23 октябрдан бошлаб Яқин Шарқдаги ижтимоий тармоқларда Франция ва француз маҳсулотларини бойкот қилишга чақириқлар тарқалмоқда, дея хабар берди Франциянинг RFI радиоси.
Норозиликларга Франция президенти Эммануэль Макроннинг мамлакатда сўз эркинлиги, шу жумладан карикатуралардан воз кечилмаслиги ҳақидаги айтган гаплари сабаб бўлди. Бундан ташқари, ўтган ҳафта Charlie Hebdo сатирик мультфилмларидан лавҳалар Монпелье ва Тулузадаги ҳукумат биноларида намойиш этилди.
Акция 47 ёшли француз тарихи ва географияси ўқитувчиси Самюэль Патининг хотирасига бағишланди, у 18 ёшли мусулмон муҳожир томонидан ўлдирилди. Абдулах Анзоров ҳақида унинг 2002 йилда Москвада туғилгани, келиб чиқиши чечен бўлганлиги ва сўнгги 12 йил давомида Францияда қочқин сифатида истиқомат қилаётгани маълум. Фожиадан олдин, Самюэль Пати ўз ўқувчиларига синфда Charlie Hebdo нинг Муҳаммад пайғамбар тасвирланган карикатурасини намойиш этгандан сўнг, икки ҳафта давомида унга ҳужум ва таҳдидлар қилинган.
Аввалроқ Франция президенти мамлакатдаги сепаратизмга қарши кураш бўйича катта маъруза қилди, деб ёзади РИА Новости. Исломий сепаратизмга қарши кураш доирасида Франция ҳукумати болалар таълимига алоҳида эътибор қаратмоқчи. Макрон Франция Мусулмонлари Кенгаши билан биргаликда мамлакатда «маърифатли Ислом» ни қуришда ёрдам берадиган ташкилотни яратиш зарурлиги ғоясини ҳам билдирди. Унга кўра, «Франциядаги Исломни чет эл таъсиридан озод қилиш ва масжидларни молиялаштириш устидан назоратни кучайтириш» зарур.
Бунга жавобан Туркия президенти Режеп Таййип Эрдўған француз ҳамкасби «руҳиятини даволаши» кераклигини айтди. Франция ўз элчисини маслаҳат учун Анқарадан чақириб олди.
RFI маълумотларига кўра, Ливия пойтахти Триполида намойишчиларнинг кичик гуруҳлари Эммануэль Макрон ва Франция байроқлари портретларини ёқиб, оёқ ости қилишган. Қатар пойтахти Доҳада Франциянинг Le Train Bleu («Мовий поезд») ресторани менюсидан барча француз маҳсулотлари олиб ташланган. Қатарнинг энг йирик озиқ-овқат тармоқлари — Al-Meera ва Souq al-Baladi ҳам француз маҳсулотларини бойкот қилишини эълон қилди. Қатар ва Қувайтдаги супермаркетлар жавонларидан француз пишлоқлари олиб ташланди.
«Биз барча француз маҳсулотлари, пишлоқлари, кремлари ва бошқа косметик воситаларини олиб ташладик», — деди Кувайт кооперативлар федерацияси раиси ўринбосари Халид ал-Отаиби 25 октябрь куни AFP га. Бундан ташқари, Қувайтдаги 430 га яқин сайёҳлик агентликлари Францияга чипталарни рўйхатдан ўтказишни тўхтатиб қўйишди.
Жазоир Адолат ва тараққиёт учун исломий фронт партияси раҳбари Абдулла Жабалла ҳам француз маҳсулотларини бойкот қилишга чақирди ва Франция ҳукуматидан элчисини чақириб олишини талаб қилди.
