Президент Шавкат Мирзиёев электр энергетикаси корхоналарини трансформация қилиш бўйича устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди, дея хабар қилди далат раҳбарининг матбуот хизмати.
Хабарда қайд этилишича, бугунги кунда электр станцияларининг эскирганлик даражаси 50 фоиздан юқори. Бундан ташқари, эски қувватларда ёқилғи сарфи янги буғ-газ қурилмаларига нисбатан 2 баравар зиёд.
Шу боис модернизация ишларини давом эттириш, лекин буни олдингидек давлат кафолати ҳисобига эмас, балки хусусий капитални жалб қилиш орқали амалга ошириш зарурлиги қайд этилди.
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари», «Ҳудудий электр тармоқлари», «Иссиқлик электр станциялари» ҳамда «Ўзбекгидроэнерго» акциядорлик жамиятларида молиявий ҳисоботларни жаҳон стандартлари асосида тайёрлаш тизимига ўтиш кераклиги таъкидланди.
Бу халқаро кредит рейтинги олиш, келгусида еврооблигациялар чиқаришда муҳим омил бўлади. Мутасаддиларга шу мақсадлардан келиб чиқиб, мазкур 4 та компаниянинг уч йиллик молиявий модели ва бизнес режаларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Трансформация жараёнларига кўмаклашиш учун корхоналар бошқарувига ва кузатув кенгашларига чет эллик мутахассислар жалб қилиниши бўйича кўрсатмалар берилди.
Ҳозирда электр энергияси улгуржи бозори қоидалари белгиланмагани сабабли инвесторлар билан энергияни қатъий нархларда харид қилиш бўйича узоқ муддатли шартномалар имзоланмоқда. Бундай ёндашув келгусида рақобатнинг чекланишига олиб келиши мумкин. Шу боис электр энергияси рақобатли бозорига ўтиш босқичлари ва қоидаларини белгиловчи ҳужжат ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Соҳага илғор технологияларни кенг жорий этиш, «рақамли трансформация»ни амалга ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда янги лойиҳаларнинг ижросига ҳам эътибор қаратилди. Маълумки, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарёда қуёш, Бухоро ва Қорақалпоғистонда шамол, Сирдарё ва Сурхондарёда иссиқлик электр станциялари барпо этилиши режалаштирилган. Ушбу лойиҳаларни жадаллаштириш, уларга давлат-хусусий шериклик асосида инвестициялар йўналтириш муҳимлиги айтилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 октября провел совещание по приоритетным задачам трансформации электроэнергетических предприятий, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, сегодня износ оборудования электростанций страны составляет более 50%. Расход топлива на старых мощностях в 2 раза выше, чем на новых парогазовых установках. В связи с этим президент подчеркнул, что необходимо продолжить модернизацию, но не за счет привлечения средств под гарантии государства, как прежде, а за счет частного капитала.
«Национальным электрическим сетям Узбекистана», «Региональным электрическим сетям», «Тепловым электрическим станциям» и «Узбекгидроэнерго» указано перейти на подготовку финансовой отчетности в соответствии с мировыми стандартами для получения международного кредитного рейтинга и выпуска еврооблигаций в будущем. В правления и наблюдательные советы предприятий будут привлечены иностранные специалисты для содействия процессу трансформации.
Глава государства отметил, что сейчас из-за отсутствия правил работы оптового рынка электроэнергии с инвесторами заключаются долгосрочные соглашения о закупке энергии по фиксированным ценам. В будущем такой подход может привести к ограничению конкуренции, указал президент. Он поручил разработать документ, определяющий этапы и правила перехода к конкурентному рынку электроэнергии.
Шавкат Мирзиёев также поручил ускорить строительство новых электростанций в ряде областей и привлечь к ним инвестиции на основе государственно-частного партнерства.