Ўзбекистон сиёсий партияларининг фракциялари «Фавқулодда ҳолат тўғрисида"ги қонун лойиҳасини кўриб чиқишни бошлади. «Газета.uz» жамоат муҳокамасига қўйилмаган ҳужжат лойиҳаси билан танишиб чиқди ва ундаги асосий фикрларни келтиради. Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, қонун лойиҳасининг сўнгги версиясига ўзгартиришлар киритилиши мумкин. Шунга ўхшаш қонун лойиҳаси 2016 йилда ишлаб чиқилган ва муҳокама учун олиб чиқилган, аммо охир-оқибат у қабул қилинмаган эди.
Қонун лойиҳаси 7 боб ва 35 моддадан иборат. Ҳужжатда келтирилишича, фавқулодда ҳолатни жорий этишнинг мақсадлари, уни жорий этиш учун асос бўлган ҳолатларни бартараф қилиш, жамоат хавфсизлигини, фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари, қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ва хавфсизлигини таъминлаш, мамлакатнинг конституциявий тузуми ва ҳудудий яхлитлигини муҳофаза қилишдан иборат.
Ҳужжатда қуйидаги тушунчаларга таъриф берилган:
комендантлик соати — махсус тақдим қилинган рухсатнома ва шахсни тасдиқловчи ҳужжатларсиз кўчаларда ва бошқа жамоат жойларида ёхуд турар жойдан ташқарида бўлишга оид тақиқ ўрнатувчи сутканинг белгиланган вақти;
ўта муҳим ва тоифаланган объектлар — қонун ҳужжатларига мувофиқ аниқланадиган, аҳолининг ҳаёт фаолиятини таъминловчи ва стратегик аҳамиятга эга бўлган ижтимоий-иқтисодий ташкилотлар, алоҳида иншоотлар
ва бошқа объектлар;
фавқулодда ҳолат — Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва мазкур Қонунга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахсларга қўшимча мажбуриятларни юклашга ёки уларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари учун алоҳида чекловлар ўрнатишга йўл қўювчи Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудуди ёки алоҳида маъмурий ҳудудларида вақтинчалик жорий этиладиган, давлат бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари, сиёсий партиялар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда ташкилий-ҳуқуқий ва мулкчилик шаклидан қатъи назар бошқа ташкилотлар, уларнинг мансабдор шахслари фаолиятининг мазкур Қонун билан ўрнатиладиган алоҳида ҳуқуқий режими;
фавқулодда ҳолат жорий этиладиган ҳудуд чегаралари — Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудини ёки алоҳида маъмурий ҳудудларини қамраб олувчи фавқулодда ҳолат режимининг амал қилиш доираси;
Фавқулодда ҳолат режимини таъминлаш бўйича давлат комиссияси — фавқулодда ҳолат жорий этиш учун асос бўлган ҳолатларни бартараф этиш чораларини ишлаб чиқиш ва фавқулодда ҳолат жорий этилган ҳудудлардаги давлат бошқарув органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотлар ҳамда ҳудуд комендатуралари фаолиятини мувофиқлаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони билан тузиладиган вақтинчалик махсус давлат бошқаруви органи;
ҳудуд коменданти — фавқулодда ҳолат жорий қилинган маъмурий ҳудудда ҳудуд комендатураси фаолиятига раҳбарлик қилувчи ҳамда фавқулодда ҳолат режимини таъминловчи куч ва воситаларнинг ягона бошқарувини амалга оширувчи мансабдор шахс;
ҳудуд комендатураси — фавқулодда ҳолат жорий этилган маъмурий ҳудудда фавқулодда ҳолат режимини таъминловчи куч ва воситаларни бошқариш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгиланадиган вақтинчалик махсус давлат бошқаруви органи.
Фото: Шуҳрат Латипов / «Газетаuz».
