Лос-Анджелесдаги (АҚШ, Калифорния) Голливуд тепаликларида жойлашган умумий қиймати 18,9 млн долларлик учта вилла бир вақтда сотувга қўйилди. Variety нашрининг хабар қилишича, объектлар бошқа компаниялар воситасида Ўзбекистоннинг биринчи президентининг кичик қизи Лола Каримова-Тиллаева ва унинг турмуш ўртоғи Тимур Тиллаевга тегишли.
Объектларнинг нархлари 5,995 млн доллардан 6,495 млн долларгачани ташкил этади. Улар 2014 йилда алоҳида шартномалар орқали 16,1 млн долларга сотиб олинган. Тахминларга кўра, оила виллалардан яшаш учун фойдаланмаган ва уларни ижарага берган.
Variety нашрининг қайд этишича, рўйхатдаги энг қиммат кўчмас мулкка — нархи қарийб 6,5 млн доллар — 2007−2014 йилларда Америка футболи собиқ ўйинчиси Режи Буш эгалик қилган ва у ерда бир муддат Ким Кардашьян (жуфтлик 2010 йилда ажрашган) билан яшаган. Уч қаватли виллада лифт, кинотеатр, ошхона ва спа-салонли бассейн мавжуд. Объектнинг асосий ўзига хослиги эса теварак-атрофнинг панорамали манзарасидир.
Иккинчи ва учинчи уйлар мос равишда 6,4 млн ва 6 млн долларга баҳоланмоқда.
Нашр маълумотларига кўра, Лола Каримова-Тиллаева ва Тимур Тиллаев 2013 йилда 33 млн долларга сотиб олинган Беверли-Хиллздаги 4,4 га майдонда барпо этилган ҳашаматли кошонада истиқомат қилишади.
Фото: Instagram/Lola Karimova-Tiillyaeva.
Нашр маълумотларига кўра, оила Париж ва Швейцариядаги кўчмас мулкларга ҳам эгалик қилади. Жумладан, Женеванинг энг гавжум кўчаларидан биридаги сарой 47 млн долларга сотиб олинган.
Variety нашрининг ёзишича, Тиллаевларнинг бойлиги «Абу Сахий» савдо марказига эагликдан (ҳозирда Tashkent Trade Center эгалик қилади) келади. Хабарларга кўра, 2013−2014 йилларда савдо маркази уларга 127 млн доллар даромад келтирган. Reuters хабарида «Абу Сахий» эгалиги 2017 йилда ўзгаргани айтилади.
2018 йил март ойида «Ўзбекистон 24» телеканали 2016−2017 йилларда Ўзбекистон давлат бюджетига Тошкентдаги собиқ «Абу Сахий» бозори даромадидан 439 млрд сўм (ўша вақтдаги МБ курси бўйича 54 млн доллар) миқдоридаги маблағ келиб тушмагани ҳақида хабар қилган эди. «Тошкент савдо маркази» этиб қайта ташкил этилиб, хорижлик инвестор (AKA PETROLEUM, Германия) жалб этилганидан сўнг тушумларнинг ортгани маълум қилинди.

Три виллы на Голливудских холмах в Лос-Анджелесе (США, Калифорния) общей стоимостью 18,9 млн долларов одновременно выставлены на продажу. Как сообщает издание Variety, объектами через другие компании владеют младшая дочь первого президента Узбекистана Лола Каримова-Тилляева и ее супруг Тимур Тилляев.
Стоимость объектов варьируется от 5,995 млн до 6,495 млн долларов. Они были приобретены в рамках отдельных сделок в 2014 году за 16,1 млн долларов. Предполагается, что семья не использовала виллы для проживания, а сдавала их в аренду.
Variety отмечает, что самой дорогой недвижимости из списка — стоимостью почти 6,5 млн долларов — в 2007—2014 годах владел бывший американский футболист Реджи Бушу, который некоторое время проживал там с Ким Кардашьян (пара рассталась в 2010 году). В трехэтажной вилле имеются лифт, кинотеатр, кухня и бассейн со спа-салоном. Главной особенностью объекта называется панорамный вид на окрестности.
Второй и третий дома оцениваются в 6,4 млн и 6 млн долларов соответственно.
Согласно данным издания, Лола Каримова-Тилляева и Тимур Тилляев проживают в особняке площадью 4,4 га в Беверли-Хиллз, который был куплен в 2013 году за 33 млн долларов.
Отмечается, что дом был построен девелопером Мохаммедом Хадидом, отцом супермоделей Беллы и Джиджи Хадид. Он находится недалеко от парфюмерного магазина Лолы Каримовой-Тилляевой «Гармонист». На ее сайте указано, что она является основателем этого парфюмерного бренда.
Фото: Instagram/Lola Karimova-Tiillyaeva.
По информации издания, семья также владеет недвижимостью в Париже и Швейцарии. Поместье на одной из самых престижных улиц Женевы было куплено за 47 млн долларов.
Variety пишет, что состояние Тилляевых происходит главным образом от владения торговым центром «Абу Сахий» (ныне принадлежит Tashkent Trade Center). По сообщениям, только в 2013—2014 годах центр принес им 127 млн долларов прибыли. Reuters сообщал, что владелец «Абу Сахий» сменился в конце 2017 года.
В начале марта 2018 года телеканал «Узбекистан 24» сообщил, что государственный бюджет в 2016−2017 годах недополучил от прибыли «Абу Сахий» 439 млрд сумов (около 54 млн долларов по курсу ЦБ на то время), которые были выведены за границу. Отмечалось, что после преобразования в «Тошкент савдо маркази» и привлечения иностранного инвестора (AKA PETROLEUM, Германия) поступления в бюджет увеличились.