Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 30 июль куни «Коронавирус пандемияси даврида ижтимоий ҳимояга ва ёрдамга муҳтож аҳоли қатламларини моддий қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги фармонни (ПФ-6038) имзолади.
Ҳужжатда давлат бюджетидан тез тиббий ёрдам бригадалари ходимларига (врач, фельдшер, санитар ва ҳайдовчилар) бир марталик пул мукофоти бериш учун 100 млрд сўм маблағ ажратиш кўзда тутилган. Молия вазирлиги маълумотларига кўра, тўловлар 26 мингта оилани қамраб олади.
ЎзАнинг хабар беришича, тадбиркор Алишер Усмонов ушбу мақсадларга хайрия ёрдами кўринишида 100 млрд сўмга яқин қўшимча маблағ ажратди.
Худди шу куни имзоланган ҳукумат қарорига кўра, коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши кураш учун жалб қилинган тез тиббий ёрдам ходимларига қуйидаги миқдорларда бир марталик моддий рағбатлантириш тўловлари берилади:
- врач ходимларга — 5 млн сўм;
- ўрта тиббиёт ходимларига (фельдшер ва санитарлар) — 4 млн сўм;
- ҳайдовчиларга — 3 млн сўм.
Ушбу тўловлар 1 июнгача ишга қабул қилинган ходимларга нисбатан қўлланилади.
Бундан ташқари, «жамиятимизда тинчлик, дўстлик, меҳр-оқибат ва ҳамжиҳатлик ғояларини кенг тарғиб этиб келаётган диний соҳада хизмат қилаётган вакилларни моддий рағбатлантириш ҳамда жойларда хайру саховат, мурувват борасида амалга оширилаётган ишларни, жаҳолатга қарши маърифат руҳидаги кенг қамровли тадбирларни янги босқичга кўтариш учун» Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳузуридаги «Вақф» хайрия жамоат фондига 150 млрд сўм маблағ ажратилади.
Аввалроқ хабар қилганимиздек, президентнинг ушбу фармони билан аъзолари 1,7 млн нафардан ортиқ бўлган 400 мингдан кўпроқ оилаларга бир марталик моддий ёрдам ажратилади. Бунинг учун 380 млрд сўм йўналтирилади (ҳар бир кишига 220 минг сўмдан).
Бундан ташқари, ҳукумат қарори билан Қурбон ҳайити муносабати билан 150 мингта оилани қўллаб-қувватлашга «Саховат ва кўмак» жамғармасидан 150 млрд сўм (ҳар бир оилага 1 млн сўмдан) йўналтирилади.
1 сентябрдан, шунингдек, пенсия ва нафақалар миқдори оширилади. 14 ёшгача болалари бўлган оилалар учун нафақа ҳамда 2 ёшгача бола парвариши бўйича нафақа олувчилар сони ҳам кўпаяди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 июля подписал указ «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в помощи и социальной защите в период коронавирусной пандемии» (УП-6038).
Документом предусмотрена выплата из государственного бюджета единовременного денежного вознаграждения работникам бригад скорой медицинской помощи (врачам, фельдшерам, санитарам и водителям) общей суммой 100 млрд сумов. По данным Министерства финансов, выплаты охватят в целом 26 тысяч семей.
Как сообщило УзА, предприниматель Алишер Усманов на эти цели дополнительно выделил в виде благотворительной помощи около 100 млрд сумов.
Согласно постановлению правительства от этой же даты (№458), сотрудники службы скорой помощи, участвующие в борьбе с распространением коронавирусной инфекции, получат выплаты в следующих размерах (только работники, принятые на работу до 1 июня):
- врачи — 5 млн сумов;
- средний медицинский персонал (фельдшеры и санитары) — 4 млн сумов;
- водители — 3 млн сумов.
Кроме того, из бюджета в благотворительный общественный фонд «Вакф» при Управлении мусульман будет выделено 150 млрд сумов. Эти средства предназначены для материального поощрения представителей сферы религии, «пропагандирующих в обществе светлые идеи мира, дружбы, милосердия и толерантности, поднятия на новый уровень работы проводимой на местах, по пропаганде таких высоких качеств, как щедрость и великодушие, а также осуществляемых широкомасштабных мероприятий в духе просвещения против невежества».
Как сообщалось ранее, по этому же указу президента разовые выплаты также получат свыше 400 тысяч семей, в которых живут более 1,7 миллиона человек. На это выделено 380 млрд сумов (220 тысяч сумов на человека).
Кроме того, распоряжением правительства в связи с праздником Курбан хайит на поддержку 150 тысяч нуждающихся семей будет направлено 150 млрд сумов из фонда «Доброта и поддержка» (1 млн сумов на семью).
С 1 сентября также повышаются пенсии и пособия и увеличивается число получателей пособий для семей с детьми до 14 лет и пособий по уходу за ребенком до 2 лет.