Мали пойтахти Бамако чеккасидаги ҳарбий бўлинмалар 18 август куни исён кўтариб, пойтахт томон йўл олишди. Кейинроқ улар президент Иброҳим Бубакар Кейта ва бош вазир Бубу Сиссе ҳибсга олингани ҳақида хабар беришди, дея маълум қилди «ТАСС».
Қўзғолоннинг сабаблари тўлиқ маълум эмас. Аммо гап тўловлар миқдорининг паст эканлигидан норози бўлган ҳарбий бўлинмалар ҳақида кетмоқда. Мали Мудофаа вазирлиги вакили «мамлакатда чалкашликлар ҳукм сураётганлигини» айтган.
РИА Новости хабарига кўра, ҳибсга олинганидан бир неча соат ўтгач, Иброҳим Бубакар Кейт ўз истеъфосини ва парламент тарқатиб юборилишини эълон қилди. «Мен бундан буён ваколатларимни тарк этишга қарор қилдим… Мен ўз кучимни сақлаб қолиш учун қон тўкилишини истамайман», — деди президент. Унинг нутқи давлат телевидениесида намойиш этилди.
Қўзғолончилар халқни қутқариш учун миллий қўмита ташкил этилганлигини эълон қилишди. Ҳозирги сиёсий инқироз сўнгги ойларда мамлакатда кучайиб кетган ҳукуматга қарши мухолифат томонидан бир неча бор кучайтирилди.
ТАСС таъкидлаганидек, Саудия Арабистонида таҳсил олган таниқли дин арбоби Имом Маҳмуд Дико сиёсий устунликка ўтди. У мухолифатдаги «5 июнь ҳаракатини — Ватанпарвар кучлар иттифоқи»ни яратди. Унинг иштирокчилари президентнинг зудлик билан истеъфога чиқишини ва режимни ўзгартиришни талаб қилишди. Энг йирик ҳукуматга қарши намойишлар 5, 19 июнь ва 10 июль кунлари пойтахтда бўлиб ўтди.
БМТ Бош котиби Антонио Гутерриш Малидаги исёнларни қоралаб, конституцион тузум ва қонун устуворлигини тезда тиклашга, шунингдек, мамлакат раҳбарларини озод қилинишига чақирди.
Ғарбий Африка давлатларининг иқтисодий ҳамжамияти (ЭКОВАС) Малидаги ҳарбийлардан зудлик билан казармаларга қайтишни талаб қилди. Улар мамлакатни янада беқарорлаштириши исломий террорчилик тузилмаларининг фаоллашувига ёрдам бериши мумкинлигидан хавотирда. Ҳамжамият, шунингдек, барча чегаралар ёпилгани ва Мали билан барча иқтисодий битимларнинг якунланиши ҳақида эълон қилди.
Сўнгги йилларда Малида террорчи ташкилотлар фаоллашди, деб ёзади ТАСС. Уларнинг энг каттаси Ғарбий Африкадаги Исломий Давлат (ISWAP) ва Буюк Саҳродаги Исломий Давлат (ISGS). Иккаласи ҳам «Исломий давлат» тузилмаларидир. «Ал-Қоида» билан боғлиқ гуруҳлар Буркина-Фасо билан чегарадош ҳудудларда ҳам ишлайди. Террористлар қитъанинг ғарбий қисмида Африка халифатини барпо этишни режалаштиришмоқда.

В пригороде столицы Мали Бамако армейские части 18 августа подняли мятеж и направились в столицу. Позднее они заявили об аресте президента Ибрагима Бубакар Кейта и премьер-министра Бубу Сиссе, сообщило агентство ТАСС.
Причины мятежа полностью неясны, но речь идет об армейских частях, которые недовольны низкими выплатами. Официальный представитель Министерства обороны Мали заявил, что в «стране царит полная неразбериха».
По данным РИА Новости, спустя несколько часов после ареста Ибрагим Бубакар Кейт объявил о своей отставке и роспуске парламента. «Я решил оставить свои полномочия, начиная с этого момента… Я не хочу, чтобы пролилась кровь ради того, чтобы сохранилась моя власть», — сказал президент. Его речь транслировалась в эфире государственного телевидения.
Мятежники объявили о создании Национального комитета спасения народа. Нынешний политический кризис был многократно усилен активизировавшейся в последние месяцы в стране антиправительственной оппозицией.
Как отмечает ТАСС, на политическую авансцену выдвинулся известный религиозный деятель, обучавшийся в Саудовской Аравии имам Махмуд Дико. Он создал оппозиционное «Движение 5 июня — Объединение патриотических сил». Его участники требовали немедленной отставки президента и смены режима. Крупнейшие антиправительственные демонстрации прошли в столице страны 5 июня, 19 июня и 10 июля.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш осудил мятеж в Мали и призвал немедленно восстановить конституционный порядок и верховенство закона, а также освободить руководителей страны.
Экономическое сообщество западноафриканских государств (ЭКОВАС) потребовало от военных в Мали немедленно вернуться в свои казармы. Они обеспокоены тем, что дальнейшая дестабилизация страны может способствовать активизации исламистских террористических структур. Сообщество также заявило о закрытии всех границ и прекращении всех экономических сделок с Мали.
На территории Мали в последние годы активизировались террористические организации, пишет ТАСС. Крупнейшие среди них — «Исламское государство в Западной Африке» (ISWAP) и «Исламское государство в Большой Сахаре» (ISGS). Обе являются структурами «Исламского государства». В приграничных районах с Буркина-Фасо также действуют группировки, связанные с «Аль-Каидой». В планах террористов — создание на западе континента африканского халифата.