20 июль куни Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри бош рассоми, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими Зубайдулла Ботиров 57 ёшда оламдан ўтди, дея хабар беради Маданият вазирлигининг матбуот хизмати.
Маълумот учун, Зубайдулла Ботиров 1963 Қарши шаҳрида туғилган. 1986 йили П.П. Беньков номидаги Республика рассомлик билим юртини тамомлаган. 1995 йили М. Уйғур номидаги санъат институтининг «Театр декорацияси» бўлимини Г. Брим раҳбарлиги остида тугатган.
1997−2005 йилларда Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Мустақиллиги кунига бағишланган байрам тантаналарида саҳналаштирувчи рассом сифатида ишлаган. 1997 й. — Хива шаҳрининг 2500 йиллигига бағишланган байрамнинг бош рассоми.
2008 йили Зубайдулла Ботиров «Жаҳон халқлари санъати» рассомлар уюшмаси хизмат кўрсатган рассоми ва 2010 йили «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими».
1994 йилдан ҳозирга қадар Тошкент шаҳридаги А. Навоий номли ДАКТда ижодий фаолиятини давом эттириб келган. Рассомнинг кўпгина асарлари АҚШ, Россия, Италия, Япония ва бошқа мамлакатларнинг хусусий коллекцияларида сақланади.

В понедельник, 20 июля, в возрасте 57 лет скончался главный художник Государственного академического Большого театра имени Алишера Навои, заслуженный работник культуры Узбекистана Зубайдулла Батыров, сообщила пресс-служба Министерства культуры.
Зубайдулла Борисович родился в 1963 году в Карши. В 1986 году окончил Республиканское художественное училище имени Бенькова, в 1995 году — институт искусств имени Маннона Уйгура, отделение «Театральной декорации» под руководством Георгия Брима.
В 1997—2005 годах работал в качестве художника-постановщика в праздничных представлениях, посвященных Дню независимости Узбекистана. В 1997 году выступил главным художником праздника, посвященного 2500-летию Хивы.
В 2008 году получил звание заслуженного художника ассоциации художников «Искусство народов мира», в 2010 году — «Заслуженный работник культуры Республики Узбекистан».
В ГАБТе имени Алишера Навои Зубайдулла Батыров работал с 1994 года.
Многие работы художника находятся в частных коллекциях США, России, Италии, Японии и других стран, отмечается на сайте ГАБТа.