Душанба куни Франция маҳсулотларини бойкот қилиш чақириғига Туркия президенти Режеп Таййип Эрдўған қўшилди. «Мен ўз халқимни ҳеч қачон француз маҳсулотларини сотиб олмасликка чақираман», — дея Туркия раҳбари сўзларини келтиради «Интерфакс». Эрдўғанга кўра, Европада мусулмонларга қарши душманлик тарқалмоқда. «Бир қатор Европа мамлакатларида мусулмонларга ва исломга нафрат давлат раҳбарлари даражасида қўллаб-қувватланадиган давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Қайси лавозимда бўлишидан қатъи назар, Исломга нисбатан душманлик руҳий оғиш эканлигини яна бир бор таъкидлайман», — деди Туркия президенти.
Франциянинг Исломободдаги элчисига душанба куни Покистон Ташқи ишлар вазирлиги, маҳаллий ҳокимият маълумотларига кўра, Париж томонидан олиб борилаётган «сўз эркинлиги ниқобидаги тизимли исломофобия кампанияси» муносабати билан норозилик билдирилди.
Аввалроқ, 24 сентябрь, шанба куни Исроилдаги Франция элчисининг қароргоҳи ёнида 200 га яқин киши пайғамбар карикатураларини тақиқлашни талаб қилишди. Шу билан бирга, Франция президентининг фотосуратлари Ғазо секторидаги намойишчилар томонидан ёқиб юборилган. Якшанба куни Туниснинг олисдаги Ал-Камур вилоятида бир неча ўнлаб одамлар французларга қарши митингга йиғилишди.
Марокаш Ташқи ишлар вазирлиги «Ислом ва пайғамбарга тажовуз қилган карикатураларнинг нашр этилиши қораланган» номли расмий коммюникени эълон қилди, шунингдек, унда «баъзиларнинг эркинлиги бошқаларнинг дин эркинлиги бошланган жойда тугайди» деб таъкидланган.
Француз маҳсулотлари ҳам баъзи супермаркетлардан олиб ташланган. Иорданияда Ислом ишлари вазири Муҳаммад ал-Ҳалайлеҳ пайғамбарларни ҳақорат қилишнинг шахсий эркинлик билан ҳеч қандай алоқаси йўқлигини, «зўравонликни қўзғатадиган жиноят» эканлигини айтди. Амман Савдо-саноат палатаси раиси Халил Хож Тавфиқ Франциянинг Иорданиядаги элчисига хат юбориб, президент Макрондан зудлик билан кечирим сўрашини талаб қилди.
Фаластиндаги ХАМАС ҳаракати вакиллари худди шундай коммюнике эълон қилиб, французларни Эммануэль Макроннинг карикатуралар ҳақидаги сўзлари «оқибатлари» ҳақида огоҳлантирган. «Динларни ва пайғамбарларни ҳақорат қилиш сўз эркинлиги билан ҳеч қандай алоқаси йўқ, бу нафратни кучайтиради», дейилади уларнинг баёнотида.
Миср, Эрон ва Ироқдаги RFI мухбирлари якшанба куни кечқурун французларга қарши норозилик намойишлари ҳали бу мамлакатларда тарқалмаганлигини таъкидлашди. Бироқ душанба куни Макроннинг портретлари ва Франция байроғи Боғдоддаги Франция элчихонаси олдида намойишчилар томонидан ёқиб юборилди. Эрон ташқи ишлар вазири Жавад Зариф Францияни «экстремизмни тарғиб қилишда» айблади.
Франция Ташқи ишлар вазирлиги якшанба куни кечқурун коммюнике эълон қилиб, Яқин Шарқни француз маҳсулотларига бойкот қилишни тўхтатишга чақирди. Ушбу чақириқлар «Франциянинг виждон эркинлиги, сўз эркинлиги, дин эркинлиги ва ҳар қандай нафратни рад этиш борасидаги позициясини тескари қилиб кўрсатмоқда», дейилган ташқи сиёсат бўлимида.
Расмий Париж Эммануэль Макроннинг Сорбоннада ўқитувчи Самюэль Пати билан хайрлашиш маросимида айтган сўзларидан Яқин Шарқда кенг тарқалаётган французларга қарши ҳаракат томонидан сиёсий мақсадларда фойдаланилаётганини таъкилади.