Фавқулодда ҳолат фуқароларнинг ҳаёти, соғлиғи ва хавфсизлигига ёки Ўзбекистон Республикаси конституциявий тузумига бевосита таҳдид солувчи ҳамда фавқулодда чоралар кўрмасдан бартараф этиш мумкин бўлмаган қуйидаги ҳолатлар юзага келганда жорий қилинади:
- реал ташқи хавф, Ўзбекистоннинг конституциявий тузуми ва ҳудудий яхлитлигига тажовуз қилиш, қуролли қўзғолон, оммавий тартибсизликлар, террорчилик ҳаракатлари, шунингдек фуқаролар ҳаёти ва хавфсизлигига, давлат органлари, бошқа ташкилотларнинг кундалик фаолиятига бевосита таҳдид соладиган зўравонлик ҳаракатларини ўзида ифода этиш билан боғлиқ бўлган ўта муҳим ва тоифаланган объектлар ёки алоҳида жойларни тўсиш ёки қўлга олиш ҳаракатлари, ноқонуний қуролли тузилмаларни тайёрлаш ва уларнинг фаолият кўрсатиши ҳолатлари ҳамда миллатлараро, конфессиялараро ва чегаравий низолар;
- йирик ҳалокат, табиий офат, эпидемиялар ҳамда кенг қамровли авария-қутқарув ва бошқа кечиктириб бўлмайдиган ишларни амалга оширишни талаб қилувчи бошқа табиий ва техноген тусдаги фавқулодда вазиятлар, фавқулодда экологик вазиятлар.
Фавқулодда ҳолат Ўзбекистон президентининг фармони билан мамлакатнинг бутун ҳудудида ёки алоҳида маъмурий ҳудудларида жорий этилади. Ўзбекистон президентининг фавқулодда ҳолатни жорий этиш тўғрисидаги фармони уч сутка мобайнида Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатига тасдиқлаш учун киритилади. Ўзбекистон президентининг фавқулодда ҳолатни жорий этиш тўғрисидаги фармони дарҳол оммавий ахборот воситаларида эълон қилиниши лозим.
Ўзбекистоннинг бутун ҳудудида фавқулодда ҳолат жорий этилганда Ўзбекистон Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси ва Сенати тарқатиб юборилиши мумкин эмас, дейилади ҳужжат лойиҳасида.
Ўзбекистоннинг бутун ҳудудида жорий этилган фавқулодда ҳолатнинг амал қилиш муддати 30 суткадан, унинг алоҳида маъмурий ҳудудларида жорий этилган фавқулодда ҳолатнинг амал қилиш муддати 60 суткадан ошиши мумкин эмас. Муддат тугаши билан фавқулодда ҳолат тугатилган деб ҳисобланади. Ушбу муддат мобайнида фавқулодда ҳолатни жорий этишдан кўзланган мақсадга эришилмаган ҳолларда, унинг амал қилиш муддати президент фармони билан узайтирилиши мумкин.
Фавқулодда ҳолатда қўлланиладиган чоралар ва чекловлар
Фото: Сабина Бакаева / «Газета.uz».
Ўзбекистон президентининг фавқулодда ҳолатни жорий этиш тўғрисидаги Фармони билан фавқулодда ҳолатнинг амал қилиш даврида қуйидаги чоралар ва вақтинчалик чекловлар қўлланилиши мумкин:
- комендантлик соатини жорий этиш;
- карантин жорий этиш, санитария ва эпидемияга қарши, ветеринария
ва бошқа тадбирларни амалга ошириш; - жамоат тартибини сақлаш, ўта муҳим ва тоифаланган объектлар ҳамда аҳолининг ҳаётий фаолиятини таъминловчи объектларнинг қўриқланишини кучайтириш;
- Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахсларни шахсий текширувдан ўтказиш, уларнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари, буюмлари, турар жой ва транспорт воситаларини текширувдан ўтказиш;
- фавқулодда ҳолат режимини бузаётган ва фавқулодда ҳолат жорий этилган ҳудудда яшамайдиган шахсларни ўз ҳисобидан, маблағлари бўлмаган тақдирда кейинчалик суд тартибида қоплаш шарти билан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан мазкур ҳудуддан чиқариб юбориш;
- аҳолини вақтинчалик стационар ёки кўчма турар жойлар билан мажбурий равишда таъминлаган ҳолда хавфсиз ҳудудларга кўчириш;
- моддий ва маданий бойликларнинг йўқ қилиниши, ўғирланиши
ёки шикастланишига таҳдид мавжуд бўлган тақдирда, уларни хавфсиз ҳудудларга эвакуация қилиш, кўчмас объектлари бўйича эса сақлашга доир тегишли чораларни кўриш; - фавқулодда ҳолатни жорий этиш учун асос бўлган ҳолатларни бартараф этишга тўсқинлик қилувчи сиёсий партиялар ва бошқа нодавлат нотижорат ташкилотларнинг фаолиятини тўхтатиб туриш;
