Жаҳон банки дунё мамлакатларида бизнес юритиш енгиллиги бўйича йиллик Doing Business рейтингини 2018 ва 2020 йилги ҳисоботларда маълумотлар ўзгариши билан боғлиқ номувофиқликлар тўғрисидаги хабарлар сабабли нашр этишни тўхтатди, дея хабар берилади ташкилот расмий сайтида.
«Маълумотлардаги ўзгаришлар Doing Business методологиясига мос келмади», — дейилади хабарда.
Ташкилот сўнгги беш йиллик ҳисобот маълумотларини қайта кўриб чиқмоқчилигини ҳамда ушбу текширув Жаҳон банкининг мустақил ички аудит гуруҳига топширилганини маълум қилди. Шу боис, рейтингнинг нашр этилиши текширув муддати давомида тўхтатилади.
«Биз олинган натижаларга қараб бузилишлардан энг кўп зарар кўрган мамлакатларнинг маълумотларини ретроспектив усулда тўғрилаймиз», — дея ваъда қилинди банкнинг раҳбарияти томонидан.
Маълумот учун, Жаҳон банки нашр этадиган Doing Business рейтинги — бу кичик ва ўрта бизнеснинг ишбилармонлик фаоллигини яхшилайдиган ёки чеклайдиган қонунчиликни баҳолайдиган йиллик ҳисобот. Рейтингнинг биринчи ҳисоботи 2003 йилда нашр этилган.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил якунларига асосан Ўзбекистон Doing Business рейтингида дунё бўйлаб 190 баҳоланган давлатдан 69-ўринни эгаллаган эди. 2018 йил июль ойида эса президент Шавкат Мирзиёев мамлакатнинг Doing Business рейтингида мавқеини яхшилаш тўғрисидаги қарорни имзолади. Унда 2022 йилга қадар мамлакатда тадбиркорлик учун рейтингнинг юқори йигирматалик даражасига мос шароитлар яратиш вазифаси қўйилган.

Всемирный банк приостановил публикацию ежегодного рейтинга стран по условиям ведения бизнеса Doing Business из-за сообщений о нарушениях, связанных с изменением данных в отчетах за 2018 и 2020 годы, говорится на сайте организации.
«Изменения в данных не соответствовали методологии Doing Business», — отмечается в сообщении.
Организация намерена пересмотреть данные отчетов за последние пять лет, проверка поручена группе независимого внутреннего аудита ВБ. Публикация рейтинга будет приостановлена на время проведения оценки.
«Мы будем действовать на основе полученных результатов и ретроспективно скорректируем данные стран, которые больше всего пострадали от нарушений», — пообещали в банке.
Напомним, по итогам 2019 года Узбекистан в рейтинге Doing Business занял 69-е место среди 190 стран.
В июле 2018 года президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление об улучшении позиций Узбекистана в Doing Business, в котором поставлена задача к 2022 году создать в стране условия для предпринимательства, соответствующие уровню топ-20 стран рейтинга.