Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 23 июнь куни Владимир Путин билан бўлиб ўтган музокараларда Россия конституциясига ўзгартиришлар киритиш бўйича овоз бериш жараёнининг муваффақиятли ўтишини тилади. Суҳбатнинг тўлиқ матни Россия президенти матбуот хизмати томонидан эълон қилинди.
«Фурсатдан фойдаланиб, омад тиламоқчиман. Албатта, 1 июль — янги Россия учун тарихий кун — конституциянинг ўзгартирилиши. Ўйлайманки, одамлар биз кўриб турган, у ерда айтилганларнинг ҳаммасини аллақачон қилиш кераклигини, бугун эса бунинг вақти келганлигини тўғри тушунишади. Ўйлайманки, бу Россия халқи учун хизмат қиладиган ўзгартиришлар. Шунинг учун, мен янги Россия тарихидаги ушбу кун жуда муваффақиятли ўтишини хоҳлардим», — деди Шавкат Мирзиёев.
Эслатиб ўтамиз, Россия бўйлаб конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича овоз бериш жараёни 25 июндан 1 июлга қадар давом этади. Бу қарор сайлов участкаларида COVID-19 билан касалланиш хавфини камайтириш мақсадида қабул қилинган, дея хабар берган эди РБК.
Ўзгартиришлар қабул қилинса, амалдаги ва собиқ президентларда президентликка ўз номзодларини яна икки муддатга кўрсатиш имконияти пайдо бўлади.
Бундан ташқари, ўзгартиришлар бош вазир ва парламент палаталари ваколатларининг ўзгариши, ҳукумат тайинланишининг янги тартиби, собиқ президентларнинг даҳлсизлиги ва бир умрлик сенаторларнинг пайдо бўлишини назарда тутади.
Янги таҳрирдаги конституцияда қатор ижтимоий нормалар пайдо бўлиши мумкин, жумладан, пенсияларнинг индексациялашуви, никоҳнинг фақат эркак ва хотин киши ўртасидаги иттифоқ эканлигини белгилаш, ҳамда асосий қонун матнида Худони эслатиш таклиф этилган. Бу ҳақда батафсилроқ биз олдинроқ хабар берган эдик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе вчерашних переговоров с президентом России Владимиром Путиным пожелал успехов в проведении голосования по поправкам в конституцию страны. Полную расшифровку беседы опубликовала пресс-служба главы РФ.
«Пользуясь случаем, хочу пожелать успехов. Конечно, 1 июля — исторический день для новой России — изменение конституции. Думаю, люди сегодня воспринимают правильно, что все, что мы сейчас видим, все, что там сказано, надо было уже давно делать, а сегодня настало время. Думаю, это те поправки, которые будут служить народу России. Так что я хочу, чтобы этот день в истории новой России был проведен очень успешно», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Напомним, общероссийское голосование о поправках в конституцию будет проходить с 25 июня по 1 июля. Такое решение было принято, чтобы минимизировать риск заражения COVID-19 на участках, сообщало ранее РБК.
В основном законе предлагается прописать возможность действующего и бывшего президента выдвинуть свои кандидатуры еще на два срока.
Помимо прочего, поправки предполагают изменение полномочий премьера и палат парламента, новый порядок назначения правительства, неприкосновенность экс-президентов и появление пожизненных сенаторов.
В конституции также может появиться ряд социальных норм, в том числе индексация пенсий, планируется закрепить понятие брака исключительно как союза мужчины и женщины, а также включить в текст основного закона упоминание Бога. Подробнее об этом мы писали ранее.