Mash нашри томонидан суратга олинган «Чўлдаги улкан мигрантлар лагери ичида» видео репортаж 5 август куни Youtube га жойлаштирилди.
Видеода Самара вилоятидаги Россия-Қозоғистон чегараси яқинида пайдо бўлган лагерда ўзбекистонлик муҳожирлар — эркаклар, аёллар ва болалар — қўлбола ясалган палаткаларда ўтириб, Қозоғистон орқали поездда кетиш имкониятини кутаётгани суратга олинган.
Видеода ўнлаб одамлар 25 кун давомида ҳеч қандай яшаш шароитисиз очиқ жойда қандай ҳаёт кечираётгани ҳақида ҳикоя қилинади. Маълум қилинишича, ватандошларга яқин атрофдаги Болшечерниговская масжидига қатновчилар овқат ва сув билан ёрдам беришмоқда. Шу билан бирга, баъзи одамлар шошилинч тиббий ёрдамга муҳтож ва ҳамма уйга боришни кутмоқда экани маълум бўлди.
Mash нашри томонидан тайёрланган репортажда таъкидланишича, автомагистралда пайдо бўлган лагерь ёнида Болшечерниговский тумани маъмурияти томонидан қурилган ва барча шароитга эга лагерь жойлашган. У ерда шифокорлар бор ва улар тиббий ёрдамга муҳтожларга қўлдан келганча ёрдам беришмоқда. Аммо кўплаб муҳожирлар қулайроқ лагерга кўчиб ўтиш истагида эмас, чунки бу уларнинг чегарада қолиб кетиш эҳтимолини ошириши мумкин деб ўйлашади.
Айтилишича, муҳожирлар ўриндиқлар ажратиш ва Ўзбекистонга поезд чипталарини сотишда коррупция ҳолатлари ҳақида маълум қилишмоқда. Ҳар куни лагердагиларнинг рўйхати тузиларди ва шу рўйхат бўйича одамларни уйларига жўнатишлари керак эди. Рўйхатдан ўтганлар автобусларга жойлаштирилиб, Самара темир йўл вокзалига олиб бориларди. Аммо поездга чипта нархидан кўпроқ пул тўлаганларга рухсат берилиб, рўйхатдаги одамларни эса яна лагерга қайтарилиши маълум қилинди.
Видеода гапирганларнинг маълум қилишича, дастлаб чипта нархи 4500 рубль, кейин эса 9500 рублга кўтарилди. Шунингдек, чипталар кўпроқ пул берганга сотилгани билдирилди. Муҳожирлар ким чипта ва ўриндиқлар ажратиши кераклигини билишмайди. Лагерда яшаб келаётган ватандошнинг сўзларига кўра, лагерни тарк этганларни автобусларга жойлаб, уларга рақамлар берилган — автобус рақами ва ўриндиқ рақами, лекин кейин уларни қайтадан лагерга олиб келишган. Рўйхат бўйича кетиши керак бўлганлар ўрнига лагердан келмаган одамлар поездга қўйилмоқда.
Шунингдек, муҳожирларнинг Mash мухбирларига таъкидлашича, лагерга қандайдир блогер ёки журналист келиб, бўш жой ҳақида видео суратга олиб, лагерь энди бўш ва ҳеч ким қолмагани ҳақида айтган.
«Маҳаллий аҳоли уларга келган одамларни, муҳожирларни яхши билишади … Маҳаллий маъмурият қўлидан келганича ёрдам бермоқда», — дейилади видеода.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ, Самара вилоятининг Болшечернигов туманида тўпланган 1000 га яқин Ўзбекистон фуқаролари ўз ҳисобидан 7 август куни эрталаб улар учун ташкил этилган поездда уйларига қайтишга тайёр эканлиги ҳақида хабар берилганди. Лекин, поезд жўнаб кетиш санаси ва бошқа тартибий тафсилотлар номаълум бўлиб қолмоқда.

Видеорепортаж «Внутри огромного лагеря мигрантов в степи», снятый изданием Mash, опубликован на Youtube 5 августа. В видео показан лагерь в степи в Самарской области, на шоссе, недалеко от российско-казахстанской границы, где в самодельных палатках из веток, картонных коробок и целлофана ютятся мигранты из Узбекистана — мужчины, женщины и дети, — ожидающие возможности уехать поездом через Казахстан домой.
В репортаже десятки людей говорят, как вот уже 25 дней находятся на этом месте под открытым небом без каких либо бытовых условий. С продуктами и водой помогают прихожане расположенной неподалёку Большечерниговской мечети. Но некоторые из людей нуждаются в срочной медицинской помощи и все ждут отъезда домой.
Как отмечается в репортаже, по соседству со стихийным лагерем на шоссе есть лагерь с лучшими условиями: крепкими палатками, туалетом — он построен администрацией Большечерниговского района. Там есть медики, и они оказали помощь некоторым людям из стихийного лагеря. Но многие мигранты не хотят перебираться в благоустроенный лагерь, так как это может затянуть их пребывание на границе и отъезд домой.
Мигранты часто рассказывают о коррупции при распределении мест и продаже билетов на поезд в Узбекистан, говорится в видеорепортаже Mash. Каждый день в лагере составляли списки жителей, по ним должны были отправить людей на родину. Записавшихся сажали на автобусы, везли на Самарский вокзал. Но в поезд пускали других людей — тех, кто заплатил больше стандартной цены, — а людей из списка везли обратно в степь.
Люди на видео рассказывают, что сначала цена была 4500 рублей, затем — 9500 рублей, билеты продавали тому, кто даёт больше. Они не знают, кто распоряжается отправкой, билетами и местами. Мигрант говорит, что отъезжающим из лагеря на вокзал выдавали номерки — номер автобуса и номер места, увозили в автобусах, однако потом привозили обратно. Из одного автобуса, где все люди должны были уехать, в лагере осталось 6 человек, а из другого — почти 80% остались. Вместо них в поезд попали люди, приезжающие не из лагеря.
Также мигранты рассказали журналистам Mash, что кто-то из блогеров или журналистов приезжал и снял видео пустой территории, написав, что лагеря уже нет, все люди уехали.
«Местные жители с большим пониманием относятся к людям, которые к ним приехали, к мигрантам… Местная администрация делает всё, что может», — отмечается в видео.
Ранее сообщалось, что около 1000 граждан Узбекистана, находящихся в Большечерниговском районе Самарской области, готовы утром 7 августа за свой счёт отправиться на родину на организованном для них поезде, однако конкретной даты и деталей организации поезда пока нет.