Коронавирус сабабли хорижий мамлакатларда қолишга мажбур бўлган ва Ўзбекистонга қайта олмаётган ҳамюртларимизнинг ҳикоялари билан бўлишган эдик.
Энди эса, «Газета.uz» коронавирус пандемияси оқибатида чегараларнинг ёпилиши ва авиақатновларнинг тўхтатилиши сабабли ўз юртига қайтолмай, Ўзбекистонда қолган хорижликлар ҳикоялари билан бўлишади. Қаҳрамонларимиз турли хил ҳиссиётларни бошдан кечиришган: Кимдир ўз тақдирини учратган бўлса, кимдир фарзанди туғилишини ўтказиб юборган.
«Ғилдиракли уйимизга қайтмоқчимиз» — Ян ва Силке Нойманн
Биз — ўзининг Volkswagen T4 фургонида дунё бўйлаб саёҳат қилмоқчи бўлган германиялик оиламиз. Қозоғистонда эканлигимизда фургонимизни таъмирлаш учун усталарга топширишимизга тўғри келди. Биз мамлакатда фақат 30 кун қолишимиз мумкин эди ва фургонни таъмирлаш ундан узоқроқ вақт талаб қилинганлиги сабабли, Қозоғистонни тарк этишга мажбур бўлдик. 22 февраль куни Ўзбекистонга келдик.
Шунчаки баъзи жойларни зиёрат қилиб, қайтиб кетмоқчи эдик. Узоқ вақт Ўзбекистонда бўлишни режалаштирмаганлигимиз сабабли, ўзимиз билан кўп нарсаларни олиб келмадик: фақат 2 та футболка, озгина кийим ва куртка. Фарғона водийсида бўлиб, Тошкентга поезд билан қайтдик. Қозоғистон билан чегарага етиб борганимизда, чегара аллақачон ёпилган эди ва бизни Қозоғистонга киритишмади. Визамиз йўқлиги учун эмас, балки коронавирус туфайли мамлакатга киришга рухсат беришмади. Энди қоидалар ўзгарган ва бизга виза керак, аммо ҳозир виза беришмаяпти.
Энди биз минтақада «бир умрга» қолиб кетамиз, эҳтимол қишда қайтармиз. Бизнинг барча нарсаларимиз Қозоғистонда. Ҳамма нарсаларимиз. Саёҳат қилиш учун биз бор-будимизни сотдик ва Германияда ҳеч нарсамиз қолмади.
Германия ва Қозоғистон элчихоналари билан боғландик, лекин улардан унчалик кўп ёрдам ололмадик. Германия элчихонаси ўз одамларини бинога киритмайди, биз милиция ходими билан гаплашишга мажбур бўлдик. Германияга эвакуация рейси ташкил этилди, аммо у ерда бизнинг яшаш жойимиз йўқ, бизнинг ғилдиракли уйимиз Қозоғистонда. Қозоғистон элчихонасида ҳеч ким ёрдам беришни хоҳламайди. Улар «бу бизнинг муаммоимиз эмас», деб ўйлашади.
Тошкентда ижара асосида квартирада туришимизга тўғри келди. Одатда биз турар жой учун пул сарфламаймиз, чунки биз фургонда яшаймиз, шунинг учун Ўзбекистондаги ҳаёт биз учун жуда қимматлик қиляпти. Мен пул ишлаб топиш мақсадида овқатланиш бўйича онлайн мутахассис сифатида ишлаяпман, аммо вазиятимиз унчалик яхши эмас. Мен доимо иш ва овқат пишириш билан бандман. Шунчаки янглишиб келиб қолган жойимизда зерикарли ҳаёт кечиряпмиз.
Аммо бизнинг ижарачиларимиз энг яхши одамлар. Улар бизга ҳамма нарсада ёрдам беришади. Ўзимизни ёлғиз ҳис қилаётганимиз йўқ, эр-хотин сифатида биз бошқа одамларга унчалик муҳтожлик сезмаймиз. Кўчада айланиш, кафега бориш ёки ресторанда овқатланиш мумкин бўлмаган вақтда қандай қилиб янги дўстлар орттиришимиз мумкин? Бунинг иложи йўқ!
Карантин масаласига келсак, Ўзбекистон ҳукумати коронавирус пандемиясига қарши курашни Германияга қараганда анча яхшироқ олиб борди, деб ўйлаймиз. Сизларда телевизор орқали мактаб дастурларини намойиш этишди, Германияда эса болалар март ойининг охиридан бери ҳеч қандай таълим олишгани йўқ. Сизлардаги қоидалар жуда оддий, масалан, «уйдан ташқарида ниқоб кийиш керак». Германия дастлаб барчага ниқобларнинг фойдаси йўқлигини айтди, аммо май ойида аҳолиси ниқоб кийиб юрган мамлакатларда аҳвол яхшиланганини кўришганда, расмийлар ниқоб кийишни айтишди, лекин кўплаб қоидаларни белгилаб қўйишди. Масалан, метрода сиз ниқоб кийишингиз керак эди, лекин шаҳарлараро поездларда дастлаб ниқобларсиз юриш мумкин эди, шунинг учун ҳеч ким ҳеч нарсани тушунмади.
