Тошкентнинг Бектемир тумани майдони Тошкент вилоятининг Ўртачирчиқ ва Юқоричирчиқ туманлари ҳудудларини қўшиш ҳисобига кенгайтирилади. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг 21 август куни туман фаоллари билан бўлиб ўтган урашувида маълум қилинди.
Давлат раҳбари матбуот хизмати маълумотларига кўра, Тошкент вилоятининг Ўртачирчиқ ва Юқоричирчиқ туманларидан жами 1639 гектар ер ўтказилади. Натижада туман ҳудуди 3472 гектарга етади.
«Нима учун [туман ҳудудини кенгайтираяпмиз]? Саноат корхоналарини кўпайтирмоқчимиз. Катта режалар қўйдикки, мана шу Бектемирга Тошкент вилоятидан қўшилаётган жойлари, сизлар билан бамаслаҳат, худди Сирғалида қурганимизга ўхшаб, энг камида 50 минг, 70 минг одамга яраша кўп қаватли уйлар қурмоқчимиз. Бектемирни мутлақо бошқача қиламиз. Марказдан Бектемирга кўчиб келадиган қиламиз», — деди президент (иқтибос «Ўзбекистон 24» телеканали лавҳасидан олинди).
Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев Шавкат Мирзиёевга Бектемир туманидаги «Бинокор» маҳалласидаги саноат корхоналари тўғрисида маълумот тақдим этмоқда. «Ўзбекистон 24» лавҳаси.
Шавкат Мирзиёевнинг сўзларига кўра, келажакда Бектемир тумани аҳолисини 200 минг кишига tтказиш режалаштирилган. «Бунинг учун бизда барча имкониятлар мавжуд. Бектемир тумани катта имкониятларга эга», — деди у.
DSK Binokor (йирик панелли уй-жой қурилиши учун темир-бетон буюмлар ишлаб чиқарувчи) ишлаб чиқариш мажмуасига ташрифи чоғида давлат раҳбари ўз сайловолди дастурида Тошкентда 500 та кўп қаватли биноларни қуриш бўйича ваъдасини қисқа вақт ичида бажарганини таъкидлади.
«Уй қурилиш соҳасида биз бор тажрибамизни 25 йил йўқ қилиб, барбод қилдик. На қурувчи пайдо бўлди, на кранчи пайдо бўлди. Биз бошлаганимизда Тошкентда 10 та баланд кран йўқ эди. 500 та уйни 5 йилда қураман, деб ваъда берган эдим сайловолди дастуримда. 2,5 йилда қурдик. Фақат Сирғалида», — деди у.
Аввалроқ хабар берганимиздек, Бектемир тумани ҳокими Шоҳрух Мамажонв ва туман секторлари раҳбарлари президент ташрифидан сўнг лавозимларидан озод қилинди.

Площадь Бектемирского района Ташкента будет расширена за счет присоединения территорий Уртачирчикского и Юкоричирчикского районов Ташкентской области. Об этом стало известно на встрече президента Узбекистана Шавката Мирзиёев с активом района 21 августа.
По данным пресс-службы главы государства, за счет передачи 1639 га земель из Ташкентской области площадь Бектемирского района достигнет 3472 га.
«Для чего [это делается]? Хотим увеличить число промышленных предприятий. Мы поставили большие планы. На территориях, присоединяемых к Бектемирскому району, посоветовавшись с вами, планируем построить многоэтажные дома минимум на 50−60 тысяч человек, как в Сергелийском районе. Мы сделаем Бектемирский район кардинально другим. Мы сделаем так, чтобы люди переезжали из центра в Бектемир», — сказал президент (цитата по сюжету телеканала «Узбекистан 24»).
Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев представляет Шавкату Мирзиёеву информацию о промышленных предприятиях в махалле «Бинокор» в Бектемирском районе. Кадр «Узбекистан 24».
По словам Шавката Мирзиёева, в будущем планируется довести численность населения Бектемирского района до 200 тысяч человек. «Для этого у нас есть все возможности. У Бектемирского района большие возможности», — отметил он.
Во время визита на производственный комплекс DSK Binokor (производитель железобетонных изделий для крупнопанельного домостроения) глава государства заявил, что выполнил обещание из своей предвыборной программы по строительству в Ташкенте 500 многоэтажных домов в более короткие сроки.
«За 25 лет мы полностью уничтожили, потеряли весь наш опыт в сфере жилищного строительства. Не появились ни строители, ни крановщики. Когда мы начинали, в Ташкенте не было и 10 высотных кранов. В предвыборной программе я обещал построить 500 домов за 5 лет. Построили за 2,5 года, и это только в Сергелийском районе», — указал он.
Как ранее сообщала «Газета.uz», хоким Бектемирского района Шахрух Мамаджанов и руководители секторов района после визита президента были освобождены от должностей.