- давлат захираларини жалб қилиш, мулкчилик ва ташкилий-ҳуқуқий шаклларидан қатъи назар ташкилотларнинг ресурсларини сафарбар этиш, уларнинг иш тартибини ўзгартириш, ушбу ташкилотларни фавқулодда ҳолат шароитларида зарур бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқаришга қайта ихтисослаштириш ва ишлаб чиқариш-хўжалик фаолиятига бошқа зарурий ўзгартиришлар киритиш;
- авария-қутқарув ва бошқа кечиктириб бўлмайдиган ишларни амалга ошириш ҳамда таъминлаш зарурияти билан боғлиқ бўлган истисно ҳолларда, меҳнат муҳофазаси талабларига мажбурий риоя қилган ҳолда меҳнатга лаёқатли аҳолини, юридик ва жисмоний шахсларнинг транспорт воситаларини мазкур ишларни амалга оширишга жалб этиш;
- озиқ-овқат, дори-дармон ва бирламчи эҳтиёж маҳсулотларини сотиш, харид қилиш ва тақсимлашнинг алоҳида тартибини белгилаш;
- махсус воситалар, заҳарли моддаларни сотишни тақиқлаш, таркибида гиёҳвандлик воситалари ва уларнинг аналоглари, психотроп ва кучли таъсир этувчи моддалар бўлган дори воситалари ва препаратлар, этил спирти, алкоголь маҳсулотлари айланмасининг алоҳида тартибини белгилаш. Истисно ҳолларда, фуқаролардан қурол ва ўқ-дорилар, ташкилотлардан эса қурол, ўқ-дорилар, махсус воситалар ва заҳарли моддалар, шунингдек жанговар ва ўқув-жанговар (ўқув) техника, портловчи ва радиоактив моддаларни вақтинчалик олиб қўйиш;
- фавқулодда ҳолат жорий этилган ҳудудларда давлат бошқаруви органлари (уларнинг таркибий бўлинмалари) ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ваколатларини тўлиқ ёки қисман тўхтатиб туриш;
- портловчи, радиоактив, кимёвий ва биологик хавфли моддалардан фойдаланадиган хавфли ишлаб чиқаришлар ва ташкилотлар фаолиятини тўхтатиб туриш;
- фавқулодда ҳолат жорий этилган ҳудуд бўйича ҳаракатланиш эркинлигини чеклаш, мазкур ҳудудга кириш ва ундан чиқишнинг алоҳида тартибини жорий қилиш, ушбу ҳудудда, зарур ҳолларда Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг кириб келиши ва бўлишига чекловлар жорий этиш;
- транспорт воситалари ҳаракатини чеклаш ва уларни текширишни кучайтириш;
- фаолиятнинг айрим турларини, жумладан товарлар, ишлар ва хизматларни амалга оширишга чекловлар ўрнатиш;
- йиғилишлар, митинглар, кўча юришлари ёки намойишлар, шунингдек бошқа оммавий тадбирлар ўтказишни тақиқлаш ёки чеклаш;
- оммавий ахборот воситалари фаолиятини шартлари ва тартиби кўрсатилган ҳолда чеклаш, шунингдек, нашр маҳсулотларини, радиоузатувчи, овоз кучайтирувчи воситалар, нусха кўпайтириш техникасини вақтинчалик олиб қўйиш ёки хатловга олиш, журналистларни аккредитациялашнинг алоҳида тартибини белгилаш.
Фавқулодда ҳолатни жорий этиш ҳолатларидан келиб чиқиб, чора-тадбирларнинг бутун мажмуи ёки уларнинг айримлари жорий этилади.
Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида жорий этилган фавқулодда ҳолатнинг бутун амал қилиш муддати мобайнида сайловлар ва референдум ўтказилмайди.
Сайланган тегишли давлат ҳокимияти органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва мансабдор шахслар ваколат муддати фавқулодда ҳолат даврида тугаган тақдирда, мазкур органлар ва шахсларнинг ваколат муддати ушбу Қонунда белгиланган тартибда тўхтатиб турилмаса, фавқулодда ҳолат даври тугагунига қадар узайтирилади.
Фавқулодда ҳолат режимини таъминлаш учун Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Давлат хавфсизлик хизмати ва Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг, шунингдек фавқулодда вазиятларда уларнинг олдини олиш ва ҳаракат қилиш давлат тизимига кирувчи бошқа давлат органлари ва ташкилотларининг куч ва воситаларидан фойдаланилади, дейилади ҳужжат лойиҳасида.
