Январь-август ойлари оралиғида Ўзбекистонга хориждан 1,7 млн АҚШ доллари эвазига 73 та электромобиль олиб келинган. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даври билан солиштирилганда 53 тага кўп, дея хабар берди Давлат статистика қўмитаси матбуот котиби Усмон Абдурасулов.
Қўмита маълумотларига кўра, бу йил Хитойдан — 50 та, Корея Республикасидан — 12 та ҳамда Германия, Бирлашган Араб Амирликлари, Россия ва Грузия каби давлатлардан 11 та электромобиль импорт қилинган.
Йилнинг дастлабки саккиз ойи давомида Ўзбекистонга 111 млн долларлик миқдорда автомобиллар импорт қилинган, бу ўтган йилга нисбатан 59,3 фоизга кўпдир.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил 1 январдан импорт қилинган электромобиллар импорт божларидан, июль ойидан бошлаб эса акциз солиғидан озод қилинди. Январь ойидан бошлаб ҳукумат электромобилларга 10% бож жорий этишни режалаштирган эди, аммо охир-оқибат бу ғоядан воз кечилди.

С января по август Узбекистан импортировал 73 электромобиля на 1,7 млн долларов. Это на 53 больше показателя за аналогичный период прошлого года, сообщил пресс-секретарь Государственного комитета по статистике Усмон Абдурасулов.
По данным Госкомстата, 50 электромобилей ввезено из Китая, 12 — из Республики Корея, 11 — из Германии, ОАЭ, России и Грузии.
Всего за первые восемь месяцев Узбекистан ввез автомобилей (включая транспортные средства на воздушной подушке) на 111 млн долларов, что на 59,3% больше прошлогоднего показателя.
Напомним, что с 1 января 2019 года ввозимые электрокары были освобождены от импортных пошлин, а с июля — от акцизного налога. С января правительство планировало ввести пошлину в 10% на импорт электромобилей, но в итоге от этой идеи отказались.