Ўзбекистон Марказий банки бошқаруви Тошкентда Anor Bank акциядорлик жамиятини рўйхатдан ўтказиш ва унга банк фаолиятини амалга ошириш учун лицензия бериш тўғрисида қарор қабул қилди, дея хабар берди молиявий регулятор матбуот хизмати.
Мазкур банкка дастлабки рухсатнома март ойи бошида Марказий банк томонидан берилганди. Шундай қилиб, Anor Bank мамлакатдаги биринчи рақамли банк сифатида тарихга кирди. Хабарда банк таъсисчилари ҳақида маълумот берилмаган.
Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йилдаги қарори билан Марказий банкка норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни замонавий банк хизматларини кўрсатиш учун тўсиқларни бартараф этиш ва шароит яратиш, шу жумладан чакана хизматларга ихтисослашган «рақамли» банклар ва банк бўлинмаларини ташкил этиш топшириғи берилган эди.

Центральный банк Узбекистана зарегистрировал акционерное общество Anor Bank в Ташкенте и выдал ему лицензию на право осуществления банковской деятельности, сообщила пресс-служба регулятора 26 августа.
Предварительное разрешение на создание Anor Bank было выдано ЦБ в начале марта. Известно, что банк будет цифровым, его учредители пока неизвестны.
Напомним, указом президента Шавката Мирзиёева №5296 от 9 января 2018 года Центральному банку поручалось пересмотреть нормативно-правовые акты для устранения препятствий и создания условий для оказания современных банковских услуг, включая организацию деятельности «цифровых» банков.