Ўзбекистонда ҳақиқий карантин бўлди, Германияда эмас. Ўзбекистонда биринчи коронавирус бемори аниқланганидан кейин чегаралар дарҳол ёпилди, Германияда эса чегаралар икки ойдан кейин ёпилди (!). Ҳозир у ерда 187 мингдан ортиқ коронавирус бемори бор, деярли 9 минг (!) ўлим ҳолатлари қайд этилган. Тасаввур қилиб кўринг! Германиянинг аҳолиси Ўзбекистондан фақатгина 2,4 баравар кўпроқ, аммо коронавирус беморлари сони Ўзбекистондан 40 баравар ва ўлим ҳолатлари деярли 450 баравар кўп! Ақл бовар қилмайдиган ҳолатдек туялади, аммо бу аччиқ ҳақиқат.
Ўзбекистон ҳукумати коронавирус бўйича етарлича маълумот бериб боради (лекин баъзида Телеграмда маълумотлар сони кўпайиб кетади) ва ўзимизни бу ерда хавфсизликда ҳис қиламиз. Бундай оғир дамларда Германияда бўлмаганлигимиздан хурсандмиз!
Аммо Ўзбекистонни қанчалик тез тарк этсак, шунчалик яхши. Биз фургонимизга тезроқ қайтишимиз керак. Ростини айтсам, агар яна Ўзбекистонга (Европага қайтиш пайтида) келсак, бу ерда узоқ вақт қолмаймиз: сайёҳларни рўйхатдан ўтказиш жараёни жуда қиммат экан (бир кеча учун 1 дан 5 долларгача, яна бу тўлов учун сизга ҳеч нарса беришмайди) ва бу асабни қўзғатувчи «ноёб» вазият, чунки фақатгина Uzcard картаси бўлган ўзбекистонликлар буни қила олади. Ўз машинасида саёҳат қиладиганлар ва яшайдитганлар учун рўйхатдан ўтишнинг имкони йўқ. Буларнинг барчаси мустақил саёҳатчиларга ноқулайликлар туғдиради ва улар ўзларини яхши кутиб олинмагандек ҳис қилишади.
«Қизим дунёга келганида мен узоқда эдим» — Аҳмед Абдулбасет Элшетри
Мен ўз ишим билан 12 март куни Тожикистондан Ўзбекистонга келдим. 16 март куни менинг учрашувим бор эди ва ўша куни кечаси қайтиб кетишим керак эди. Аммо, афсуски, чегаралар ёпилди.
Тожикистон билан чегаралар очилиши биланоқ, қайтиб кетишим керак. Элчихонамиз ўз ёрдамини таклиф этди, лекин Тожикистон томон билан масалалар ҳал этилмади. Рейслар йўқ эди ва чегарани кесиб ҳам ўтолмасдим, чунки менга виза керак эди, март ойидан бошлаб эса визалар берилиши тўхтатилганди. Ҳеч бўлмаса биттаси учиб кетар деб умид қилиб, баъзи тасдиқланмаган парвозларга ҳам чипталарни бронь қилдим.
Ҳозир мен Олой бозори рўпарасидаги меҳмонхонада яшайман. Бир оз тежаган пулларим бор ва Мисрдаги оилам пул масаласида ёрдам бериб туришибди. Бундан ташқари, Ўзбекистонда нархлар унчалик қиммат эмас экан ва яшаш харажатлари менга мос келади. Мен вақтимни китоб ўқиш, онлайн курслар ўтиш ва оилам билан ижтимоий тармоқлар орқали суҳбатлашиш билан ўтказаман.
Ўзбекистон ҳақида гапирадиган бўлсам, бу ерда ҳамма жойда ҳам суратга тушириш мумкин эмаслигини билмасдим. Тунлари ва карантин бошланишида ўзимни жуда ёлғиз ҳис қилар эдим. Банк ва супермаркетга боришдан бошқа ҳеч ким билан мулоқот қилиш имконияти йўқ эди.
Ростини айтсам, коронавирус менинг барча режаларимни бузди, хотинимнинг кўзи ёриши керак эди ва мен у билан бирга бўлишни хоҳлардим. Аммо, афсуски, мен узоқда бўлганимда қизим туғилди.
Мен пандемия пайтида саёҳат қилмаслигим ёки оиламни узоқ вақт тарк этмаслигим кераклигини англадим. Агар орқага қайтиш имкони бўлса, бу сафарни барибир амалга оширар эдим, фақатгина хотинимни ўзим билан олиб келсам бўлди эди.
