Чирчиқ дарёси бўйида «Дарё бўйи Бизнес сити» лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган. Ушбу қарор президент Шавкат Мирзиёевнинг 29 май куни Сергели ва Зангиота туманларига бўлган ташрифи давомида давлат раҳбари маъмуриятининг протоколидан жой олгани маълум бўлди («Газета.uz» да нусхаси бор).
Мазкур лойиҳанинг ташаббускорлари сифатида Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Сув хўжалиги вазирлиги, Иқтисодий ривожланиш ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ва Молия вазирлиги санаб ўтилади.
Ҳужжатда қайд этилишича, Чирчиқ дарёси қирғоғининг 16 километрлик қисмини 65−80 метргача торайтириш режалаштирилмоқда. Ҳосил бўлган бўш ер майдонида «Дарё бўйи Бизнес сити» лойиҳаси амалга оширилади. У ерда ишлаб чиқариш, савдо ва хизмат кўрсатиш объектлари яратилади.
Президентнинг «Республика ҳудудларида „Business city“ замонавий ишбилармонлик марказларини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида» ги қарорига кўра, икки ой муддатда Тошкент ҳокимиятига тегишли Дирекция ташкил этиш, унинг ҳудуд чегараларини белгилаш, бош режани ишлаб чиқиш ва инвесторларни жалб қилиш топширилган.
Молия вазирлиги дарёнинг қирғоғини торайтириш ишларини молиялаштириш учун пойтахт маъмуриятига 300 миллиард сўм миқдорида фоизсиз ссуда беради. Ажратилган маблағни қайтариш бўш ер майдонларини инвесторларга сотиш орқали амалга оширилади.
Аввалроқ, 2020−2030 йилларга Тошкентнинг йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш Концепцияси лойиҳаси ишлаб чиқиш ҳақидаги президент қарори лойиҳаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталига жойлаштирилганди. Лойиҳага кўра, пойтахт ҳокимлигига Ўзбекистон ҳукумати кафолати остида пойтахтнинг йўл-транспорт инфратузилмаси объектларини қуриш ва реконструкция қилиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш учун 15 йиллик муддатга 200 миллион долларгача қийматда Франция тараққиёт агентлиги ва бошқа халқаро молиявий институтлар ва хорижий давлатларнинг молия ташкилотларининг қарз маблағлари жалб этилади.
Қарор лойиҳасида Тошкент шаҳрида умумий узунлиги 656 километр бўлган пиёдалар ва велосипедлар юриш йўлларининг қурилиши ва Чирчиқ дарёси қирғоғининг 16 километрлик қисмини 65−80 метргача торайтириш кўзда тутилган. Шу билан бирга, ҳосил бўлган бўш ер майдонларини электрон аукцион орқали сотиш таклиф этилади деб таъкидланган. Бироқ, «Дарё бўйи Бизнес сити» лойиҳаси ундан жой олмаган.

На берегах реки Чирчик планируется реализовать проект «Дарё бўйи Бизнес сити» (Daryo Bo’yi Business City), который был одобрен по итогам визита президента Шавката Мирзиёева в Сергелийский и Зангиатинский районы Ташкента 29 мая. Это следует из протокола Администрации президента Узбекистана (копия есть у «Газеты.uz»).
Инициаторами проекта указаны хокимият Ташкента, Министерство водного хозяйства, Министерство экономического развития и сокращения бедности и Министерство финансов.
Как отмечается в документе, часть берега реки Чирчик длиной 16 км, протекающая через Бектемирский и Сергелийский районы, предлагается сузить до 65−80 м. Освободившиеся свободные земельные участки намечено благоустроить, а также реализовать проект «Дарё бўйи Бизнес сити» с возведением объектов производства, торговли и услуг.
В соответствии с требованиями постановления президента «О мерах по созданию современных деловых центров „Business City“ на территориях республики», хокимияту Ташкента в двухмесячный срок поручено создать соответствующую дирекцию, определить границы территории, разработать генеральный план и привлечь инвесторов.
На финансирование работ по сужению части берега реки Минфин выделит столичной администрации беспроцентную ссуду в размере 300 млрд сумов. Погашение выделенных средств будет осуществляться за счет реализации инвесторам освободившихся земельных участков.
Ранее для общественного обсуждения был опубликован проект постановления президента, согласно которому планируется разработка Концепции развития дорожно-транспортной инфраструктуры Ташкента на 2020−2030 годы. На строительство и реконструкцию ее объектов планируется выделить кредит в размере 200 млн долларов сроком на 15 лет. Средства, как ожидается, будут предоставлены Французским агентством развития, международными финансовыми институтами и организациями зарубежных стран под гарантию правительства Узбекистана.
Документом намечено строительство 656 км пешеходных и велосипедных дорожек, шести новых путепроводов и сужение части реки Чирчик. При этом в проекте отмечается, что освободившиеся в результате сужения берега реки земельные участки будут продавать через онлайн-аукцион. Проект «Дарё бўйи Бизнес сити» в документе не упоминается.