9 октябрь куни Қирғизистон президенти Сооронбай Жээнбеков қирғиз халқига мамлакатдаги мавжуд сиёсий вазият билан боғлиқ яна бир мурожаат билан чиқди, дея хабар берди «Кабар».
Мурожаатда у «мамлакатда сиёсий вазият жуда муҳим нозик нуқтага етганини» таъкидлаб, ижроия ҳокимиятининг қонуний раҳбарлари тасдиқланиб, мамлакат қонунийлик йўлидан боришни бошлаши билан президентликдан кетишга тайёрлигини айтди. Сооронбай Жээнбеков вазиятни тўғрилаш учун зарур бўлган шартларни санаб ўтди.
«Жогорку Кенешга сайлов натижалари бекор қилинди. Энди янги парламент сайловлари тайинланиши керак. Ушбу масала бўйича қарор МСК томонидан қабул қилинади. Ушбу чоралар ҳозирги мавжуд сиёсий кескинликни камайтиради», — деди президент.
«Шу билан бирга, инқироздан олдин ишлаган бош вазир ва ҳукумат аъзоларини ишдан бўшатиш керак, бу эса янги тайинловлар учун ҳуқуқий асос яратади. Янги бош вазир ва ҳукумат аъзоларини тайинлашни қонунийлаштириш учун Жогорку Кенешнинг қарори ва президент фармони керак. Тегишли фармонларни имзолашга тайёрман, Жогорку Кенешнинг қарорларини кутаман», — деди у.
Парламент аъзолари ўз вазифаларини бажара олишлари учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари Жогорку Кенеш депутатлари хавфсизлигини таъминлаши шарт, дея қўшимча қилди Сооронбай Жээнбеков.
«Аввал айтиб ўтганимдек, мен давом этаётган кадрлар алмашинувини қонунийлаштирмоқчиман. Мен учун ҳеч қандай лавозим давлат яхлитлигидан, халқ бирдамлигидан ва жамият тинчлигидан юқори эмас», — дея таъкидлади у.
«Мавжуд вазиятни иложи борича тезроқ тиклашимиз керак. Ижро этувчи ҳокимиятнинг қонуний раҳбарлари тасдиқлангандан ва мамлакат қонунийлик йўлидан борганидан сўнг, Қирғизистон Республикаси президенти лавозимини тарк этишга тайёр», — деди давлат раҳбари.
У барча сиёсий кучларни «мамлакатда тинчлик ва осойишталикни сақлашга, одамларни бўлишиб олиб, жамиятнининг тарқоқ бўлишига олиб келмасликка» чақирди.
5 октябрь куни минглаб одамлар Бишкекда бўлиб ўтган парламент сайловлари натижаларига норозилик билдириб, намойишларга чиқди. Эртаси куни Марказий сайлов комиссияси сайлов натижаларини бекор қилишга мажбур бўлди.

Президент Кыргызстана Сооронбай Жээнбеков 9 октября сделал очередное обращение к кыргызстанцам в связи со сложившейся политической ситуацией в стране, передает «Кабар».
В нем он отметил, что «политическая ситуация в стране достигла критической точки» и заявил, что готов уйти с поста президента после того, как будут утверждены легитимные руководители органов исполнительной власти и страна встанет на путь законности. Сооронбай Жээнбеков перечислил условия, необходимые для урегулирования ситуации.
«Аннулированы результаты выборов в Жогорку Кенеш. Теперь должны быть назначены новые парламентские выборы. Решение по этому поводу примет ЦИК. Эти меры снизят нынешнюю политическую напряженность», — отметил президент.
«Вместе с тем необходимо отправить в отставку премьер-министра и членов правительства, которые работали до кризиса, что создаст законные основания для новых назначений. Чтобы легитимизировать назначение нового премьер-министра и членов правительства, необходимы постановление Жогорку Кенеша и указ президента. Я готов подписать соответствующие указы, жду постановлений Жогорку Кенеша», — сказал он.
Для исполнения парламентариями своих обязанностей правоохранительные органы должны обеспечить безопасность депутатов Жогорку Кенеша, добавил Сооронбай Жээнбеков.
«Как ранее говорил, я намерен легитимизировать происходящие кадровые изменения. Для меня никакая должность не стоит выше целостности государства, единства народа и спокойствия общества», — подчеркнул он.
«Нам нужно как можно быстрее вернуть сложившуюся ситуацию в правовое русло. После того, как будут утверждены легитимные руководители органов исполнительной власти и страна встанет на путь законности, готов уйти с поста президента Кыргызской Республики», — сказал глава государства.
Он призвал все политические силы «сохранить мир и спокойствие в стране, не делить народ и не вносить раскол в обществе».
5 октября тысячи людей вышли на митинг в Бишкеке в знак протеста против итогов парламентских выборов. На следующий день Центризбирком был вынужден аннулировать итоги выборов.