«Андижонда тақдиримни учратдим ва шу ерда тўй қилмоқчимиз» — Женнифер Уиддон
Мен Андижон шаҳрига 3 март куни рус тилини ўрганиш бўйича икки ойлик курсда қатнашиш мақсадида келган эдим, она-шаҳрим Лос-Анжелесдан озгина чалғимоқчи эдим. Бундан ташқари, Тошкентда ажойиб бир дўстим бор. Ўзимни ёлғиз ҳис қилмаслигимни билардим, чунки унинг оиласи ҳам биз билан бирга бўлишини билар эдим.
Чегаралар ёпилганлигини айтишганида, мен жуда хафа бўлдим: дарсларим бекор қилинди ва кун бўйи уйда қолишим керак эди. Ўзим мустақил ёзувчиман, шунинг учун баъзи мижозларга мурожаат қилдим ва бир нечта кичик шартномалар тузишга муваффақ бўлдим, аммо ҳозир молиявий аҳволим бироз танг. Бу сафар давомида мен жуда тоқатли эканлигимни англадим.
Мен апрелда қайтиб кетишни режалаштирган эдим, аммо сентябргача бу ерда қоладиганга ўхшайман. АҚШ элчихонаси етарлича маълумотлар бериб туришибди, лекин унчалик фойдали бўлмади. Саволларимга тезлик билан жавоб олганим қониқтирди.
Ушбу саёҳат менга Ўзбекистоннинг ҳақиқий гўзаллигини кўриш ва оила, дўстлар ва жамиятнинг аҳамиятини тушуниш имкониятини берди. Америкада одамлар ҳожатхона қоғозини ғамлаётганлари ҳақидаги хабарларни ўқиб турганимда, бу ердаги қўшниларим менга овқат таклиф қилишар ва ёрдам сўрасам, мени ҳеч қачон ташлаб қўймасликларини айтишар эди.
Мен бу мамлакатнинг гўзаллигига — унинг меҳмондўстлигига қойил қоламан. Қўшниларим ҳар куни овқатланишга таклиф қиладиган ва ҳар ҳафта менга мева келтирадиган мамлакатда бўлиш бахтига муяссар бўлдим.
Карантин пайтида мен уйда қолдим, китоблар ўқидим, рус тилини ўргандим ва телевизион дастурлар учун сценарий ёздим. Ҳозир вақтимни дўстим билан ўтказаман, овқат пишираман, балиқ овига бораман ва ажойиб ўзбек дўстларимнинг уйига меҳмон бўлиб боряпман. Мен Американи бутун қалбим билан севаман, лекин бу саёҳат менга ортга назар солишимиз ва бир-биримизга ёрдам беришимиз кераклигини, акс ҳолда цивилизациямиз олдинга силжимаслигини тушунтирди.
Мен Ўзбекистонга қайтиб келишни режалаштиряпман ва умид қиламанки, икки мамлакат орасида бизнес юритаман. Бу ерда кийим ва поябзал ишлаб чиқарадиган бир нечта компаниялар билан гаплашдим, уйга қайтганимда уларнинг маҳсулотларини Америкада реклама қилишни ва сотишни режалаштирганман. Бу менинг янги мақсадим.
Ушбу сафар давомидаги энг муҳим воқеа бу дўстларим орқали Россиядан келган Дима исмли йигит билан танишганим бўлди. У Андижонни жуда ҳам яхши кўради, ҳатто ислом динини қабул қилган. У ҳам коронавирус туфайли юртига қайта олмади. Менинг рус тилим ҳам унинг инглиз тилиси каби яхши эмас эди, лекин қандайдир қилиб суҳбат давомида ҳазиллашардик ёки шаҳарда кечки овқатланишга бирга борардик. Бироз вақт ўтгач, тилларни яхши ўргандик. Яқинда эса биз унаштирилдик. Тўйни қишда ўтказмоқчимиз. Сентябрда мен Россияга унинг оиласи билан танишиш учун бораман. Бу биз учун энг катта марҳамат бўлди дея оламан. Тўйни Андижонда қилмоқчимиз ва кейин шу ерда яшаб қолишни хоҳлаймиз.
«Ўзбекистонда ўзимни Франциядагидан кўра хавфсизроқ ҳис қиламан» — Мари Лефевре
Ўзбекистонга 2019 йил октябрь ойида иш бўйича келганман, ундан олдин Мўғулистонда эдим. Шуни тан олишим керакки, мен мамлакатингиз ва унинг маданияти ҳақида жуда кам маълумотга эга эдим. Ҳозир Тошкентда яшайман ва менга бу шаҳар жуда ёқади: ўрганиш ва кашф этиш учун жуда кўп нарсалар бор. Мактабда ишладим, шартномам ўқув йилининг охирида тугади, шунинг учун июль ойида Францияга қайтишни режалаштиряпман.
Коронавирус барча саёҳат режаларимни бузди. Қизларим билан март ойидан бери Тошкентдамиз. Хива ва Нукусга боришни, Орол денгизини кўришни режалаштирган эдик. Афсуски, буларнинг барчаси бекор қилинди. Ҳамма нарса ёпилгунга қадар мамлакат бўйлаб саёҳат қилишимиз керак экан.
