18 июнь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов «Бир макон, бир йўл» ташаббуси доирасидаги халқаро ҳамкорлик бўйича «COVID-19 га қарши курашда бирдамлик» мавзусидаги юқори даражали видеоконференцияда иштирок этади. Бу ҳақда ТИВ матбуот хизмати хабар қилди.
Тадбир чоғида коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашда кўп томонлама ҳамкорлик, савдо-иқтисодий алоқаларни қайта тиклашдаги халқаро шерикчилик, COVID-19 шароитида қўшма лойиҳаларни рўёбга чиқариш ва амалий ҳамкорликнинг бошқа жиҳатларини муҳокама қилиш кўзда тутилган.
«Бир макон, бир йўл» концепцияси — Хитой томонидан илгари сурилган ташаббус бўлиб, қадимги ипак йўли ўрнида жойлашган давлатлар ўртасидаги халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, Марказий Осиё, Европа ва Африкадаги 60 дан зиёд давлатларни боғловчи янги савдо-транспорт йўлакларини яратиш ва мавжудларини такомиллаштиришга қаратилган. У 2013 йилда Хитой раҳбари Си Цзиньпиннинг Қозоғистон ва Индонезияга ташрифлари вақтида илк бор илгари сурилган.

Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов в четверг, 18 июня, примет участие в видеоконференции высокого уровня в рамках концепции «Один пояс — один путь» по вопросам противодействия коронавирусу, сообщила пресс-служба МИДа.
В ходе мероприятия предусматривается обсуждение многостороннего сотрудничества в борьбе с распространением коронавирусной инфекции, международного партнерства в восстановлении торгово-экономических связей, а также реализации совместных проектов в условиях COVID-19 и другие аспекты практического взаимодействия.
Концепция «Один пояс, один путь» — международная инициатива Китая по совершенствованию действующих и созданию новых торгово-транспортных коридоров, связывающих более чем 60 стран Центральной Азии, Европы и Африки, что призвано способствовать развитию торговых отношений между ними и Китаем.