30 июнь куни Беларусь президентлигига номзод Светлана Тихановскаянинг Минск шаҳридаги Халқлар дўстлиги боғида бўлиб ўтган митинги бир неча ўн минглаб одамларни жалб қилди, дея хабар берди Tut.by.
Ҳуқуқ ҳимоячиларининг тинч йиғилишларини кузатиш бўйича #ControlBY ҳисоблаш усулига кўра митинг қатнашчилари сони 63 минг кишини ташкил қилди деб баҳоланди. Минск полициясининг маълумотларига кўра, тадбирда атиги 18250 киши иштирок этган. Яъни бу ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг қўлидаги металлдетекторлари орқали ўтган одамларнинг сони. Бир-бирига қарама-қарши маълумотларга қарамай, оммавий ахборот воситалари ушбу воқеани Белоруссия тарихидаги энг оммавий тадбир деб аташди.
Это не описать словами.
— Андрей Бонд (@bonderovec) July 30, 2020
Расскажите всем.
Не ретвитами и репостами, а
Звонками и словами.
Мы вместе, мы едины, мы Беларусы. pic.twitter.com/P8bnXeymvm
Президентликка номзод Светлана Тихановская эри — блоггер Сергей Тихановский ва беларусликлар учун президент бўлмоқчи эканини эълон қилди ва унинг асосий мақсадлари — сиёсий маҳбусларни озод қилиш, янги адолатли сайловлар ўтказиш ва 1994 йилги Конституцияга қайтиш бўйича референдум ўтказишдир.
Эслатиб ўтамиз, Сергей Тихановскийнинг ўзи дастлаб номзод сифатида рўйхатдан ўтишни мақсад қилган, аммо у маъмурий ҳибсда сақлангани ва ҳужжатларга шахсан имзо қўймагани сабабли Марказий сайлов комиссиясида номзодлигини қўйиш бўйича ташаббус гуруҳини рўйхатдан ўтказа олмаган. Натижада ташаббус гуруҳини унинг рафиқаси рўйхатдан ўтказди ва у президентликка номзодга айланди.
Митинг пайтида Светлана Тихановская олдинроқ сайлов пойгасида қатнашиш билан боғлиқ масалада таҳдидларга дуч келгани ва ўз фарзандларини чет элда яширишга мажбур бўлганлигини маълум қилди.
У билан бирга митингда Виктор Бабарико штаби вакили Мария Колесникова ва президентликка собиқ номзод Валерий Цепкалонинг рафиқаси Вероника сўзга чиқишди. Аввал хабар қилинганидек, Беларусь Марказий сайлов комиссияси турли сабабларга кўра Бабарико ва Цепкалони номзод сифатида рўйхатга олишни рад этди. Шундан сўнг Беларусь оппозицияси Марказий сайлов комиссияси президентликка номзод сифатида рўйхатга олган Тихановская атрофида бирлашишга қарор қилди.

Митинг кандидата в президенты Беларуси Светланы Тихановской, прошедший 30 июня в парке Дружбы народов в Минске, собрал несколько десятков тысяч человек, сообщило издание Tut.by.
Инициатива правозащитников по наблюдению за мирными собраниями #ControlBY оценила количество участников митинга в 63 тысячи человек методом поголовного подсчета. По данным минской милиции мероприятие посетило лишь 18250 человек — такое количество прошло через ручные металлодетекторы правоохранителей. Несмотря на противоречивые сведения, СМИ назвали это мероприятие самой массовой акцией в истории Беларуси.
Кандидат в президенты Светлана Тихановская в очередной раз заявила о том, что идет в президенты ради своего мужа, блогера Сергея Тихановского, и белорусов и ее главные цели — в освобождении политзаключенных, проведении новых честных выборов и референдуме о возвращении к Конституции 1994 года.
Она также говорила о задержаниях на мирных акциях и непростой жизни обычных белорусов, в очередной раз повторила, что пришедшие к ней на пикет и в целом поддерживающие объединенный штаб люди — мирные белорусы.
Напомним, Сергей Тихановский вначале сам намеревался зарегистрироваться в качестве кандидата, но не смог зарегистрировать в ЦИК инициативную группу для выдвижения, поскольку отбывал административный арест и лично не подписал документы. В итоге инициативную группу зарегистрировала его жена, она же стала кандидатом.
В ходе митинга стало известно, что Светлане Тихановской, которой ранее поступали угрозы относительно участия в предвыборной гонке, пришлось спрятать детей за границей.
Вместе с ней на акции выступали представитель штаба Виктора Бабарико Мария Колесникова и супруга бывшего кандидата в президенты Валерия Цепкало Вероника. Как сообщалось ранее, Центризбирком Беларуси отказал Бабарико и Цепкало в регистрации в качестве кандидатов по разным причинам. После этого белорусская оппозиция решила консолидироваться и объединиться вокруг Тихановской, которую ЦИК зарегистрировал кандидатом в президенты.