Элчихонамиз чартер рейслари ҳақида маълумот улашиш ва соғлиқни сақлаш бўйича тавсиялар бериш ва бошқа масалаларда Ўзбекистонда истиқомат қилувчи барча Франция фуқаролари билан алоқада бўлиб турибди. Мен чартер рейси қачонлигини аниқлаштириш учун элчихона билан гаплашдим, лекин учиб кетмадим. Францияга қараганда Тошкентда ўзимни хавфсизроқ ҳис қиляпман. Мўғулистонга қайтишнинг эса иложи йўқ эди, чунки улар январь ойида чегараларни ёпиб қўйишган эди.
Карантин пайтида уйдан туриб ишлашда давом этдим, шунинг учун инқироз менинг молиявий аҳволимга унчалик ҳам таъсир қилмади. Ўзимни ёлғиз ҳис қилганим йўқ, учта қизим мен билан. Фақат турмуш ўртоғим март ойида биз билан кўришиш учун кела олмаганидан афсусдаман.
Қизларимга дарсларини қилишда ёрдам бериб тураман. Бўш вақтимда асосан уйда нон пишираман ва йога билан шуғулланаман. Мен ҳеч қачон спорт билан шу қадар жиддий шуғулланаман деб ўйламагандим.
Карантин пайтида ўзимизни худди пуфак ичида яшаётгандек ҳис қилдик. Ўйлайманки, бошқа жойда бўлганимизда ҳам, деярли ҳеч нарса ўзгармас эди. Атрофингиздаги муҳит ва қўшниларингизга тезда кўникиш бу қизиқ ҳолат. Бундай вазият одамда бирдамлик ҳиссини уйғотади.
Карантин менга чегаралар қанчалик аҳамиятсиз эканлигини тушунишга ёрдам берди. Фуқаролик тушунчаси ҳам, қанчалик муҳим бўлишидан қатъий назар, аслида ҳеч нарса эмас экан, чунки чет элликлар мамлакатда қолишлари учун Ўзбекистон визаларни бепул чўздирди.
Барчаси шундай бўлишини билганимда ҳам, албатта бу сафарни амалга оширардим! Мен Тошкентда ўтказган ҳар бир сониямдан завқландим. Янги маданиятни ўрганиш киши учун катта бойлик, ниманинг ҳисобига бўлишидан қатъи назар.
«Франциядан кўра Бухорода дўстларимиз кўпроқ» — Тэнис Уитердийк
14 йилдан бери мен ва рафиқам йилига камида икки марта Ўзбекистонга келамиз. Фаолиятимизни туризм соҳасида олиб борамиз.
Бир неча йиллар давомида биз Шухов минорасининг қаровсиз қолганлигини қайғу билан кузатдик. Президент Мирзиёев 2017—2018 йилларда тарихий обидаларни хусусий жамғармалар маблағлари ҳисобига қайта тиклаш лойиҳасини эълон қилганида, ўзбек халқига дўстлигимизни кўрсатиш мақсадида Шухов минорасини реконструкция қилиш ишларида хусусий инвестор сифатида қатнашдик. Минора реконструкция қилингач, иккита ресторан очдик ва панорамали лифт қўйдик. Энди минора Bukhara Tower деб номланади.
Фото: Bukhara Tower
Бу сафар биз 6 март куни Париждан Бухорога учиб келдик. Сайёҳлик мавсуми бошланишидан олдин чиройли панорамали кўринишга эга Bukhara Tower ресторанидаги ишчиларимиз меҳмонларни кутиб олишга қандай тайёргарлик кўраётганликларини ўрганмоқчи эдик. Вазият шундай ўзгариб кетиши мумкинлигини билсак ҳам келардик. 9 апрелда эса ортга қайтмоқчи эдик.
Қаттиқ карантин чоралари жорий этилгач, бизнинг ресторанимиз ёпилди, шунинг учун биз ҳозир даромад олмаяпмиз. Шунингдек, яқинда Бухородаги кучли шамол туфайли биз ҳам зарар кўрдик. Шунга қарамасдан, биз ишчиларимизга иш ҳақини тўлашни давом эттирмоқдамиз. Ўзимизда эса молиявий муаммолар йўқ.
Яқин дўстларимиз бизга ўз уйларидан жой ажратиб беришган, уларникида яшаяпмиз. Бу ерда ўзимизни ёлғиз ҳис қилмаймиз, Бухорода жуда кўп дўстларимиз бор… Франциядагидан ҳам кўпроқ.
Фото: Bukhara Tower юқорисидаги панорама майдончаси.
Ростини айтсам, мен пандемия пайтида Францияда эмас, балки Бухорода қолишни маъқул кўраман. Бунинг сабаблари оддий: чунки бу ерда қаттиқ санитария чоралари жуда тезда жорий этилди. Францияда бўлгани каби ниқобларнинг етишмовчилиги ҳам йўқ. Ўзбекистонда ҳамма ўзини-ўзи изоляция қилиш тартибини тўғри тушуниб, уйда қолди. Ўзбекистон аҳолисида ҳурмат туйғуси жуда кучли ва улар санитария қоидаларига амал қилади. Францияда эса ҳамма ниқоб етишмовчилигидан азият чекди ва расмийлар аҳолига аниқ кўрсатмалар бермади.
