Коронавирусга қарши курашиш штаби вакили, Тошкент шифокорлар малакасини ошириш институти ректори, профессор Хабибулла Оқилов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида аҳолини карантин чораларига жиддий риоя қилишга чақирди.
Унинг сўзларига кўра, республикада коронавирусга қарши курашиш учун шифокорлар, дори-дармонлар, лабораториялар, ускуналар ва реагентлар етарли, бироқ «қарс икки қўлдан чиқади» — одамлар вазиятнинг жиддийлигини тушунишлари керак.
«Бугунги кунда бизда вафот этганларнинг 13 фоизи 40 ёшгача бўлган инсонлар. Афсуски, вафот этганлар орасида 14 ёшли бола (20 ёшгача бўлганлар — 3 фоиз) ҳам бор, — деди Хабибулла Оқилов. — Одамлар буни жуда жиддий қабул қилишлари керак ва улардан деярли ҳеч нарса талаб қилинмайди: асосан оддий гигиена қоидаларига, ўз-ўзини сақлашнинг бирламчи қоидаларига риоя қилиш».
«Афсуски, ҳамма ҳам тушунмаяпти, — давом этди у. — Бизда очиқчасига: „Умуман олганда, коронавирус деган нарса борми? Масалан, кўрмаганман. Менинг на бир дўстим, на бир қариндошим касал бўлмаган. Мен ҳар куни кўчада бўламан ва менда ҳеч нарса йўқ“ дейдиган одамлар бор».
Шунингдек, профессор аҳоли ниқобни иякларига тушуриб юраётганини ёки умуман тақмаётганини, кўчаларда гуруҳ бўлиб йиғилаётганини таъкидлади.
«Одамлар баъзи оилавий байрамлар, тўйларни нишонлашда давом этишмоқда, агар дафн маросими бўлса, одамлар марҳумнинг қариндошлари билан учрашишни, таъзия изҳор қилиш учун у ерга жамоа бўлиб йиғилиб боришни шарт деб ҳисоблашади. Биз барчага ўзини ҳимоя қилиш инстинкти бугунги кунда энг муҳим масала бўлиши кераклигини тушунтираяпмиз, биз ўзимизни, ота-онамиз, болаларимиз ва набираларимиз ҳақида ўйлашимиз керак», — дея таъкидлади у.
«Биз шифокорларнинг вазифаси — вазиятнинг жиддийлигини тушунтиришдир: коронавирус мавжуд, уни жуда жиддий қабул қилиш керак, чунки биз ривожланган мамлакатларда вазиятнинг жиддийлигини англамаслик нималарга олиб келаётганини кўраяпмиз», — деди Хабибулла Оқилов.
Ривожланган мамлакатларда вазиятнинг жиддийлигини тушунмаслик ҳалокатли натижаларга олиб келди. «Биз буни билишимиз керак, бизда бугун вазият бошқа мамлакатларга қараганда анча яхши бўлганлигидан қувонмаслигимиз керак. Ўзбекистон модели тақлид қилиш ва қўллашга лойиқлигини ҳамма билади, бизда ўлим даражаси 0,03 промилле, бу жуда яхши. Аммо эртага ҳамма нарса тубдан ўзгариши мумкин. Бундан ҳеч ким кафолатланмаган. Шунинг учун одамлар бундан хабардор бўлишлари ва бунга тўғри ёндашишлари керак», — дея хулоса қилди Хабибулла Оқилов.

Представитель штаба по борьбе с коронавирусом, ректор Ташкентского института усовершенствования врачей, профессор Хабибулла Акилов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» 6 июля призвал население серьезнее отнестись к соблюдению карантинных мер.
По его словам, для борьбы с коронавирусом в республике достаточно врачей, медикаментов, лабораторий, оборудования и реагентов для анализов, однако «для хлопка необходимо две кисти» — народ должен понять серьезность ситуации.
«У нас сегодня 13% умерших до 40 лет и, к величайшему сожалению, 3% до 20 лет, есть 14-летний мальчик, — сказал Хабибулла Акилов. — Люди должны очень серьезно к этому отнестись, а требуется всего ничего: соблюдение элементарных правил гигиены, правил самосохранения элементарных».
«К сожалению, не все понимают, — продолжил он. — У нас есть люди, которые открыто говорят: „Вообще, есть такое понятие как коронавирус? Я, например, не видел. Ни один мой знакомый, ни один мой родственник не заболел. Я каждый день на улице и у меня ничего нет“».
Профессор также отметил, что население носит маски на подбородках или не носит вообще, собирается на улицах группами.
«Люди могут себе позволить отмечать какие-то семейные торжества, свадьбы, а если это поминки, люди считают необходимым отметиться перед родственниками умершего и толпами ходят выразить соболезнования. Хотя всем объясняем, что инстинкт самосохранения должен быть превыше всего сегодня: надо думать о себе, о своих родителях старых, о детях, о внуках», — подчеркнул он.
«Наш долг врачей — объяснить всю серьезность ситуации: коронавирус есть, к нему нужно относиться очень серьезно, более чем серьезно, потому что мы видим, к чему приводит в самых развитых странах недооценка серьезности ситуации», — заявил Хабибулла Акилов.
В развитых странах недооценка серьезности ситуации привела к плачевным результатам. «Мы это должны знать, нельзя успокаиваться тем, что у нас сегодня намного лучше, чем в других странах. Все признают, что модель Узбекистана достойна подражания и применения, у нас летальность 0,03 промилле, это очень хорошо. Но завтра все может кардинально повернуться. Никто не застрахован. Поэтому народ должен правильно осознавать и правильно к этому подходить», — заключил Хибибулла Акилов.