Президент Шавкат Мирзиёев 8 июль куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида Ўзбекистон-Қозоғистон ва Россия-Қозоғистон чегараларида қолиб кетган ўзбекистонликларни қайтаришга ваъда берди.
«Кун сайин Ўзбекистонда шу касаллик (коронавирус — таҳр.) билан зарарланиш сони кўпайиб бормоқда. Че эллардан шу бугунгача 90 мингдан кўп фуқароларимизни қайтариб олиб келдик. Яна бир марта бугун халқимизга мурожаат қилиб айтмоқчиманки, чет элда қолган ҳамма фуқароларимизни, албатта, олиб келамиз», — деди давлат раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, у назорат-ўтказиш пунктларида қолиб кетган фуқароларни олиб келиш бўйича топшириқ берган. «Тизим билан, тартиб билан, албатта, уларни олиб келамиз», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Аввал хабар қилганимиздек, Россия-Қозоғистон чегарасида 2000 нафарга яқин ўзбекистонликлар ўз уйларига Қозоғистон орқали автотранспортларда қайтиш учун йиғилиб қолган. Бундан ташқари, Қозоғистон билан чегарадаги «Жибек жолы» — «Ғишткўприк» НЎПда ҳам ватанга қайтишни кутаётган 3000 дан ортиқ ўзбекистонлик йиғилган. Ўзбекистон ТИВ чегара орқали ўтишдаги чекловни техник сабабларга боғлади ва ушбу масала «қисқа муддатларда» ҳал этилишига ваъда берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 июля на видеоселекторном совещании в среду заявил, что узбекистанцы, застрявшие на границах Узбекистана и Казахстана, а также Казахстана и России, будут возвращены на родину.
«С каждым днем в Узбекистане число случаев заражения этим заболеванием (коронавирусом — ред.) увеличивается. Из-за границы до сегодняшнего дня мы возвратили свыше 90 тысяч наших граждан. Я еще раз хочу обратиться к народу: мы обязательно вернем всех граждан, оставшихся за границей», — сказал глава государства.
По его словам, он дал поручение по вывозу граждан, застрявших на контрольно-пропускных пунктах. «Системно, в установленном порядке мы их вернем обязательно», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Как сообщалось ранее, около 2000 узбекистанцев собрались у российско-казахстанской границы, надеясь вернуться домой автотранспортом через Казахстан, который с 5 июля ужесточил карантинные меры. Для переговоров на место прибыли руководители посольства Узбекистана в Москве.
Кроме того, на КПП «Жибек жолы» — «Гишт-Куприк» со стороны Казахстана скопились более 3000 узбекистанцев, ожидающих возможности вернуться на родину. Ограниченный проход через границу МИД Узбекистана объяснил техническими причинами, пообещав, что этот вопрос будет решен «в кратчайшие сроки».
В связи с ужесточением с 10 июля карантинных требований в Узбекистане Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом пересмотрела количество чартерных авиарейсов для доставки граждан Узбекистана из-за рубежа — оно сократилось с 19 до 13 рейсов.