Россиялик таниқли блоггер ва урбанист Илья Варламов 25 август куни ўз видеоблогининг навбатдаги сонида чемоданини текширгандан сўнг, унинг кроссовкалари билан қизиққан Ўзбекистон чегара хизмати ходими ҳақида эслаб ўтди.
«Қозоғистон-Ўзбекистон чегарасидан ўтган ажойиб лаҳзани эсламай иложим йўқ. Мен Қозоғистондан чиқиб, Ўзбекистон чегарасини кесиб ўтганимда, ўзбеклар юкхонани очиб, чамадонимни титкилай бошлашди. Чегарачи кроссовкаларни олиб чиқиб: „Қандай ўлчамда?“ Мен айтдим: 43. У: „Афсус, 41 йўқми?“. Яъни, у дўкондагидек гаплашмоқда. Кейин у чамадонимиздаги сигаретларни топди ва сигаретларни олиб қолди. Яхшиямки, менда 41 катталигидаги кроссовкалар йўқ эди, акс ҳолда у кроссовкаларни олган бўларди», — деди блоггер.
Чегарачи ҳақида ҳикоя қилинган видеодан парча ижтимоий тармоқларнинг ўзбек сегментида, хусусан, Troll.uz каналида тарқалди.
Давлат божхона қўмитаси ушбу воқеани шарҳлар экан, блогер Илья Александрович Варламов сўнгги беш йил ичида ўзбек-қозоқ чегарасидаги назорат пунктлари орқали умуман ўтмаганлигини айтди. Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, блогер 9 февралда Россиядан Ўзбекистонга тўғридан-тўғри самолётда, Самарқанд аэропортига учиб келган. Сўнгра 10 август куни у Самарқанд вилоятининг «Жартепа» чегара божхона пости орқали Тожикистонга жўнаб, Ўзбекистон ҳудудидан чиқиб кетди.
«„Жартепа“ чегара божхона постида фуқарога нисбатан божхона назорати соддалаштирилган ва тезкор усулда амалга оширилди. Ўша куни хизмат қилган Самарқанд ва Жартепа халқаро аэропортларининг чегара божхона постлари ходимлари ва фуқаро Варламов И. А. ўртасида келишмовчиликлар бўлмаган», — дея қайд этди қўмита.
Давлат божхона қўмитаси бугунги кунда Ўзбекистоннинг барча чегара божхона постлари сканерлаш мосламалари билан жиҳозланганлигини ва «фуқаролар олиб ўтаётган қўл юки ва багажга нисбатан божхона назорати тез ва амалдаги қонунчилик талабларига мувофиқ амалга оширилаётганини» таъкидлади.
Шунингдек, чегара божхона постларида Ўзбекистонга келаётган хорижлик сайёҳлар учун алоҳида йўлаклар мавжуд, дея таъкидлади Давлат божхона қўмитаси.
Давлат божхона қўмитаси божхона органлари фаолияти тўғрисида объектив ва ишончли маълумотларни нашр этишда оммавий ахборот воситалари ва кенг жамоатчилик вакиллари билан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Илья Варламов, ўз навбатида, Ўзбекистон божхона хизмати баёнотига муносабат билдирди. Блогернинг айтишича, чегарадаги воқеа 10 йил олдин содир бўлган.
«Ҳурматли Ўзбекистон Божхона қўмитаси, сизларда ҳаммаси яхшими? Умид қиламанки, эндиликда сизларнинг сафингизда 41 ўлчамдаги оёк кийим киядиган фирибгарлар ишламайди. Бу 10 йил олдин бўлган ва аминманки, бу вақт ичида сизлар яхши томонга ўзгардингиз. Аммо, мукаммалликнинг чегараси йўқ. Мен божхона қўмитаси фаолиятини бироз яхшилаб, Россия фуқароларининг шахсий маълумотлари ва саёҳат маълумотларини нашр этишни тўхтатишни таклиф қиламан. Қучоқлайман!» — деб ёзган.
Февраль ойида Илья Варламов Самарқандга ташриф буюриб, шаҳар инфратузилмасидаги камчиликларга ишора қилган эди. Шаҳар ҳокимияти уларнинг айримларини тузатди.

Популярный российский блогер и урбанист Илья Варламов в очередном выпуске своего видеоблога 25 августа упомянул о ситуации с пограничником Узбекистана, который после досмотра чемодана якобы интересовался его кроссовками.
«Я не могу не вспомнить замечательный момент, когда я проходил казахско-узбекскую границу. Когда я выехал из Казахстана, прохожу узбекскую границу, узбеки открывают багажник и начинают рыться в моем чемодане. Достает пограничник кроссовки и спрашивает: „Какой размер?“. Я говорю: 43-й. Он такой: „Жалко, а 41-го нет?“. То есть чувак реально роется как в магазине. После чего он нашел сигареты, которые были у нас в чемодане, и забрал сигареты. Я подумал, что хорошо, что у меня не 41-й размер кроссовок, а то бы он забрал кроссовки», — сказал блогер.
Отрывок видеозаписи с рассказом про пограничника распространился в узбекском сегменте социальных сетей, в частности, на канале Troll.uz.
Государственный таможенный комитет Узбекистана, комментируя инцидент, сообщил, что блогер Илья Александрович Варламов за последние пять лет вообще не перемещался через пункты пропуска на узбекско-казахстанской границе. По данным ГТК, 9 февраля 2020 года блогер прилетел прямым рейсом из России в Узбекистан, самолетом, который приземлился в аэропорту Самарканда. Затем 10 февраля он покинул территорию Узбекистана, выехав в Таджикистан через приграничный таможенный пост «Джартепа» Самаркандской области, следует из сообщения.
«Таможенный контроль на приграничном таможенном посту „Джартепа“ в отношении гражданина был произведен в упрощенном и оперативном порядке. Между несшими службу в тот день сотрудниками приграничных таможенных постов международного аэропорта Самарканд и „Джартепа“ и гражданином Варламовым И. А. разногласий зафиксировано не было», — отмечает комитет.
ГТК указывает, что на сегодняшний день все приграничные таможенные посты Узбекистана оснащены сканирующими устройствами, а «таможенный контроль в отношении ручной клади и багажа, перевозимых гражданами, производится быстро и в соответствии с требованиями действующего законодательства».
Кроме того, для посещающих Узбекистан иностранных туристов на приграничных таможенных постах имеются отдельные коридоры, подчеркнули в ГТК.
Государственный таможенный комитет заявил, что готов сотрудничать со СМИ и представителями широкой общественности в публикации объективной и достоверной информации о деятельности таможенных органов.
Илья Варламов, в свою очередь, отреагировал на заявление таможенной службы Узбекистана. Блогер сообщил, что инцидент на границе произошел 10 лет назад.
«Дорогой таможенный комитет Узбекистана, у вас там все хорошо? Я очень надеюсь, в ваших рядах больше не работают жулики с 41-м размером ноги. Это было 10 лет назад и, я уверен, за это время вы стали лучше. Но нет предела совершенству. Предлагаю еще немного улучшить работу таможенного комитета и перестать публиковать личные данные и детали поездок граждан России. Обнимаю!» — написал он.
В феврале Илья Варламов, посетив Самарканд, указал на недостатки городской инфраструктуры. Власти города исправили некоторые из них.