Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш халқаро жамғармаси (ҚХРХЖ) 46,2 млн доллар миқдоридаги узоқ муддатли имтиёзли қарз маблағларини, шунингдек, 800 минг доллар миқдоридаги грант маблағларини ажратади, дея хабар қилди Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати.
47 млн доллар миқдорида молиялаштириш тўғрисидаги битимни ҚХРХЖ президенти Жильбер Унгбо ва Ўзбекистон бош вазири ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов имзолади. Имзолаш маросими 4 август куни видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтди.
Битим шартларига мувофиқ, ҚХРХЖ 46,2 млн доллар миқдоридаги узоқ муддатли имтиёзли қарз маблағларини, шунингдек, 800 минг доллар миқдоридаги грант маблағларини ажратади. Мазкур маблағлар Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида амалга оширилаётган «Қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш» лойиҳасининг 2-чи босқичи доирасида тақдим этилмоқда.
Лойиҳада замонавий иссиқхоналар, интенсив боғлар барпо этиш, экологик тоза ва сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқаришни механизациялаштириш даражасини ошириш, Фарғона водийси вилоятларида қайта ишлаш қувватлари ва омборхоналар сиғимини кўпайтириш кўзда тутилган, дея аниқлик киритилади хабарда.
Лойиҳа доирасида кўзда тутилган қишлоқ хўжалиги билан шуғулланишнинг замонавий усулларини жорий этиш, шунингдек, қишлоқ жойларда қўшимча юқори ҳақ тўланадиган иш ўринларини яратиш натижасида меҳнат унумдорлиги ва қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини ошириш ҳисобига лойиҳа ҳудуднинг 375 мингдан ортиқ аҳолиси даромадларининг ўсишига ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда.
ҚХРХЖ — БМТнинг ихтисослашган муассасаси бўлиб, унинг асосий вазифаси ривожланаётган мамлакатларда озиқ-овқат ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва аҳолининг овқатланиш ҳолатини яхшилаш мақсадида молиявий ресурсларни жалб қилишдир. 1977 йилдан буён ҚХРХЖ 90 та мамлакатда 350 млн одамга ёрдам бериш бўйича 700 тадан ортиқ дастур ва лойиҳаларни молиялаштириш доирасида 10 млрд доллар миқдорига яқин имтиёзли кредит ва грантлар тақдим этди.
ҚХРХЖнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар портфели умумий қиймати 139,5 млн долларлик 4 та лойиҳадан иборат, улардан Ўзбекистон мева-сабзавот сектори ривожлантиришни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган 1 та 28,3 млн долларлик лойиҳа 2019 йилда амалга оширилган, қолган лойиҳалар эса ҳозирги вақтда амалга ошириш босқичида бўлиб, қишлоқ хўжалиги ва сут саноати секторида қўшилган қиймат занжирларини ривожлантиришга қаратилган.

Международный фонд сельскохозяйственного развития (МФСР) выделит Узбекистану льготный заём в 46,2 млн долларов и грант в 800 тысяч долларов, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
Соглашение о финансировании на общую сумму в 47 млн долларов подписали заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков и президент МФСР Жильбер Унгбо. Подписание прошло 4 августа посредством видеоконференцсвязи.
Финансирование предоставляется в рамках второй фазы проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства», который реализуется на территории Андижанской, Наманганской и Ферганской областей.
Проект предусматривает создание современных теплиц, интенсивных садов, внедрение экологически чистых и водосберегающих технологий, повышение уровня механизации производства, наращивания перерабатывающих мощностей и расширения складских помещений в регионах Ферганской долины, уточняется в сообщении.
Ожидается, что проект окажет благоприятное воздействие на рост доходов более 375 тысяч жителей региона за счет повышения производительности труда в сельскохозяйственном производстве, внедрению современных методов ведения сельского хозяйства и создания дополнительных рабочих мест в сельской местности, отметили в МИВТ.
МФСР — специализированное учреждение ООН, основной задачей которого является мобилизация финансовых ресурсов для увеличения производства продовольствия и улучшения положения с питанием населения в развивающихся странах. С 1977 года фонд предоставил порядка 10 млрд долларов в виде льготных займов и грантов в рамках финансирования более 700 программ и проектов в 90 странах мира.
Портфель проектов МФСР в Узбекистане состоит из четырех проектов на общую сумму 139,5 млн долларов, из которых один проект на 28,3 млн долларов, направленный на поддержку развития плодоовощного сектора в стране, был реализован в 2019 году. Остальные проекты, ориентированные на развитие сельского хозяйства и цепочек добавленной стоимости в секторе молочной промышленности, находятся на стадии реализации.