Рафиқам, AuthenticTravel сайёҳлик агентлигининг расмий вакили сифатида, уларнинг ишлари билан банд, пандемия туфайли кўплаб саёҳатлар қолдирилди ва шартномалар ҳамда ҳужжатларга ўзгартириш киритиш зарурияти пайдо бўлди. Мен ҳам ушбу агентлик ишлари билан шуғулланаман, веб-сайтни юритаман.
Шунингдек, Бухоро туризмни ривожлантириш бўлинмасига кўнгилли сифатида ўз хизматларим ва туристик хизматлар соҳасидаги хорижий тажрибам билан бўлишишни таклиф қилдим. Бундан ташқари, Бухоро шаҳридан 40 км узоқликда чўл ҳудудида жойлашган Bukhara Desert Oasis and Spa янги курорт зонасида маркетинг бўйича маслаҳатчиман. Кўриниб турибдики, мен жуда бандман ва ўз ишларимни ўзбекистонлик биродарларим учун катта завқ билан бажараман.
Фото: Bukhara Desert Oasis and Spa
Рейслар тикланиб, чегаралар очилиши билан биз қайтиб кетамиз. Тошкентдаги Франция элчихонаси ўз фуқароларига яхши ғамхўрлик қилмоқда. Карантин эълон қилингач, биз элчихонага чегаралар очилиб, авиарейслар тикланмагунча қолишимиз мумкинлигини айтдик. Улар биз билан доимий алоқада бўлиб туришади ва биз уларнинг ғамхўрликликлари учун жуда миннатдормиз.
Шунингдек, биз «Аэрофлот»нинг Москвадаги ваколатхонасидан Франция билан рейслар тикланиши биланоқ бизни хабардор қилишни сўрадик. Улар ҳам биз билан доимий алоқада. Кутамиз ва кўрамиз.
Аммо биз бу ерга 2 ёки 3 ой ичида қайтишни режалаштирмоқдамиз.
Карантин даврида мен учун ҳеч нарса ўзгармади, фақат имкон қадар Ўзбекистонда кўпроқ қолишни хоҳлаяпман. Рафиқам ва мен гўзал Ўзбекистонни жуда яхши кўрамиз.
«Шундай антиқа даврда Марказий Осиёда яшаганимдан ғурурланаман» — Мари-Вероник Беилли Лефевре
Мен Ўзбекистонга 29 февраль куни Франкфуртдан учиб келдим. Тошкентда яшайдиган қизимнинг ҳолидан хабар олиб, Ўзбекистонни ўзим учун кашф қилмоқчи эдим. 29 март куни қайтиб кетишим керак эди.
Карантин туфайли қизим Самарқанд ва Бухорога саёҳатимизни бекор қилди. Наврўз куни биз бу шаҳарларга ташриф буюришимиз керак эди, афсуски, бундай бўлмади. Қизим Франция элчихонаси билан боғланиб, менга чартер рейслари ҳақида хабар бериб турди.
Биринчи чартер рейси март ойида учди, лекин мен илгари сотиб олган чиптам билан учиб кета олишимга умид қилгандим. Рейсим 4 маротаба бекор қилинди. Бу амалга ошмаслигини англаб, май ойида учиб кетишга қарор қилдим, лекин Uzbekistan Airways ходими билан бир-биримизни нотўғри тушундик: чиптани сотиб олиш учун Амир Темур кўчаси, 41-уйга бордим, 51-уйга боришим керак экан.
Ушбу омадсизликни Тошкентда узоқ вақт қолишим кераклиги белгиси сифатида қабул қилдим! Бошида келганимдаёқ шаҳар бўйлаб экскурсия уюштирганимдан жуда хурсандман. Чунки Тошкентнинг қандай кўринишга эга эканлигига гувоҳ бўлдим: ёрқин ва ранг-баранг шаҳар.
Бу ерда қизим билан яшаяпман. Карантин пайтида ёқимли ва ёқимсиз вазиятлар бўлди. Кун тартибим ўзгарди: уйдан дарс берадиган ва болалари билан уй вазифасини бажарадиган қизимга ёрдам бердим, ошпаз бўлиб, кечки овқат пиширдим ва кўп ўқидим.
Худога шукур, Интернет бор экан. Франциядаги ўғлим ва оилам билан доимий равишда хабарлашиб тураман, улар ўзимни ёлғиз ҳис қилишимга йўл қўймайдилар.
Ҳеч бир киши бундай тажрибага тайёр эмас. Карантин пайтида ўйлаганимдан кўра чидамлироқ эканлигимни англадим.
