Ўзбекистон президентининг фармони билан Россия Ташқи ишлар вазирлигининг Москва давлат халқаро муносабатлар институти ректори Анатолий Торкунов «Дўстлик» ордени билан мукофотланди.
Фармонда қайд этилишича, Анатолий Торкунов Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, гуманитар соҳадаги кўп йиллик самарали ҳамкорликни ҳамда академик ва илмий-таълим алмашувлар бўйича узоқ муддатли дастурларни амалга оширишни қўллаб-қувватлашдаги шахсий ҳиссаси, шунингдек, халқаро муносабатлар ва иқтисодиёт соҳасида юқори малакали мутахассисларни тайёрлашдаги бевосита иштироки учун «Дўстлик» ордени билан мукофотланди.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг декабрь ойида Тошкент шаҳрида МГИМО (университет) филиали очилганди. Бу ҳақдаги шартнома 2018 йил кузда Шавкат Мирзиёев ва Россия президенти Владимир Путин ўртасидаги музокаралар якунида имзоланганди.

Ректор Московского государственного института международных отношений Министерства иностранных дел России (МГИМО) Анатолий Торкунов награжден орденом «Дустлик» («Дружбы»). Указ об этом подписал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
В документе отмечаются личный вклад Анатолия Торкунова «в укрепление отношений стратегического партнёрства и союзничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, плодотворное гуманитарное сотрудничество на протяжении многих лет и поддержка реализации долгосрочных программ академического и научно-образовательного обмена, а также непосредственное участие в подготовке высококвалифицированных специалистов в области международных отношений и экономики».
В декабре прошлого года в столице Узбекистана открылся филиал МГИМО. Соглашение об этом было подписано по итогам переговоров Шавката Мирзиёева и президента России Владимира Путина в Ташкенте осенью 2018 года.