Ҳуқуқлар кафолати
Авария-қутқарув ва бошқа кечиктириб бўлмайдиган ишларни амалга ошириш ва таъминлаш учун жалб этилган шахсларга меҳнат тўғрисидаги қонун ҳужжатларига мувофиқ меҳнатига ҳақ тўлаш кафолатланади.
Фавқулодда ҳолат жорий этиш учун асос бўлиб хизмат қилган ҳолатлар натижасида жабрланган ёки бундай ҳолатларни бартараф этиш ёки уларнинг оқибатларини бартараф этиш бўйича чора-тадбирлар қўлланилиши муносабати билан жабр кўрган шахсларга Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган шартлар ва тартибда турар жойлар берилади, етказилган моддий зарар қопланади, ишга жойлашишда кўмак берилади ва зарур ёрдам кўрсатилади.
Фавқулодда ҳолатда қўлланиладиган Ўзбекистон Конституцияси, қонунлари ва бошқа қонун ҳужжатларида белгиланган давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, сиёсий партиялар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва бошқа ташкилотларнинг, уларнинг мансабдор шахслари ваколатлари, Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, юридик шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари ўзгаришига (чекланишига) олиб келадиган чоралар ва вақтинчалик чекловлар вужудга келган ҳолатнинг кескинлиги талаб қиладиган чегаралар доирасида бўлиши шарт.
Фавқулодда ҳолатда қўлланиладиган чоралар ва вақтинчалик чекловлар Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларига зид бўлмаслиги керак. Фавқулодда ҳолатнинг жорий этилиши қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала турларини қўллашга, яшаш, фикрлаш, виждон, дин эркинлиги ҳуқуқини ҳар қандай чеклашга асос бўла олмайди.
Фавқулодда ҳолатда қўлланилиши мумкин бўлган фуқаролар ва юридик шахсларнинг конституциявий ҳуқуқларига чекловлар қатъий ҳисобланади, уларни кенгайтириб талқин этишга ва бошқа чекловлар ўрнатилишига йўл қўйилмайди.
Комендантлик соати қоидаларини бузган фуқароларни ушлаб туриш тартиби
Комендантлик соати қоидаларини бузган шахслар комендантлик соатининг охиригача, шахсини тасдиқловчи ҳужжатга эга бўлмаган шахслар эса — уларнинг шахси аниқлангунга қадар, бироқ 48 соатдан ортиқ бўлмаган муддатга ҳарбий комендант ёки ички ишлар органи бошлиғининг қарори билан ушлаб турилади. Белгиланган муддат суд қарори билан ўн суткадан ортиқ бўлмаган муддатгача узайтирилиши мумкин.
Фото: ИИВ ЙҲХББ.
Ушлаб турилган шахслар, улар билан бирга бўлган нарсалар ва транспорт воситалари текширилиши мумкин.
Ички ишлар органи бошлиғининг ушлаб туриш тўғрисидаги қарори устидан юқори мансабдор шахсга ёки суд тартибида шикоят қилиниши мумкин.
Комендантлик соати қоидаларини бузган шахсларни ҳибсга олиш
ва вақтинча ушлаб туриш ва улар бўйича чиқарилган қарорларнинг қонунийлигини назорат қилиш прокурор томонидан амалга оширилади.
Фавқулодда ҳолат жорий этилган ҳудудда одамлар, ҳайвонлар ва ўсимликларнинг хавфли юқумли касалликлари тарқалиш хавфи туфайли карантин жорий этилган тақдирда, фавқулодда ҳолат режимини бузган, белгиланган ҳудудда яшамайдиган ва ундан ташқарига чиқариб юборилиши лозим бўлган фуқаролар бундай фуқароларни кузатишнинг белгиланган муддати тугагунга қадар умумий асосларда ушлаб турилади.

Фракции политических партий Узбекистана начали рассмотрение проекта закона «О чрезвычайном положении». «Газета.uz» ознакомилась с ним и приводит главные моменты из документа, поскольку он не был выставлен на общественное обсуждение. В окончательный вариант законопроекта могут быть внесены изменения. Аналогичный законопроект был разработан в 2016 году и выносился на обсуждение, но в итоге принят не был.