Барчаси шундай тус олишини билганимда ҳам, албатта бу сафарни амалга оширардим. Мен деярли 72 ёшдаман ва шундай антиқа даврда Марказий Осиёда яшаганман, деб ғурур билан айта оламан.

«Газета.uz» делилась историями наших соотечественников, которые не смогли вернуться в Узбекистан. Теперь редакция приводит истории иностранцев, которым пришлось остаться в нашей стране из-за закрытия границ и приостановки авиарейсов в связи с пандемией коронавируса.
Наши герои пережили большие события жизни на чужбине: кто-то нашел свою судьбу, а кто-то пропустил рождение ребенка.
«Хотим вернуться к своему дому на колесах» — Ян и Силке Нойманн, Германия
Мы — пара из Германии, решившая путешествовать по миру в своём фургоне Volkswagen T4. Когда мы были в Казахстане, нам пришлось отвезти фургон на ремонт. Там мы могли находиться не более 30 дней, а ремонт фургона длился дольше. Поэтому нам пришлось уехать, и 22 февраля мы отправились в Узбекистан.
Мы хотели просто посетить некоторые места и вернуться обратно. Мы не планировали оставаться в Узбекистане долго и взяли с собой совсем немного вещей: две футболки, немного белья и куртку.
Посетив Ферганскую долину, мы сели на поезд до Ташкента. Когда мы прибыли к границе, она уже были закрыта. Нас не пустили в Казахстан. Не пустили не из-за того, что нам нужна была виза, а из-за коронавируса. Сейчас правила изменились: теперь нам нужна виза, но получить ее мы не можем.
Теперь нам придется остаться в регионе «навсегда». Может, до зимы. Все наши вещи в Казахстане. Абсолютно все. Мы продали все, что у нас было, чтобы иметь возможность путешествовать. В Германии у нас ничего не осталось.
Мы связывались с посольствами Германии и Казахстана, но помощи получили совсем немного. Немецкое посольство не пускает своих граждан в здание, поэтому нам пришлось говорить с сотрудником милиции.
Посольство организовывало эвакуационный рейс в Германию, но там у нас нет места жительства. Наш дом — на колесах, и он в Казахстане. В казахстанском посольстве никто помогать не хочет. Там считают, что это не их проблема.
Нам пришлось арендовать жилье в Ташкенте. Обычно мы живём в своём фургоне и не тратимся на жилье. Поэтому жизнь в Узбекистане для нас очень дорогая. Чтобы заработать на жизнь, я работаю онлайн в качестве диетолога. Но это не самая лучшая ситуация. Я всегда занята работой и готовкой — у нас сейчас просто скучная жизнь не в той стране.
Наши арендодатели самые лучшие люди, которых только можно себе представить. Они во всем нам помогают, и мы не чувствуем себя одиноко.
Мы считаем, что узбекское правительство справилось с вирусом намного лучше чем Германия. У вас по телевизору шли школьные программы, а дети в Германии не получали никакого образования с конца марта.
У вас очень простые правила. Например, нужно носить маски в общественных местах. В Германии сначала сказали, что маски бесполезны. Но в мае они увидели, что в странах, где введен масочный режим, ситуация лучше. Тогда ФРГ определила много правил по ношению масок. Например, в метро нужно было носить маски, а в междугородних поездах это было необязательно — никто ничего не понимал.
В Узбекистане был реальный карантин. Страна закрыла границы на следующий день после первого случая заражения, а Германия — лишь спустя два месяца.
Сейчас там более 187 тысяч заболевших и почти 9 тысяч смертей. Численность население Германии всего в 2,4 раза больше, чем в Узбекистане. При этом инфицированных больше почти в 40 раз, а смертей — в 450 раз! Звучит невероятно, но это горькая правда.
Узбекское правительство даёт очень объемную информацию, и мы чувствуем себя в безопасности. Мы более чем рады, что не оказались в Германии в такие тяжелые времена.
Чем быстрее мы покинем Узбекистан, тем лучше. Нам нужно вернуться к своему фургону.
Если мы когда-нибудь вернемся сюда, то не останемся здесь надолго. Регистрационный процесс для туристов очень дорогой: до 5 долларов в сутки. При этом ты ничего за это не получаешь. Кроме того, регистрация не предусмотрена для тех, кто путешествует и живет в доме на колесах. Регистрацию могут сделать только узбекистанцы с картой Uzcard. Это уникальная в своем роде система. Она очень раздражает независимых путешественников и заставляет их чувствовать себя нежданными.
«Моя дочь родилась, когда я был далеко» — Ахмед Абдулбасет Элшетри, Египет
12 марта я приехал из Таджикистана по делам. Через пять дней я должен был уехать. Но, к сожалению, границы закрылись.
Думаю, как только границы с Таджикистаном откроются, я уеду. Посольство предложило помощь, которую оно может оказать, но вопросы с таджикской стороной не решились. Рейсов не было, пересечь границу без визы я не мог. А визы не выдавались с марта. Я забронировал билеты на некоторые неподтвержденные рейсы в надежде, что хотя бы один из них улетит.
