5 июль куни Ўзбекистонда 312 та ҳолатда коронавирус касаллиги қайд этилиб, жами ҳолатлар сони 10020 тага етди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги хабар қилди.
Шундан 190 нафари Карантин муассасаларида, 121 нафари аҳоли орасида (шундан 84 нафари Тошкент шаҳрида, 21 нафари Тошкент вилоятида, 16 нафари Самарқанд вилоятида), 1 нафари халқаро юк ташувчи автомашина ҳайдовчиларида орасида аниқланган.
Шу билан бир қаторда, кун давомида Тошкент шаҳридаги тиббиёт муассасаларида 159 нафар фуқаро соғайди.
️Ҳозирда касаллик қайд этилган жами 10020 нафар бемордан 6584 нафари соғайиб, даволаниш кўрсаткичи 65 фоизни ташкил этмоқда.
️Айни пайтда тиббиёт муассасаларида даволанаётган 3402 нафар бемордан 25 нафари оғир, 8 нафари эса ўта оғир аҳволда.
️Ҳозирда мамлакатда уй карантинида 42 895 нафар, стационар карантинда эса 25 021 нафар фуқаро тиббий кузатувда бўлиб турибди.

Количество официально зарегистрированных в Узбекистане случаев коронавируса на конец воскресенья превысило отметку в 10 тысяч, составив 10020 и увеличившись за день на 312, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Из 84 последних случаев 16 выявлено в карантинном центре (все — прибывшие из-за рубежа), 27 — в Ташкенте (5 — бывшие в контакте с заболевшими и взятые на карантин, 22 — среди населения), 22 — в Ташкентской области (6 — контактировавшие, 16 — среди населения) 19 — в Самаркандской области (3 — контактировавшие, 16 — среди населения).
За весь день в карантинных учреждениях было подтверждено 190 случаев, среди населения — 121 (в том числе 84 — в Ташкенте, 21 — в Ташкентской области и 16 — в Самаркандской), 1 — у водителя грузовика, прибывшего из-за границы.
В течение дня сообщено о выздоровлении 159 пациентов, общее число вылечившихся достигло 6584 (65%). Число скончавшихся пациентов с коронавирусом составляет 34.
На лечении в медучреждениях сейчас находится 3402 человека, состояние 25 из них тяжелое, 8 — крайне тяжелое.