Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида 16 сентябрь куни Бандлик ва меҳнат муносабати вазирлиги вакиллари иштирокида 14 сентябрда имзоланган «Хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги президент қарори ижроси юзасидан матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, қарор билан 2021 йилдан бошлаб чет элга ишлаш учун кетаётганлар учун мажбурий касб-ҳунар таълими тартиби жорий этилади ва қонуний мигрантлар ўз-ўзини иш билан таъминлайдиганлар билан тенглаштирилади. Шунингдек, Ўзбекистонда Россия Ички ишлар вазирлигининг паспорт-виза хизмати ваколатхонаси очилади.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги директори ўринбосари Давлатназар Матрасулов Россия мисолида нима учун меҳнат муҳожирларининг аксарияти ноқонуний равишда иш топаётганлигини тушунтирди.
Унинг таъкидлашича, қонуний мигрантлар патент олишга пул сарфлайдилар ва иш бошлагандан сўнг улар тегишли хизматлар учун ҳам тўлайдилар. Бундан ташқари, пул ўтказмалари ва Ўзбекистонда иш стажи билан боғлиқ харажатлар ҳам мавжуд.
Агентлик раҳбари ўринбосарининг қўшимча қилишича, муҳожирлар маълум бир вақт давомида бошқа мамлакатда зарур ҳужжатларсиз қолишлари мумкин, аммо улар кетгач, улар маъмурий жавобгарликка тортилади, шунингдек, кириш тақиқланади.
Россия Ички ишлар вазирлиги маълумотларига асосланиб, у ҳозирда 600 минг ўзбекистонлик ушбу мамлакатда рўйхатдан ўтмасдан бўлиб тургани ва депортация ва мамлакатга кириш тақиқини олишдан қочиб юрганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, бир неча йил давомида 421 минг фуқаро Ўзбекистонга чиқариб юборилган ва энди улар Россияга кириш ҳуқуқига эга эмас.
Агентлик директори ўринбосари қонуний миграциянинг афзалликлари сифатида фармонда кўзда тутилган микрокредитлар, субсидиялар ва бошқа қулайликларни айтиб ўтди.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги директори Муҳаммадзокир Маматхонов нима учун иш жойига қонуний йўл билан бориш муҳимлигини тушунтирди. Бундай ҳолда, давлат муҳожирларнинг ҳуқуқларини 100 фоиз ҳимоя қилишга кафолат беради, дея таъкидлади у.
«Масалан, охирги икки йилда биз фуқароларимизнинг 823 минг доллар миқдоридаги ойлик иш ҳақлари ва товон пулларининг тўлаб берилишига эришдик», — деди агентлик директори. У қонуний мигрантларга саломатликлари билан боғлиқ фавқулодда ҳолатларда ёрдам бериш осонроқ эканини қўшимча қилиб ўтди.
Ўқув машғулотларини тугатгандан сўнг, тайёр кадрларнинг мамлакатни тарк этиши Ўзбекистонга қандай фойда келтиради, деган саволга Давлатназар Матрасулов ушбу амалиёт кўплаб мамлакатларда оммалашган, деб жавоб берди. У ўз фуқароларини меҳнат муҳожирлари сифатида юборишда етакчи ҳисобланган Филиппинни мисол қилиб келтирди.
«Ташқи меҳнат миграцияси, бу — иқтисодиётнинг ривожланишига сезиларли таъсир кўрсатадиган молиявий донор. Биз чет элдан пул тушими қонуний ҳолга келишини, унинг улуши кўпайишини ва шу билан мамлакатдан чиқиб кетаётган фуқаронинг охир-оқибат муайян билим, кўникмаларни эгаллаши ва ҳеч бўлмаганда тилни ўрганишини истаймиз», — деди агентлик директори ўринбосари.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг шўъба мудири Одилжон Комилжонов мавзуни давом эттириб, ҳар йили Ўзбекистондаги ўрта махсус таълим муассасаларини 700−750 мингга яқин ёшлар битираётганини, уларнинг 150 мингга яқини олий ўқув юртларига ўқишга киришини таъкидлади. Тахминан шунча миқдордаги ёшлар касбга эга бўлиб, ишга жойлашадилар.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистон иқтисодиёти йилига ўртача 300 мингга яқин янги иш ўринларини яратмоқда ва натижада қарийб 200 минг фуқаро иш излай бошлайди ва чет элга кетади. У буни юқори демографик ўсиш билан изоҳлади ва жараённинг ўзини эса «демографик дивиденд» деб атади.