В начале карантина и по ночам мне было очень одиноко. Я мог общаться с людьми лишь в супермаркете и банке. Я провожу время за чтением книг, взял онлайн-курсы и общаюсь со своей семьей.
Сейчас я живу в отеле напротив Алайского базара. У меня есть немного сбережений. Моя семья из Египта поддерживает меня финансово. Цены в Узбекистане невысокие, а расходы на жизнь приемлемые.
Коронавирус погубил все мои планы. Моя жена должна была рожать, я хотел быть с ней рядом в этот момент. Моя дочь появилась на свет, когда я был далеко.
Я понял, что не стоит путешествовать во время пандемии и надолго оставлять свою семью. Будь у меня шанс повернуть время вспять, я бы все равно совершил эту поездку, но только со своей женой.
«Я встретила свою судьбу в Андижане. Мы хотим здесь пожениться» — Дженнифер Уиддон, США
3 марта я приехала в Андижан, чтобы пройти двухмесячный языковой курс по изучению русского языка. Я хотела немного сменить обстановку и уехать из своего родного Лос-Анджелеса. К тому же у меня есть прекрасный друг из Ташкента. Я знала, что мне не будет одиноко, ведь рядом со мной будет его семья.
Когда мне сказали, что границы закрылись, я расстроилась. Уроки русского отменили, и мне пришлось сидеть дома весь день. Я планировала уехать в апреле, но теперь мне кажется, что я останусь здесь до сентября.
Эта поездка дала мне возможность увидеть истинную красоту Узбекистана и понять важность семьи, друзей и общества. Когда я читала новости о том, что люди в Америке запасались туалетной бумагой, мои соседи в Узбекистане предлагали мне еду и говорили, что я никогда не останусь без помощи. Нужно только попросить.
Я поражена красотой этой страны, ее гостеприимством. Мне повезло оказаться там, где соседи каждый день приглашают к себе на обед и угощают фруктами раз в неделю.
Во время карантина я оставалась дома, читала книги, учила русский язык и писала сценарий для телевидения. Мне удалось получить пару маленьких контрактов по своей основной работе (я контент-менеджер веб-сайта), но сейчас с финансами немного туго.
Я провожу время с другом, готовлю еду, рыбачу и ужинаю со своими замечательными узбекскими друзьями. Я люблю Америку всей душой, но эта поездка дала мне понять, что нам нужно чаще оглядываться назад и помогать друг другу, иначе наша цивилизация дальше не продвинется.
Я планирую вернуться в Узбекистан и надеюсь, смогу начать здесь бизнес. Я разговаривала с несколькими компаниями, которые производят одежду и обувь. Теперь я планирую рекламировать и продавать их продукцию в Америке, когда вернусь домой. Это моя новая цель.
Кульминацией этой поездки стало то, что через своих друзей я познакомилась с Димой, молодым человеком из России. Ему очень нравится Андижан, он даже принял ислам. Он тоже не смог уехать из-за коронавируса. Мой русский был ужасен, так же как и его английский, но мы как-то могли шутить и ужинать в городе. Недавно мы обручились. Мы планируем свадьбу ближе к зиме. В сентябре я поеду в Россию, чтобы познакомиться с его семьей. Это стало самым большим благословением для нас. Мы хотим сыграть свадьбу в Андижане, а после — остаться тут жить.
«Чувствую себя безопаснее в Узбекистане, нежели во Франции» — Мари Лефевре
Я приехала в Узбекистан из Монголии в октябре 2019 года. Должна признаться, знала о стране и ее культуре очень мало. Живу в Ташкенте. Мне очень нравится этот город. Здесь я работала в школе. Мой контракт закончился в конце учебного года, поэтому планирую уехать в июле.
Коронавирус обрушил все мои планы на путешествия. Я планировала посетить Хиву, Нукус и Аральское море со своими дочерьми. Все это отменилось, и мы остались в Ташкенте.
Посольство Франции само связалось со всеми своими гражданами, зарегистрированными в Узбекистане. Я не улетела чартерным рейсом, потому что чувствую себя безопаснее в Ташкенте.
Мне очень повезло, что я смогла продолжить работу из дома на карантине. Мое финансовое положение не пострадало. Я не чувствую себя одинокой. Мои дети держат меня в тонусе. Единственное, о чем я глубоко сожалею, — мой муж не смог навестить нас в марте.
На карантине я помогала дочерям с учебой, а в свободное время пекла хлеб и занималась йогой. Я никогда не думала, что буду настолько серьезно заниматься спортом.
Ощущение во время карантина было такое, будто мы живем в пузыре. Думаю, если бы мы были в другом месте, мало что изменилось бы. Забавно видеть, как быстро человек адаптируется к окружающей среде и знакомится с соседями. Это воспитывает чувство солидарности в человеке.
Карантин помог мне понять, что границы — это ничто. Понятие гражданства тоже не имеет значения, потому что Узбекистан продлил визы всем иностранцам.
