50 минг доллар миқдорида пора олиш тўғрисидаги иш бўйича иккинчи гумондор сифатида Тошкент ҳокимлигининг Капитал қурилиш бошқармаси бошлиғи ўринбосари қўлга олинди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати «Газета.uz»га хабар қилди.
Аввалроқ Чилонзор туман ҳокимлиги бўлим бошлиғи 50 минг доллар пора олаётганда ушлангани ҳақида хабар қилинган эди. Қайд этилишича, тадбиркорга 1,4 млн доллар эвазига 1 гектар ер майдонига бўлган ҳуқуқни расмийлаштиришга ваъда қилинган.
Бош прокуратуранинг аниқлик киритишича, 22 июнь куни ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органга Чилонзор туманидаги 1 гектар футбол майдони (бир сотихи 14.000 АҚШ долларидан баҳоланиб) жами 1 миллион 400 минг АҚШ долларига сотиш режалаштирилаётгани, мазкур «савдо» бошида Тошкент шаҳар ҳокимлиги Капитал қурилиш бошқармаси бошлиғи ўринбосари Б.А. (1968 й.т.) ва Чилонзор туман ҳокимлиги инвестиция ва туризмни ривожлантириш бўлими бошлиғи Х.Ш. (1985 й.т.) тургани ҳақида тезкор маълумот келиб тушади.
Келишувга кўра, тадбиркор 50 минг АҚШ долларини аввал («закалат» тариқасида), қолганини бир ҳафта ичида, яъни ҳужжатлар тайёр бўлганидан сўнг бериши керак бўлган.
Ҳолат бўйича шу йилнинг 24 июнь куни ДХХ Тошкент шаҳар бошқармаси ва пойтахт прокуратураси ходимлари ҳамкорлигида ўтказган тадбирда Б.А. 50 минг долларни олган вақтда далилий ашёлар билан ушланади. Қўлга олинган пулларни Чилонзор туман ҳокимлиги бўлим бошлиғи Х.Ш.га олиб бориб бериши лозимлигини айтганидан сўнг тезкор тадбир давом эттирилади. Ва эртаси куни Х.Ш. «ҳамкори» Б.А.дан 50.000 АҚШ долларини пора тариқасида олган вақтда у ҳам қўлга олинади.
Айни пайтда ҳолат бўйича Жиноят кодексининг 20-модда (пора олиш) ва 212-модда (пора олиш-беришда воситачилик қилиш) аломатлари билан жиноят иши қўзғатилган. Ушланганлар ҳибсга олинган.

Вторым подозреваемым по делу о получении взятки в 50 тысяч долларов является заместитель начальника Управления капитального строительства хокимията Ташкента, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Ранее мы писали, что начальник отдела хокимията Чиланзарского района был задержан при получении 50 тысяч долларов. Отмечалось, что предпринимателю было обещано оформить права собственности на земельную площадь в 1 га за 1,4 млн долларов.
Как уточнили в Генпрокуратуре, 22 июня правоохранительные органы получили оперативную информацию о том, что планируется продажа 1 га земельного участка в Чиланзарском районе за 1,4 млн долларов. Во главе сделки стояли замначальника Управления капитального строительства хокимията Ташкента Б. А. (1968 года рождения) и начальник отдела хокимията Чиланзарского района Х. Ш. (1985), отметили в ведомстве.
Согласно договоренности, предприниматель должен был выплатить 50 тысяч долларов авансом в качестве задатка, а остальную часть — в течение недели, то есть после оформления документов.
Стало известно, что замначальника Управления капстроительства Б. А. был задержан при получении 50 тысяч долларов в рамках оперативного мероприятия, проведенного 24 июня сотрудниками управления Службы государственной безопасности и прокуратуры Ташкента. На следующий день оперативное мероприятие продолжилось — Б. А. отвез деньги начальнику отдела хокимията Чиланзара Х. Ш., который также был задержан.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 210 (получение взятки) и 212 (посредничество во взяточничестве) Уголовного кодекса. Задержанные заключены под стражу.