«Бу нарсани шундай тушуниш керак, миграция дегани фуқароларни бир ёққа чиқариб юбориш эмас, миграция — бу экспорт. Ишчи кучи экспорти. Бутун дунёда бу нарса бор. Бу республиканинг иқтисодий салоҳиятини оширади, бунинг учун сифатга эътибор қаратилади [касб ва тилни ўргатиш орқали]», — деди Комилжонов.

В Агентстве информации и массовых коммуникаций 16 сентября при участии представителей Министерства занятости и трудовых отношений состоялась пресс-конференция, посвященная постановлению президента от 14 сентября «О мерах по внедрению системы безопасной, упорядоченной и легальной трудовой миграции».
Напомним, постановлением с 2021 года вводится порядок обязательного профессионального обучения выезжающих на работу за рубеж, а легальные мигранты будут приравниваться к самозанятым. В Узбекистане также будет открыто представительство паспортно-визовой службы МВД России.
Заместитель директора Агентства по внешней трудовой миграции Давлатназар Матрасулов на примере России объяснил, почему большинство трудовых мигрантов устраиваются работать нелегально.
Он отметил, что легальные мигранты тратятся на оформление патента, а после начала трудовой деятельности еще и оплачивают соответствующие услуги. Кроме того, есть расходы, связанные с денежными переводами и ведением трудового стажа в Узбекистане.
Замглавы агентства добавил, что мигранты могут находиться без необходимых документов в другой стране определенное время, но при выезде они будут привлечены к административной ответственности, а также получат запрет на въезд.
Со ссылкой на данные МВД России он заявил, что в настоящее время в этой стране 600 тысяч узбекистанцев находятся без регистрации и избегают депортации с запретом на въезд. По его словам, в течение нескольких лет 421 тысяча граждан была выдворена в Узбекистан и теперь не имеют право на въезд в Россию.
В качестве преимуществ легальной миграции замдиректора агентства назвал микрокредиты, субсидии и другие удобства, предусмотренные постановлением.
Директор Агентства по внешней трудовой миграции Мухаммадзокир Маматханов объяснил, почему важно ехать на заработки легальным способом. В этом случае государство сможет на 100% гарантировать защиту прав мигрантов, подчеркнул он.
«К примеру, за последние два года мы смогли добиться выплаты нашим гражданам заработных плат и компенсаций в размере 823 тысяч долларов», — сказал директор агентства и добавил, что легальным мигрантам также легче оказать помощь в чрезвычайных ситуациях, связанных с их здоровьем.
На вопрос, какую пользу получит Узбекистан от того, что после прохождения обучения страну будут покидать уже готовые кадры, Давлатназар Матрасулов ответил, что данная практика популярна во многих странах. В качестве примера он привел Филиппины, которые считаются лидером по отправке своих граждан в качестве трудовых мигрантов.
«Внешняя трудовая миграция — это финансовый донор, который оказывает существенное влияние на развитие экономики. Мы хотим, чтобы поступление денег из-за рубежа стало законным, повысить его долю, и чтобы покидающий страну гражданин в итоге получил определенные знания, навыки и, как минимум, выучил язык», — сказал замдиректора агентства.
Продолжая тему, начальник сектора Министерства занятости и трудовых отношений Одилжон Комилжонов подчеркнул, что ежегодно в Узбекистане из учреждений среднего специального образования выпускаются приблизительно 700−750 тысяч молодых людей, около 150 тысячи из них поступают в вузы. Примерно такое же количество молодежи, имея профессию, получают работу.
По его словам, экономика Узбекистане в среднем за год создает около 300 тысяч новых рабочих мест, и в итоге почти 200 тысяч граждан начинают искать работу и едут за границу. Он объяснил это высоким демографическим ростом, а сам процесс назвал «демографическим дивидендом».
«С момента достижения независимости наша страна всегда ориентировалась на экспорт, а миграция — это экспорт рабочей силы. Это повысит экономический потенциал республики, для чего и уделяется внимание качеству [через обучение профессии и языку]», — подметил Комилжонов.