Законопроект состоит из 7 глав и 35 статей. Целями введения чрезвычайного положения (ЧП) в документе указаны устранение обстоятельств, послуживших основанием для его введения, обеспечение общественной безопасности, защиты прав, свобод, законных интересов и безопасности граждан, конституционного строя и территориальной целостности страны.
В документе даются определения следующим понятиям:
комендантский час — время суток, в течение которого устанавливается запрет находиться на улицах и в иных общественных местах либо вне жилища без специально выданных пропусков и документов, удостоверяющих личность;
особо важные и категорированные объекты — социально-экономические организации, отдельные сооружения и иные объекты, обеспечивающие жизнедеятельность населения и имеющие стратегическое значение, определяемые в соответствии с законодательством;
чрезвычайное положение — временно вводимый в соответствии с Конституцией и данным законом на всей территории страны или в отдельных административных территориях особый правовой режим деятельности органов государственного управления, органов государственной власти на местах (хокимиятов), органов самоуправления граждан (махаллей), политических партий, негосударственных некоммерческих организаций и других организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, их должностных лиц, допускающий возложение дополнительных обязанностей на граждан Узбекистана, иностранных граждан, лиц без гражданства или отдельные ограничения их прав и свобод, устанавливаемый настоящим законом;
Государственная комиссия по обеспечению режима чрезвычайного положения — специальный орган государственного управления, создаваемый указом президента для выработки мер по ликвидации обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения и координации деятельности органов государственной управления, органов государственной власти на местах и других организаций и комендатур территорий, где введено чрезвычайное положение.
Документ также включает понятия границ территории, где вводится ЧП, комендатуры территории (временный спецорган, определяемый президентом на административной территории, где введено ЧП) и коменданта территории (должностное лицо, руководящее деятельностью комендатуры).
К обстоятельствам, при которых вводится ЧП, относятся реальная внешняя угроза, посягательство на конституционный строй и территориальную целостность Узбекистана, вооруженный мятеж, массовые беспорядки, террористические акты, а также блокирование или захват особо важных и категорированных объектов или отдельных местностей, подготовка и деятельность незаконных вооруженных формирований, межнациональные, межконфессиональные и пограничные конфликты, сопровождающиеся насильственными действиями, создающие непосредственную угрозу жизни и безопасности граждан, повседневной деятельности государственных органов и других организаций, а также крупные катастрофы, стихийные бедствия, эпидемии и другие чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера, чрезвычайные экологические ситуации, требующие проведения масштабных аварийно-спасательных и других неотложных работ.
Чрезвычайное положение на всей территории страны или в отдельных административных территориях вводится указом президента, который в течение трех суток вносится на утверждение в Законодательную палату и Сенат Олий Мажлиса и незамедлительно публикуется в СМИ. Депутаты и сенаторы парламента обязаны прибыть к месту проведения совместного заседания незамедлительно, без специального вызова. Утверждение указа предлагается рассматривать без предварительного обсуждения в комитетах обеих палат. При отказе в утверждении указ о введении ЧП утрачивает силу наряду с принятием соответствующего совместного постановления палат парламента.
При введении ЧП на всей территории страны Законодательная палата и Сенат не могут быть распущены, говорится в проекте закона.
Срок действия ЧП на всей территории страны не может превышать 30 суток, а на ее отдельных административных территориях — 60 суток. По истечении срока ЧП считается прекращенным. В случае если в течение этого срока цели не были достигнуты, срок действия ЧП может быть продлен указом президента с соблюдением вышеуказанных требований. Действие ЧП может быть прекращено полностью или частично при устранении обстоятельств раньше срока.
Предлагаемые меры и ограничения при ЧП
Фото: Сабина Бакаева / «Газета.uz».
