Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев топшириғи билан моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилалар рўйхати («темир дафтар») кенгайтирилади. Бу ҳақда «Газета.uz»нинг ҳукуматдаги ахборот манбаси хабар қилди.
Президентнинг 30 июлдаги фармонида аъзолари 1,7 миллион нафардан ортиқ бўлган 400 мингдан кўпроқ оилаларга республика бюджетидан бир марталик моддий ёрдам кўрсатилиши белгиланган эди. Умумий тўлов миқдори 380 млрд сўмни ташкил этади.
Қайд этилишича, фармон қабул қилиниши билан сектор раҳбарлари томонидан бир марталик моддий ёрдам пулларини эҳтиёжманд оилаларга етказиш бўйича номма-ном рўйхат шакллантирилди. Кўрилган чоралар натижасида сектор раҳбарларининг тавсияси ва ушбу оилаларнинг ёзма розилиги билан 160 минг атрофидаги оилалар «темир дафтар»дан чиқарилган ва уларнинг ўрнига яна шунча эҳтиёжманд ва моддий кўмакка муҳтож оилалар киритилган.
Қайд этилишича, 150 мингга яқин оила ёрдам кўрсатилганидан кейин рўйхатдан чиқарилган. Ҳукуматдаги ахборот манбаси рўйхатга янги киритиладиган тахминан 150 мингта оила бир марталик моддий ёрдам олишини маълум қилди. Бунинг учун давлат бюджетидан қўшимча равишда 300 млрд сўмдан зиёдроқ маблағ ажратилади.
«Темир дафтар» рўйхатлари маҳалла раислари ва секторлар раҳбарлари томонидан уйма-уй юриш орқали оилаларнинг моддий-маиший шароитларини ўрганиш йўли билан шакллантирилади, эҳтиёжмандлар маълумотлар базасига киритилади.
«Темир дафтар»ни юритишда эҳтиёжманд оилаларнинг 7 тоифаси, жумладан:
- кам таъминланган;
- ногиронлиги бўлган;
- ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар;
- якка-ёлғиз кексалар;
- доимий ишсиз фуқаролар;
- карантин туфайли ишсиз қолган фуқаролар;
- оғир эпидемиологик ҳудудлардан қайтариб келинган фуқароларни камбағалликдан чиқариш чоралари кўрилади.
Эслатиб ўтамиз, Қурбон ҳайити байрами арафасида 150 минг оила 1 млн сўмдан моддий ёрдам олди. Бундан ташқари, 234 минг оила «Саховат ва кўмак» жамғармасидан ўртача 564 минг сўмдан олди.

По поручению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева список нуждающихся в материальной помощи и поддержке «темир дафтар» («железная тетрадь») снова расширен, сообщил «Газете.uz» источник в правительстве.
Ранее указом президента от 30 июля было предусмотрено выделение разовых выплат (до 15 августа) свыше 400 тысячам семей из списка «темир дафтар», членами которых являются более 1,7 миллиона человека. Отмечается, что около 160 тысяч семей в результате принятых мер поддержки уже покинули списки. Источник в правительстве указал, что вместо них в перечень были включены еще 160 тысяч новых семей, которым также начали выплачивать единовременную материальную помощь.
Список «темир дафтар» формируется председателями махаллей и представителями секторов путем подомового обхода граждан и изучения их материально-бытовых условий, нуждающиеся вносятся в базу данных.
В список входят следующие категории семей:
• нетрудоспособные лица с инвалидностью и хроническими заболеваниями;
• одинокие престарелые, вдовы (вдовцы) и нуждающиеся в постороннем уходе;
• семьи с пятью и более детьми;
• потерявшие источник дохода из-за карантинных мер;
• уязвимые, бедные и нуждающиеся в материальной помощи семьи.
Помимо материальной помощи, семьям из списка оказывается содействие в трудоустройстве и занятии предпринимательством.
Граждане исключаются из «темир дафтар» на основе рекомендации руководителя сектора (хоким, прокурор, начальники ОВД и ГНИ), а также письменного обращения главы семьи после утверждения районным (городским) кенгашем народных депутатов.
Ранее первый заместитель министра по экономическому развитию и сокращению бедности Акмалхон Ортиков сообщал, куда обращаться тем, кто не попал в список нуждающихся.
«Если по какой-то причине они не попали в список, они должны напрямую обращаться к председателю махалли… Если не будет реакции, то надо уточнить, к какому сектору относится эта махалля. Районы разделены на четыре сектора между хокимом, прокурором, начальником ОВД и начальником налоговой инспекции. Кроме того, при хокимияте организован штаб во главе с первым заместителем хокима по экономическим вопросам», — сказал он.
В преддверии праздника Курбан хайит 150 тысяч семей получили по 1 млн сумов. Кроме того, 234 тысяч семей получили в среднем по 564 тысячи сумов из фонда «Доброта и поддержка».