Қорақалпоғистонда барча соҳаларни жадал ривожлантириш бўйича келгуси 3 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар ишлаб чиқилгани маълум қилинди. Унга кўра, ҳар бир туманда 2 тадан фаолият тури ўзига хос «ўсиш нуқта"си этиб белгиланган.
Бу ҳақда 2 октябрь куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида бўлиб ўтган Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари сессиясида муҳокама қилинди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент барча 16 та туманни янада равнақ топтириш мақсадида мазкур «ўсиш нуқталари» бўйича тадбиркорлик субъектлари 3 йил муддатга ер солиғи, мол-мулк солиғи, кичик корхоналарнинг айланмасидан олинадиган солиқ, якка тартибдаги тадбиркорларнинг қатъий миқдордаги даромад солиғидан озод этилишини таъкидлади.
Бундан ташқари, тараққиёт даражаси паст бўлган Тахтакўпир, Бўзатов ва Шуманай туманларида янги ташкил этиладиган саноат корхоналарига ҳам 3 йил муддатга солиқ ва божхона имтиёзлари берилади.
Ҳар бир туман ва шаҳарни жадал ривожлантиришга кучли туртки бериш, муаммоларни тезкор ҳал этиш учун уларга вазирлар ва банклар бириктирилди.
Йиғилишда келгуси 3 йилга мўлжалланган ўнта устувор йўналиш белгиланди:
- туманлар ва маҳаллаларни жадал ривожлантириш;
- аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш;
- инвестиция лойиҳалари амалга оширигш;
- Орол муаммосининг салбий таъсирини юмшатиш;
- хизмат кўрсатиш соҳаси салоҳиятини тўлиқ ишга солиш;
- қишлоқ хўжалигини ривожлантириш
- аҳолини уй-жой билан таъминлаш;
- ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш;
- ёшлар ва аёлларни қўллаб-қувватлаш;
- жиноятчиликнинг олдини олиш.
Президент мамлакатимиз йигит-қизларини мазкур ҳудуд ҳаёти билан таништириш мақсадида келгуси йили Қорақалпоғистонда Ёшлар фестивали ташкил этиш таклифини билдирди.

Для ускорения развития всех сфер жизни Каракалпакстана разработаны меры на ближайшие три года. Для каждого района определены «точки роста» — по два определенных вида деятельности, которые будут интенсивно развиваться.
Об этом говорилось на внеочередной сессии Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, прошедшей 2 октября с участием президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сообщила пресс-служба главы государства.
Субъекты предпринимательства, занимающиеся видами деятельности, определенными для каждого из 16 района Каракалпакстана, будут освобождены от уплаты земельного налога, налога на имущество, налога с оборота для малых предприятий, налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей сроком три года.
Всего будет определено 32 вида деятельности. Пресс-служба президента планирует опубликовать их список в скором времени.
Новым промышленным предприятиям в Тахтакупирском, Бозатауском и Шуманайском районах, имеющим низкий уровень развития, будут предоставлены налоговые и таможенные льготы сроком на три года.
На совещании также были определены 10 приоритетов на ближайшие 3 года:
- ускоренное развитие районов и махаллей;
- обеспечение занятости и сокращение бедности;
- реализация инвестиционных проектов;
- смягчение негативного воздействия Аральской катастрофы.
- полное задействование потенциала сферы услуг;
- поддержка сельского хозяйства;
- жилищное строительство;
- развитие социальной инфраструктуры;
- поддержка молодежи и женщин;
- предупреждение преступности.
Для придания импульса развитию и ускоренного решения проблем за каждым районом и городом Каракалпакстана закреплены министры и банки.