Amazon компаниясининг бош директори Жефф Безос томонидан асос солинган Blue Origin аэрокосмик компанияси 13 октябрь куни келажакда Ойга қўниш тизимининг таркибий қисмларини синовдан ўтказиш учун кўп бор қўлланилиши мумкин бўлган New Shepard ракетасини суборбитал парвозга учирди, дея хабар берди Интерфакс.
Тизимдан 2024 йилда Artemis дастури доирасида икки нафар америкалик астронавтни Ой юзига қўниши учун фойдаланилиши мумкин.
Ракета Техасдаги синов майдончаси орқали учирилди. Ташувчи ракетадан ажралиб чиққанидан сўнг, капсула тахминан 100 км баландликка кўтарилди ва у кейин парашютлар ёрдамида Ерга қайтади. Айни пайтда, ташувчи ракета вертикал ҳолатда автоматик қўниши керак бўлади.
Ушбу парвоз бу ракетанинг еттинчи ва New Shepard лойиҳаси доирасида эса 13-марта учирилиши. Ракетанинг аввалги парвози 2019 йил 11 декабрда муваффақиятли амалга оширилган. Ўшанда ракета 104,5 км баландликка кўтарилган. Ташувчи ракета бошқарув орқали қўнишни амалга оширган, капсула эса парашютлар ёрдамида Ерга қайтган.
New Shepard бортида 12 та илмий асбоб-ускуналар, шу жумладан NASA ускуналари ўрнатилган бўлиб, улар космик кеманинг Ой юзасига қўниш жараёнини таъминлайди. Бу ускуналар ракетанинг ташқи томонида жойлашган конвергенция, тушиш ва қўниш датчиклари тизимини ташкил қилади.
«Тажриба ушбу технологиялар (датчиклар, компьютерлар ва алгоритмлар) кеманинг жойлашуви ва ойга яқинлашиш тезлигини аниқлашда ўзаро таъсирини синаб кўради, бу эса ой сатҳига олдиндан белгиланган нуқтадан 100 м узоқлик даражасида қўнишга имкон беради», — деди Blue Origin компанияси вакиллари.
Ҳозирда Blue Origin дан ташқари NASA билан тузилган шартнома асосида SpaceX ва Dynetics ҳам Ойга қўнувчи қурилмани яратишда иштирок этмоқда. Ушбу техник лойиҳаларнинг энг яхшиси 2024 йилда астронавтларнинг Ойга қўниши учун қўлланилади.
Яқин келажакда Blue Origin ўз ракетасини суборбитал сайёҳлик парвозлари учун ишлатмоқчи. Бироқ, компания ҳанузгача космосга бортда одам мавжуд бўлган парвозларни амалга оширмаган.

Американская аэрокосмическая компания Blue Origin, основанная главой Amazon Джеффом Безосом, 13 октября запустила в суборбитальный полет многоразовую ракету New Shepard для испытания компонентов будущей лунной посадочной системы, сообщил Интерфакс.
Система может быть использована для высадки двух американских астронавтов на поверхность Луны в рамках программы Artemis в 2024 году.
Запуск был осуществлен с полигона в штате Техас. После отделения от носителя капсула вышла на высоту около 100 км, а затем с помощью парашютов вернется на Землю. Тем временем, ракета-носитель должна совершить автоматическую посадку в вертикальном положении.
Это уже седьмой запуск данной ракеты и 13-й в рамках проекта New Shepard. Предыдущий успешный полет ракеты состоялся 11 декабря 2019 года. Тогда ракета поднималась на высоту 104,5 км. Носитель совершил управляемую посадку, а капсула вернулась на Землю на парашютах.
На борту New Shepard установлено 12 научных приборов, в том числе аппаратура NASA, которая будет обеспечивать процесс посадки космического корабля на поверхность Луны. Это демонстрационная система датчиков схождения с орбиты, спуска и посадки, которые размещены на внешней стороне ракеты.
«Эксперимент позволит проверить, как взаимодействуют эти технологии (датчики, компьютеры и алгоритмы) в определении местоположения корабля и скорости при приближении к Луне, которые дадут возможность совершить посадку на поверхность Луны в пределах 100 м от заранее намеченной точки», — сообщали ранее представители компании Blue Origin.
В настоящее время созданием лунного посадочного модуля в рамках контракта с NASA, помимо Blue Origin, занимаются также компании SpaceX и Dynetics. Лучший из технических проектов будет использован для посадки астронавтов на Луну в 2024 году.
В недалекой перспективе Blue Origin также собирается использовать свою ракету для суборбитальных туристических полетов. Однако пилотируемого полета компания пока еще не проводила.