Жорий йилнинг 15 октябрь куни Ўзбекистон президенти ҳузурида ўтказилган йиғилишда коррупцияга қарши курашиш масалалари ҳам кўриб чиқилди, дея хабар қилинди «Ўзбекистон 24» телеканали лавҳасида.
Мажлисда охирги олти ойда бу йўналишда олиб борилаётган кескин кураш ўз натижасини бераётгани қайд этилди. Кўрилган чоралар натижасида бир қатор мансабдор шахслар қўлга олинган бўлиб, уларга нисбатан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда ҳамда тегишли жазо чоралари белгиланиши кутилмоқда.
Жумладан, Қибрай тумани ҳокимининг инвестиция масалалари бўйича ўринбосари Ж.Машрабов 11 июнь куни Қибрай туманидан 9 гектар бўш ер майдонини 60 минг АҚШ долларига сотишни таклиф қилиб, 35 минг АҚШ долларига сотаётган вақтда жиноят устида қўлга олинган.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги қошидаги капитал қурилиш бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари Б.Алламуратов Чилонзор туманидаги инвестициялар ва ташқи савдо бўлими бошлиғи Х.Шукуралиевга 25 июнь куни Чилонзор туманидаги 1 гектар ер майдонини 1 млн. 400 минг АҚШ долларига сотаётган вақтда қўлга олинган.
Андижон вилояти Марҳамат тумани ҳокими ёрдамчиси У.Алижонов сентябрь ойида яқин алоқалари орқали Марҳамат тумани ҳудудидан 11 га ер майдони ажратиш учун жами 29 000 АҚШ доллари миқдоридаги ноқонуний пулни олаётган вақтда жиноят устида ушланган.
Фарғона вилояти, Бувайда тумани ҳокимининг биринчи ўринбосари М.Деҳқанов жорий йилнинг октябрь ойида Бувайда туманида жойлашган «Эркин иқтисодий ҳудуд»дан тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш учун 50 сотих ер майдонини расмийлаштириб бериш эвазига 20 000 АҚШ доллари олган вақтида жиноят устида қўлга олинган.
Тошкент вилояти Оққўрғон тумани ҳокими ўринбосари А.Тўймачов, Кадастр бўлими бошлиғи И.Қорабоев билан биргаликда 18 март куни Оққўрғон туманида жойлашган 1,5 га ер майдонини 1500 АҚШ долларига сотаётган вақтида жиноят устида қўлга олинган.
Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани ҳокимининг ўринбосари З.Мирзаходжаев октябрь ойида Бўстонлиқ туманида жойлашган 5 сотих ер майдонини 25 минг АҚШ долларига сотаётган вақтида жиноят устида қўлга олинган.
Аввалроқ хабар қилганимиздек, энди ҳокимларнинг ер ажратиш тўғрисидаги қарорлари геоахборот тизимига киритилмагунича ҳақиқий ҳисобланмайди.

На совещании по вопросам государственного кадастра под руководством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, помимо прочего, были обсуждены вопросы противодействия коррупции, сообщил телеканал «Узбекистан 24».
Борьба в этом направлении на протяжении последних шести месяцев «приносит свои плоды», отмечалось в сюжете. Ряд должностных лиц был задержан, находится под следствием и должен понести наказание.
По данным канала, заместитель хокима Кибрайского района Ташкентской области по вопросам инвестиций Ж. Машрабов предложил приобрести 9 га пустующей земли за 60 тысяч долларов. Он был задержан 11 июня при получении 35 тысяч долларов.
Заместитель начальника Главного управления капитального строительства при хокимияте Ташкента Б. Алламуратов был задержан 25 июня при продаже 1 га земли за 1,4 млн долларов начальнику отдела инвестиций и внешней торговли хокимията Чиланзарского района Х. Шукуралиеву, говорится в сообщении.
Помощник хокима Мархаматского района Андижанской области У. Алижонов задержан в сентябре при получении 29 тысяч долларов за выделение 11 га земли «через тесные связи».
Первый заместитель Бувайдинского района Ферганской области М. Дехканов был задержан в октябре при получении 20 тысяч долларов. Он пытался незаконно оформить 50 соток земли в свободной экономической зоне для занятия предпринимательской деятельностью, отмечает «Узбекистан 24».
Заместитель хокима Аккурганского района Ташкентской области А. Туймачов совместно с начальником отдела кадастра И. Карабоевым был задержан 18 марта при продаже 1,5 га земли за 1500 долларов.
Заместитель хокима Бостанлыкского района Ташкентской области З. Мирзаходжаев был задержан в октябре при выделении 5 соток земли за 25 тысяч долларов, отмечается в сюжете.
«Газета.uz» ранее сообщила, что отныне решения хокимов о выделении земли будут считаться недействительными, пока не будут включены в Национальную геоинформационную систему. Каждый район планируется обеспечить дронами для контроля аграрных земель и мониторинга посевов. Случаи незаконного строительства планируется предупреждать через систему спутникового наблюдения.
Президент на совещании также поручил ввести систему исчисления налога по реальной стоимости земель с применением повышающих и понижающих коэффициентов. Для этого привлекут международных экспертов, процедура определения рыночной стоимости объектов будет апробирована в четырех районах.