Uzbekistan Airports бошқарув раҳбари Равшан Исмаилов 20 дан ортиқ авиакомпаниялар, шу жумладан «Аэрофлота», «Сибири», Turkish Airlines, Fly Dubai, Korean Air, Asiana и Air Astana вакиллари билан онлайн-конференция ўтказди, хабар берди Uzbekistan Airports компанияси матбуот хизмати.
«Онлайн-конференцияда хорижлик шериклар Ўзбекистонга авиақатновларни бошлашга тайёр эканликларини айтишда ва бу борада ўз таклифларини билдиришди», — дея хабар беради Uzbekistan Airports ўз Facebook саҳифасида.
Музокараларда рейсларни қайта йўлга қўйиш ва такрорий пандемия ҳолати такрорланадиган бўлса, хорижий авиакомпаниялар самолётларини самарали эксплуатация қилиш бўйича чора-тадбирлар каби масалаларга эътибор қаратилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон бошқа мамлакатлар билан барча транспорт алоқаларини 20 март куни коронавирус хавфи сабабли вақтинчалик тўхтатган эди. 30 мартдан бошлаб эса республика ҳудудидаги барча аэропортлар ёпилган ва авиақатновлар бутунлай тўхтатиб қўйилган эди. Чет элдаги фуқароларни мамлакатга қайтариш бўйича махсус рейслар эса 8 майда қайта йўлга кўйилди.
Ўзбекистон ҳукумати халқаро авиақатновларни қайта тиклашни «яшил», «сариқ» ва «қизил» рейсларни босқичма-босқич йўлга кўйган ҳолда режалаштирмоқда.

Представители зарубежных авиакомпаний намерены возобновить полеты в Узбекистан после снятия ограничений, сообщила пресс-служба компании Uzbekistan airports.
Глава правления Uzbekistan Airports Равшан Исмаилов провел онлайн-конференцию с представителями более 20 иностранных авиакомпаний, в том числе «Аэрофлота», «Сибири», Turkish Airlines, Fly Dubai, Korean Air, Asiana и Air Astana.
«На мероприятии зарубежные партнеры выразили готовность возобновить полеты в Узбекистан и высказали свои предложения», — говорится в сообщении на странице Uzbekistan Airports в Facebook.
Переговоры были направлены на возобновление рейсов и эффективную эксплуатацию воздушных судов иностранных авиакомпаний в случае повторного возникновения пандемии и ее последствий.
Напомним, Узбекистан приостановил транспортное сообщение с другими странами из-за угрозы распространения коронавируса с 16 марта, а с 30 марта в стране были закрыты все аэропорты и полностью остановлено авиасообщение. Спецрейсы по возвращению граждан из-за рубежа возобновились лишь 8 мая.
Постепенно возобновить международное авиасообщение Узбекистан намеревается, внедрив систему «зеленых», «желтых» и «красных» рейсов.
Откуда интересно там вышло 20 компаний, перечислили бы все ради интереса.
Max Fair
А Нам почта говорит, что якобы всё хорошо и у нас почта работает стабильно без всяких проблем, вот и как назвать этих людей?!