Согласно проекту закона, на период действия чрезвычайного положения указом президента может предусматриваться введение следующих мер и временных ограничений:
- введение комендантского часа;
- введение карантина, проведение санитарно-противоэпидемических, ветеринарных и других мероприятий;
- усиление охраны общественного порядка, особо важных и категорированных объектов и объектов, обеспечивающих жизнедеятельность населения;
- личный досмотр граждан Узбекистана, иностранных граждан, лиц без гражданства, проверка документов, удостоверяющих их личность, досмотр вещей, жилища и транспортных средств;
- выдворение в установленном порядке лиц, нарушающих режим ЧП и не проживающих на территории, где введено чрезвычайное положение, за ее пределы за их счет, а при отсутствии у них средств — за счет средств госбюджета с последующим возмещением расходов в судебном порядке;
- временное отселение населения в безопасные районы с обязательным предоставлением стационарных или мобильных жилых помещений;
- эвакуация материальных и культурных ценностей в безопасные районы в случае, если существует реальная угроза их уничтожения, похищения или повреждения, а в отношении недвижимых объектов принятие соответствующих мер по их охране;
- приостановление деятельности политических партий и иных негосударственных некоммерческих организаций, препятствующих устранению обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения;
- привлечение государственных резервов, мобилизация ресурсов организаций, независимо от форм собственности и организационно-правовых форм, изменение режима их работы, переориентация указанных организаций на производство необходимой в условиях чрезвычайного положения продукции и иные необходимые в условиях чрезвычайного положения изменения производственно-хозяйственной деятельности;
- в исключительных случаях, связанных с необходимостью проведения и обеспечения аварийно-спасательных и других неотложных работ, привлечение трудоспособного населения, транспортных средств юридических и физических лиц для проведения указанных работ при обязательном соблюдении требований охраны труда;
- установление особого порядка продажи, приобретения и распределения продовольствия, медикаментов и товаров первой необходимости;
- запрещение продажи специальных средств, ядовитых веществ, установление особого режима оборота лекарственных средств и препаратов, содержащих наркотические средства и их аналоги, психотропные и сильнодействующие вещества, этилового спирта, алкогольной продукции. В исключительных случаях временное изъятие у граждан оружия и боеприпасов, у организаций оружия, боеприпасов, специальных средств и ядовитых веществ, а также боевой, учебно-боевой (учебной) техники, взрывчатых и радиоактивных веществ;
- полное или частичное приостановление на территориях, где введено чрезвычайное положение, полномочий органов государственного управления (их структурных подразделений) и органов государственной власти на местах;
- приостановление деятельности опасных производств и организаций, в которых используются взрывчатые, радиоактивные, химически и биологически опасные вещества;
- установление ограничений на свободу передвижения по территории, где введено чрезвычайное положение, а также введение особого режима въезда на указанную территорию и выезда с нее, установление ограничений на въезд и пребывание иностранных граждан и лиц без гражданства на указанной территории, а при необходимости — на всей территории Узбекистана;
- ограничение движения транспортных средств и усиление осуществления их досмотра;
- установление ограничений на осуществление отдельных видов деятельности, включая реализацию товаров, работ и услуг;
- запрещение или ограничение проведения собраний, митингов, уличных шествий или демонстраций, а также иных массовых мероприятий;
- ограничение деятельности СМИ с указанием условий и порядка такого ограничения, а также временное изъятие или арест печатной продукции, радиопередающих, звукоусиливающих средств, множительной техники, определение особого порядка проведения аккредитации журналистов.
В зависимости от обстоятельств введения чрезвычайного положения вводиться может как весь комплекс мер, так и отдельные из них.
В течение всего срока действия ЧП на всей территории страны не проводятся выборы и референдумы, а в случае истечения срока полномочий выборных органов государственной власти, органов самоуправления граждан и должностных лиц их полномочия продлеваются до прекращения ЧП.
Согласно законопроекту, президент вправе приостанавливать действие нормативно-правовых актов и иных актов в случае их противоречия указу о введении ЧП.
Для обеспечения режима чрезвычайного положения используются силы и средства Министерства внутренних дел, Национальной гвардии, Службы государственной безопасности и Министерства по чрезвычайным ситуациям, а также других государственных органов и организаций, входящих в Государственную систему предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях. В исключительных случаях президент для обеспечения режима ЧП может привлечь силы и средства Вооруженных сил.
Гарантии прав
Лицам, привлеченным для проведения и обеспечения аварийно-спасательных и других неотложных работ, гарантируется оплата труда, гласит законопроект.
Лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения ЧП, или в связи с применением мер по устранению таких обстоятельств или ликвидации их последствий, предоставляются жилые помещения, возмещается причиненный материальный ущерб, оказывается содействие в трудоустройстве и предоставляется необходимая помощь на условиях и в порядке, установленными Кабмином.
