Коронавирус инфекциясига чалинган бухоролик бемор ўткир нафас ва юрак қон-томир етишмовчилигидан вафот этди, дея хабар қилди Соғлиқни сақлаш вазирлиги.
Бухоро вилоятининг Шофиркон туманида яшовчи 53 ёшли (аёл) Н.С. жорий йил 20 июнь куни туман тиббиёт бирлашмасининг юқумли касалликлар бўлимига ётқизилган.
22 июнь куни эса беморнинг аҳволи оғирлашиб, тез тиббий ёрдам автомашинасида Бухоро вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказининг реанимация бўлимига кўчирилган. Унга «COVID-19», икки томонлама пневмония, ўткир нафас ва ўткир юрак қон-томир етишмовчилиги ташхиси қўйилган. Шунингдек, унда гипертония касаллиги ҳам қайд этилган.
Беморнинг даволаниши давомида кунлик аҳволи мутахассислар томонидан консультация қилинган, даволаш жараёни шифокорлар тавсияси асосида олиб борилган.
Бироқ шифокорлар томонидан стандартлар асосида ўтказилган реанимацион муолажаларга қарамасдан бемор ўткир нафас ва юрак қон-томир етишмовчилигидан вафот этди.
Куннинг шу вақтига қадар Ўзбекистонда коронавирусдан жами 5 киши вафот этиб, кечаги рекорд такрорланди.

Министерство здравоохранения Узбекистана сообщило о смерти очередного, 50-го по счету пациента , у которого был диагностирован коронавирус.
53-летний житель Шафирканского района Бухарской области Н. С. был госпитализирован в отделение инфекционных заболеваний районного медицинского объединения 20 июня.
22 июня состояние пациента ухудшилось, и он на машине скорой помощи был перевезен в отделение реанимации Бухарского областного многопрофильного медицинского центра.
Пациенту был поставлен диагноз «COVID-19, двусторонняя пневмония, острая дыхательная и сердечно-сосудистая недостаточность». Кроме того, у него была отмечена гипертония.
Несмотря на усилия врачей, пациент скончался от острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточности.