Ўзбекистонда 540 нафардан зиёд тиббиёт ходими коронавирус инфекциясига чалинган. Бу ҳақда пайшанба куни бўлиб ўтган брифингда COVID-19 га қарши кураш бўйича штаб аъзоси, профессор Хабибулло Оқилов «Газета.uz»га маълум қилди.
Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Улуғбек Собиров икки нафар тиббиёт ходимининг COVID-19 дан вафот этганини маълум қилди.
Хабибулло Оқилов Зангиота туманидаги юқумли касалликлар шифохонасида ҳаво совутиш тизими фаолияти тўғри йўлга қўйилгани сабабли шифокорлар орасида бирорта ҳам касалланиш ҳолати қайд этилмаганини қўшимча қилди.
Эслатиб ўтамиз, апрель ойи ўрталарида Андижон вилотида 74 нафар тиббиёт соҳаси ходимининг COVID-19 га чалингани тасдиғини топган эди.

Более 540 медицинских работников в Узбекистане заразились коронавирусной инфекцией. Об этом на брифинге в четверг со ссылкой на данные прошлой недели сообщил член штаба по борьбе с COVID-19, профессор Хабибулла Акилов, отвечая на вопрос «Газеты.uz».
Заместитель министра здравоохранения Улугбек Сабиров заявил, что зарегистрировано две смерти среди медиков от COVID-19.
Хабибулла Акилов также добавил, что в новой инфекционной больнице в Зангиатинском районе налажена правильна работа системы кондиционирования, благодаря чему не выявлено ни одного случая заражения среди врачей.
Напомним, что в середине апреля в Андижанской области было зарегистрировано 74 работника в сфере медицины, заболевших COVID-19.
Напомним, в числе 258 человек, удостоенных президентом Узбекистана наград за борьбу с пандемией, четверо награждены медалью «Жасорат» посмертно — медсестры Зулфия Джуманиязова и Феруза Тухтаева и врачи Алишер Уралов и Ботир Хамракулов.