Қирғизистон бош вазири Садир Жапаров ўз тарафдорлари олдига чиқиб, ўзини президент вазифасини бажарувчи деб эълон қилди, деб хабар бермоқда АКИpress.
«Сооронбай Жээнбеков истеъфога чиқиш тўғрисида ариза ёзди. Спикер Канатбек Исаев президент вазифасини бажаришдан бош тортди. Бугун президентлик ва бош вазир лавозими менга ўтди», деди у 15 октябрь куни кечқурун.
Бу ҳақда 24.kg ҳам парламент спикери Канат Исаевнинг ўзига асосланиб хабар берди.
«Мавжуд ижтимоий-сиёсий вазият ва давлатдаги қонун чиқарувчи орган олдида турган вазиятни барқарорлаштириш бўйича энг муҳим вазифаларни ҳисобга олган ҳолда, мен ўз кучларимни тўғридан-тўғри Жогорку Кенешда ишлашга жамлашга қарор қилдим. Шунингдек, олтинчи чақириқ парламент ваколат муддати тугаши сабабли, мен президент ваколатларини амалга оширишни имконсиз деб биламан», — дея унинг сўзларини келтиради нашр.
Кундузи президент Сооронбай Жээнбеков истеъфога чиқишини эълон қилганидан сўнг Канат Исаев автомат равишда Қирғизистон президенти вазифасини бажарувчи бўлган эди.
Шундай қилиб, давлат раҳбарининг вазифалари мамлакатнинг амалдаги бош вазири Садир Жапаровга ўтди.
Қирғизистондаги сиёсий инқироз 5 октябрда парламент сайловларининг расмий натижалари эълон қилиниши билан бошланган эди. Мухолифат партиялари натижалардан норози бўлди, мамлакатда бир неча минг одам иштирокида митинглар, тартибсизликлар бошланди. Натижада сайлов натижалари бекор қилинди ва ҳукумат истеъфога чиқди.
Садир Жапаров тартибсизликлар пайтида колонияда бўлган — у тартибсизликларни уюштирганлик ва гаровга олганликда айбланиб 10 йиллик муддатни ўтаётган эди. Намойишчилар томонидан қамоқдан озод қилинганидан бир кун сўнг, парламент бош вазир лавозимига унинг номзодини маъқуллади. Адвокатлар протседуралар бузилганлигини таъкидладилар, шу сабабли у 14 октябр куни ўз лавозимида расман тасдиқланди.

Премьер-министр Кыргызстана Садыр Жапаров вышел к своим сторонникам и объявил себя исполняющим обязанности президента, сообщает АКИpress.
«Сооронбай Жээнбеков написал заявление об отставке. Спикер [парламента] Канатбек Исаев отказался от исполнения обязанностей президента. Сегодня исполнение полномочий президента и должность премьер-министра перешли мне», — заявил он вечером 15 октября.
Об этом также со ссылкой на самого спикера Каната Исаева сообщило 24.kg.
«Учитывая сложившуюся общественно-политическую ситуацию и важнейшие задачи, которые стоят перед законодательным органом государственной власти по стабилизации обстановки в стране, я решил сконцентрировать свои усилия непосредственно на работе в Жогорку Кенеше. А также в связи с тем, что срок работы шестого созыва парламента истекает, я считаю для себя невозможным исполнение полномочий президента», — приводит его слова издание.
Канат Исаев днем автоматически стал и. о. президента Кыргызстана после того, как об отставке объявил президент Сооронбай Жээнбеков. Теперь исполнение обязанностей главы государства перешло к премьер-министру Садыру Жапарову.
Политический кризис в Кыргызстане начался 5 октября и был вызван недовольством официальными результатами парламентских выборов. С итогами не согласились оппозиционные партии, тысячи людей вышли на митинги, начались беспорядки, в результате чего результаты выборов были аннулированы, а правительство ушло в отставку.
Садыр Жапаров на момент беспорядков отбывал в колонии 10-летний срок по обвинениям в организации беспорядков и захвате заложника. На следующий день после его освобождения митингующими парламент утвердил его кандидатуру на должность премьера. Юристы указывали на нарушение процедур, после чего он был официально утвержден в должности 14 октября.