Меры и временные ограничения, применяемые в условиях ЧП и влекущие за собой изменение (ограничение) установленных Конституцией, законами и иными актами законодательства полномочий органов государственного управления и органов государственной власти на местах, органов самоуправления граждан, политических партий, негосударственных некоммерческих и иных организаций, их должностных лиц, прав, свобод и законных интересов граждан Узбекистана, иностранных граждан, лиц без гражданства, юридических лиц, должны осуществляться в тех пределах, которых требует острота создавшегося положения.
Меры и временные ограничения не должны противоречить международным договорам Узбекистана в области прав человека. Введение ЧП не может быть основанием для применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения, для любых ограничений права на жизнь, на свободу мысли, совести, религии.
Предусмотренные ограничения конституционных прав граждан и юридических лиц являются исчерпывающими, расширительному толкованию не подлежат, установление других ограничений не допускается.
Задержание граждан при нарушении комендантского часа
Лица, нарушившие правила комендантского часа, задерживаются до окончания комендантского часа, а лица, не имеющие при себе документов, удостоверяющих личность, — до выяснения их личности, но не более чем на 48 часов по решению начальника органа внутренних дел. По решению суда указанный срок может быть продлен не более чем на 10 суток, предлагает законопроект.
Задержанных лиц, находящиеся при них вещи и транспортные средства могут досмотреть.
Решение начальника ОВД о задержании может быть обжаловано вышестоящему должностному лицу или в судебном порядке. За законностью задержания и содержания под арестом следит прокурор.
В случае введения чрезвычайного положения, МВД в трехдневный срок должен уведомить генерального секретаря ООН и сопредельные государства.
В документе также отмечается, что если международным договором Узбекистана установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законодательством страны о чрезвычайном положении, то применяются правила международного договора.
Ответ властей на вопросы общественности
После регистрации первых случаев коронавируса в Казахстане власти ввели режим чрезвычайного положения, в Кыргызстана был введен режим чрезвычайно ситуации, а затем — режим ЧП в отдельных регионах.
В Узбекистане режим ЧС или ЧП не вводился, вместо них были установлены ограничительные мероприятия (карантин) согласно закону «О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения».
Точная дата ввода карантина неизвестна, хотя санитарные правила, нормы и гигиенические нормативы утверждаются главным государственным санитарным врачом и вступают в силу со дня их официального опубликования, если в самих актах не указан более поздний срок.
Ограничительные меры и мероприятия (взятие людей на карантин, изъятие у них телефонов, закрытие предприятий, рынков, ограничение движения транспорта, помещение автомобилей на штрафстоянку, запрет на появление в общественных местах в ночное время суток и другие) принимались решениями Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом (создана распоряжением президента), информация о которых публиковалась в Telegram. Протоколы заседаний спецкомиссии носили характер «ДСП» (для служебного пользования) и не были доступны для населения. Министерство юстиции объясняло это тем, что спецкомиссия создана для оперативного реагирования на происходящие события.
«Порой необходимо принятие незамедлительных решений по решению всего комплекса вопросов, возникающих в связи с изменениями эпидемиологической ситуации и реагирования на них, включая решения проблем путем задействования специальных механизмов, которые могут иметь различный характер. В связи с этим решения, принимаемые Специальной комиссией, публикуются в неполном виде. Между тем, те части этих решений, касающиеся населения и юридических лиц, распространяются в виде официальной информации Специальной комиссии», — говорилось в сообщении.
В ответ на вопросы общественности заместитель министра юстиции Музраф Икрамов заявлял о законности ограничительных мер, введенных для предотвращения распространения коронавируса. Со ссылкой на мировую практику он отмечал, что оценка ситуации в борьбе с COVID-19 и ее результативность не зависят от вида введенного режима: чрезвычайное положение, чрезвычайная ситуация, комендантский час или карантин как в отдельности, так и в целом.
«Ограничительные мероприятия (карантин) для борьбы с коронавирусной инфекцией в настоящее время являются наиболее подходящими из всех режимов, и они дают свои результаты. В случае необходимости могут быть введены дополнительные ограничения в рамках данного режима, все зависит от обстоятельств, — говорил замминистра. — В этом плане никак нельзя согласиться с отдельными „диванными советниками“, что принимаемые меры не являются подходящими или достаточными для достижения окончательной цели в недопущении распространения массового заражения коронавирусом».
В апреле верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет призвала правительства стран не нарушать права человека под видом чрезвычайных мер, введенных в период пандемии COVID-19.