига жорий этиш орқали божхона органлари фаолияти шаффофлиги ҳамда самарадорлигини таъминлаш, ТИФни тариф ва нотариф жиҳатдан тартибга солишни соддалаштириш ва бошқалар.
Мазкур Концепцияни амалга оширишдан кутилаётган натижалар қаторида:
- мавжуд ахборот тизимларининг мантиқий назорат функцияларини такомиллаштириш орқали Давлат бюджетига божхона тўловлари тушумини ҳар йили 25%га ошириш;
- божҳона постларининг ўтказувчанлик имкониятини 3 баробарга ошириш;
- «Ягона дарча» божхона ахборот тизимини такомиллаштириш натижасида божхона расмийлаштируви учун сарфланадиган вақтни экспортда 5 баробарга ва импортда 2 баробарга қисқартириш;
- божхона органлари ходимлари томонидан содир этилаётган ҳуқуқбузарликлар сонини камайтириш ва бошқалар.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 июня подписал указ о реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Узбекистана.
В документе отмечается, что «не на должном уровне развивается „безбумажная и электронная таможня“, а методы борьбы с контрабандой и перемещением контрафактной продукции, коррупцией, незаконными валютными операциями и уклонением от уплаты таможенных платежей требуют применения современных и апробированных методов таможенного администрирования».
Указом установлено, что с 1 августа организации железнодорожного транспорта в онлайн-режиме безвозмездно предоставляют в таможенные органы информацию о перемещении внутри страны вагонов и контейнеров, находящихся под таможенным контролем.
С 1 сентября таможенная информационная система «Единое окно» внедряется на приграничных таможенных постах.
С 1 ноября:
• время оформления грузовой таможенной декларации сокращается с 3 суток до 1 дня в зависимости от уровня риска;
• сокращаются случаи таможенного сопровождения товаров с расширением использования альтернативных видов таможенного контроля;
• система управления рисками Государственного таможенного комитета внедряется на автодорожных приграничных таможенных постах;
• при временном ввозе транспортных средств перевозчику предоставляется возможность в онлайн-режиме в электронной форме заблаговременно до истечения срока обратного вывоза продлевать срок и оплачивать сбор;
• в таможенном режиме «переработка на таможенной территории» методика идентификации и оценки нормы выхода продуктов переработки разрабатывается самим предпринимателем.
На Государственный таможенный комитет возложены дополнительные задачи:
1. проведение таможенного аудита после выпуска товаров в качестве формы таможенного контроля;
2. координация работы органов санитарно-карантинного, фитосанитарного контроля и ветеринарного надзора в пунктах пропуска через границу за применением ими мер нетарифного регулирования ВЭД;
3. проведение глубокого факторного анализа структуры и динамики импорта и экспорта товаров, а также анализа причин увеличения объемов импорта, как физических, так и стоимостных показателей;
4. установление сотрудничества с заинтересованными ведомствами по вопросам углубления локализации производства и расширения промышленной кооперации.
Кроме того, таможенным органам разрешили проводить аудит товаров и транспортных средств с выездом на места их хранения и реализации, а также проверять учет ввозимых и (или) вывозимых товаров и транспорта, в том числе документы бухгалтерского учета и отчетности, а также первичные документы.
Управление по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства преобразовано в Главное управление по борьбе с контрабандой и таможенного аудита, а Управление таможенной экспертизы и ведения товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности — в Управление по контролю нетарифного регулирования во внешнеэкономической деятельности и таможенной экспертизы.
Указом также утверждена Концепция по реформированию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Узбекистана в 2020—2023 годах. Она включила в себя рекомендации Всемирной таможенной организации и подходы, основанные на опыте передовых стран.
В концепции перечисляются ряд системных проблем и недостатков, сдерживающих успешное проведение таможенной политики. Среди них — неэффективные и излишние контрольные функции таможенных органов, устаревшие процедуры, бюрократические барьеры, длительное время таможенных операций, низкий уровень пропускной способности пунктов пропуска и другие.
Основными направлениями развития таможенных органов на ближайшие три года обозначены: совершенствование нормативно-правовой базы, обеспечение прозрачности и эффективности работы таможенных органов посредством внедрения современных ИКТ, упрощение тарифного и нетарифного регулирования ВЭД, борьба с контрабандой и другие.
В числе ожидаемых результатов реализации концепции:
• увеличение таможенных платежей в бюджет ежегодно на 25% за счет совершенствования функций логического контроля;
• увеличение пропускной способности приграничных таможенных постов в 3 раза за счет расширения и модернизации основных пограничных пунктов пропуска;
• сокращение времени таможенного оформления в 5 раз для экспорта и в 2 раза для импорта за счет улучшения таможенной информационной системы «Единое окно»;