Чуст тумани ҳудудида жойлашган «Наманган» эркин иқтисодий зонасида Хитойнинг Сhangan бренди остида кичик юк автомобиллари ишлаб чиқарилади, дея хабар берди Наманган вилояти ҳокимлиги матбуот хизмати.
Ушбу эркин иқтисодий зона Президентнинг 2018 йил 20 августдаги фармонига мувофиқ ташкил этилган бўлиб, 681 гектар майдонни эгаллаган. Ҳозирда бу ерда умумий қиймати 601 миллион долларлик 18 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Улардан иккитаси — «Чуст текстиль» ва «Ифода агрокимёҳимоя» корхоналари аллақачон ўз фаолиятини бошлаган.
Namangan Сhangan Motors МЧЖ томонидан лойиҳанинг биринчи босқичида йилига 1800 та 1−1,5 тонна юк кўтарадиган 4 хил русумдаги автомобиллар ишлаб чиқарилади ва 120 киши иш билан таъминланади. Кейинги 3 йил давомида маҳаллийлаштиришни 50 фоизгача етказиш ва маҳсулотнинг учдан бир қисмини БАА ҳамда Марказий Осиё давлатларига экспорт қилиш кўзда тутилган.
Хитойнинг Сhangan брендига мансуб кичик юк автомобилларини ишлаб чиқариш «Хориждаги ватандошлар» лойиҳаси доирасида амалга оширилиши кўзда тутилган. Ишлаб чиқаришга сўнгги 10 йил давомида БААнинг Ажман шаҳрида истиқомат қилиб келаётган асли наманганлик тадбиркор Жобирхон Ҳомидов томонидан 800 минг доллар, 2 млн доллар хорижий инвесторлар улуши ва 3 млн доллар банк кредити, жами 5,8 млн доллар миқдорида инвестиция киритилмоқда.
«Тадбиркорнинг ҳисоб-китобларига кўра, Ўзбекистоннинг ўзида йилига 20 мингтагача шундай русумдаги автомобилларга эҳтиёж мавжуд. Яқин ва узоқ хориж бозорлари инобатга олинадиган бўлса, ишлаб чиқариш кўламини янада кенгайтириш имкониятларини чамалаш мумкин бўлади», — дейилади Наманган ҳокимлиги хабарида.
«Автомобилсозлик саноати машинасозлик саноатининг етакчи тармоқларидан бири саналади. У нафақат мамлакат иқтисодиётининг ўсишига, балки машинасозлик соҳасига қайсидир даражада даҳлдор бўлган бошқа хўжалик тармоқларининг ривожига ҳамда илмий — техник ривожланиш йўналишлари тараққиётида ҳам муҳим ўрин тутади.
Namangan Сhangan Motors томонидан ишлаб чиқариладиган автомобилларга ҳозирнинг ўзида талаб ва харидорлар етарли эканлиги кишини қувонтиради. Келгусида бу ерда эҳтиёт қисмлар тайёрланадиган бошқа корхоналар ҳам пайдо бўлиши ва яхлит мажмуа юзага келиши айни муддао бўлади", — дейди Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров.

В свободной экономической зоне «Наманган» начнется производство малых грузовых автомобилей под китайским брендом Сhangan, сообщила пресс-служба хокимията Наманганской области.
Выпуск мини-грузовиков будет налажен в рамках проекта «Соотечественники за рубежом». В производство в общей сложности вложено 5,8 млн долларов. Это 800 тысяч долларов наманганского предпринимателя Жобирхона Хамидова, проживающего последние 10 лет в ОАЭ, а также 2 млн долларов иностранных инвестиций и банковский кредит на сумму 3 млн долларов.
На первом этапе компания Namangan Сhangan Motors будет выпускать в год 1800 мини-грузовиков грузоподъемностью 1−1,5 тонны и обеспечит работой 120 человек. Ожидается, что первые грузовики сойдут с конвейера в первом квартале 2021 года. В последующие три года планируется довести локализацию до 50%, а треть продукции экспортировать в ОАЭ и страны Центральной Азии.
Предприниматель считает, что Узбекистан испытывает потребность в 20 тысячах таких автомобилей в год. Принимая во внимание ближние и зарубежные рынки, можно будет оценить возможности для дальнейшего расширения производства.
«Радует, что уже сегодня существует достаточный спрос на продукцию, выпускаемую Namangan Сhangan Motors. В перспективе создание предприятий по выпуску запчастей для мини-грузовиков станет необходимым дополнением для создания цельного машиностроительного комплекса», — отметил хоким Наманганской области Хайрулла Бозоров.
Напомним, свободная экономическая зона «Наманган» была создана указом президента в августе 2018 года. В настоящее время на ее территории реализуется 18 проектов общей стоимостью 601 млн долларов.