Если бы я знала, что все будет именно так, я бы однозначно совершила это путешествие! Я полюбила каждую секунду, проведенную в Ташкенте. Жизнь в новой культуре обогащает человека, и неважно, какую цену ты за это заплатишь.
«У нас намного больше друзей в Бухаре, чем дома» — Тэнис Уитердийк, Франция
Уже около 14 лет и не менее двух раз в год я приезжаю в Узбекистан со своей супругой. Здесь у нас свой туристический бизнес.
Несколько лет мы с грустью наблюдали за башней Шухова. Она была несправедливо заброшена. Когда президент Мирзиёев объявил проект по реновации исторических монументов за счет частных фондов, мы захотели доказать свою преданность узбекскому народу, став частными инвесторами в проекте реконструкции башни.
Мы установили панорамный лифт и открыли два ресторана. Теперь башня носит название Bukhara Tower.
Bukhara Tower. Фото: starcom68.
В последний раз мы прилетели в Бухару 6 марта и планировали вернуться в Париж 9 апреля. Туристический сезон еще не наступил, мы хотели подготовить своих сотрудников к приему посетителей в ресторане Bukhara Tower. Мы бы все равно приехали, даже если бы знали, что всё обернется именно так.
После введения карантина, наш ресторан закрылся. Сейчас у нас нет доходов. Из-за недавнего шторма в Бухаре мы даже понесли убытки. Но несмотря на это, мы продолжаем платить зарплату своим сотрудникам. У нас самих финансовых проблем нет.
Мы живем в доме наших старых друзей, которые выделили нам отдельную комнату. Здесь мы не чувствуем себя одинокими. У нас очень много друзей в Бухаре, намного больше, чем во Франции.
Фото: Площадка панорамного осмотра Bukhara Tower
Честно говоря, я предпочитаю быть в Бухаре во время пандемии, нежели во Франции. В Узбекистане строгие карантинные правила были введены очень быстро. Здесь нет дефицита масок, люди правильно отнеслись к самоизоляции и оставались дома. Узбекистанцы уважают противоэпидемические правила и следуют санитарным инструкциям. Во Франции все страдали от дефицита масок, а власти не давали точных инструкций.
Моя жена, будучи официальным представителем узбекского туристического агентства AuthenticTravel, очень занята. Многие поездки были отложены. Нужно было вносить изменения в контракты и документы.
Я предложил свои услуги и зарубежный опыт в сфере туристических услуг Бухарскому отделению по развитию туризма в качестве волонтера. Также я являюсь консультантом по маркетингу новой курортной зоны Bukhara Desert Oasis and Spa, которая находится в пустыне в 40 км к западу от Бухары. Я очень занят, и делаю это с большим удовольствием для своих узбекских братьев.
Фото: Bukhara Desert Oasis and Spa
Как только авиарейсы возобновятся и границы откроются, мы уедем, но планируем вернуться в Узбекистан через два или три месяца.
Французское посольство в Ташкенте хорошо заботится о своих гражданах. Когда был объявлен карантин, мы сообщили посольству, что можем остаться здесь до возобновления авиасообщения. Мы очень благодарны посольству за их заботу и доброту.
За период карантина для меня ничего не изменилось, кроме того, что у меня появилось огромное желание как можно больше оставаться тут. Мы с супругой любим прекрасный Узбекистан.
«Гордо могу сказать, что жила в Центральной Азии в такое необычное время» — Мари-Вероник Беилли Лефевре, Франция
Я приехала в Узбекистан 29 февраля из Франкфурта. Хотела навестить свою дочь, которая живет в Ташкенте, и открыть для себя Узбекистан. Во Францию должна была уехать 29 марта.
Из-за карантина, моя дочь отменила нашу поездку в Самарканд и Бухару, куда мы хотели отправиться на Навруз.
Первый чартерный рейс полетел во Францию в марте, но я надеялась, что смогу улететь по ранее купленному билету. Мой рейс был отложен четыре раза. Когда я поняла, что этому не сбыться, я решила улететь в мае, но я неправильно поняла представителя компании Uzbekistan Airways и поехала за билетом по неверному адресу.
Я восприняла этот неудачный случай как знак того, что мне предназначено остаться в Ташкенте надолго. Очень радуюсь, что смогла совершить тур по городу в самом начале. Я увидела Ташкент — яркий и разнообразный город.
Я живу со своей дочерью. У меня появилась новая рутина: я помогала дочке (она преподает из дома и делает уроки с моими внуками), стала готовить и много читала. Я регулярно общаюсь с сыном, который остался во Франции со своей семьей. Они не дают мне чувствовать себя одинокой.
Никто из нас не был готов к такому опыту. За время карантина я поняла, что я жизнерадостнее, чем думала.
Я бы однозначно совершила эту поездку, даже если бы знала, как все сложится. Мне почти 72 года, и я гордо могу сказать, что жила в Центральной Азии в такое необычное время.