Эммануэль Макроннинг ўзи ҳам бунга жавобан француз, инглиз ва араб тилларида твитлар жойлади: «Биз тинчлик билан ифода этилган барча фарқларни (фикрлар, қарашлар) ҳурмат қиламиз. Биз нафратли ифодаларни қабул қилмаймиз ва оқилона мунозарани қўллаб-қувватлаймиз».

С прошлой пятницы, 23 октября, в соцсетях стран Ближнего Востока распространяются призывы бойкотировать Францию и французские товары, сообщило французское радио RFI.
Причиной недовольства стали заявления президента Франции Эмманюэля Макрона о том, что страна не откажется от свободы слова, в том числе от карикатур. Кроме того, на прошлой неделе на правительственные здания в Монполье и Тулузе демонстрировали карикатуры Charlie Hebdo.
Акция была посвящена памяти 47-летнего французского учителя истории и географии Самюэля Пати, жестокого убитого 18-летним иммигрантом, исповедующим ислам. Об Абдулахе Анзоровом известно, что он родился в Москве в 2002 году, имел чеченское происхождение и получил статус беженца во Франции, где проживал последние 12 лет. В течение почти двух недель, предшествовавших трагедии, учитель был объектом нападок и угроз в социальных сетях после того, как показал своим ученикам на уроке карикатуру Charlie Hebdo на пророка Мухаммеда.
Ранее президент Франции выступил с большой речью на тему борьбы с сепаратизмом во Франции, пишет РИА Новости. В рамках борьбы с исламским сепаратизмом французские власти намерены обратить особое внимание на обучение детей. Макрон также высказал идею о необходимости создать вместе с Советом мусульман Франции организацию, которая позволит построить «просвещенный ислам» в стране. По его словам, необходимо «освободить ислам во Франции от иностранного влияния и усилить контроль за финансированием мечетей».
В ответ на это президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его французскому коллеге нужно «лечить свою психику». Франция отозвала своего посла из Анкары для консультаций.
Теперь же, по данным RFI, в столице Ливии, Триполи, небольшие группы протестующих сожгли и растоптали портреты Эмманюэля Макрона и французские флаги. В столице Катара Дохе из меню французского ресторана Le Train Bleu («Синий поезд») исчезли все французские продукты. Крупнейшие продуктовые сети Катара Al-Meera и Souq al-Baladi также объявили о бойкоте французских товаров. С полок супермаркетов в Катаре и Кувейте убрали французские сыры.
«Мы убрали все французские продукты, сыры, крема и косметику», — заявил в воскресенье, 25 октября, агентству AFP вице-председатель федерации кооперативов Кувейта Халед аль-Тайби (Khaled al-Otaibi). Кроме того, около 430 турфирм Кувейта приостановили бронирование билетов во Францию.
К бойкоту французских продуктов призвал также лидер алжирской исламистской партии «Фронт справедливости и развития» Абдалла Джабалла и потребовал от правительства вызвать посла Франции.
В понедельник к призыву бойкотировать французские товары присоединился президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. «Я призываю свой народ никогда не покупать французскую продукцию», — приводит слова главы страны «Интерфакс». По мнению Эрдогана, враждебные настроения по отношению к мусульманам в Европе распространяются. «Ненависть к мусульманам и исламу в ряде стран Европы возведены в ранг государственной политики, поддерживаемой на уровне глав государств. Я вновь заявляю, что вражда к исламу вне зависимости от занимаемой должности является психическим отклонением», — сказал президент Турции.
Протест послу Франции в Исламабаде также выразил в понедельник МИД Пакистана в связи с «системной исламофобской кампанией под видом свободы слова», которую, по заявлению местных властей, ведет Париж.
Ранее в субботу, 24 октября, около 200 человек собрались возле резиденции посла Франции в Израиле с требованием запретить карикатуры на пророка. Одновременно фотографии французского президента жгли протестующие в секторе Газа. В отдаленной тунисской провинции Эль-Камур на антифранцузскую акцию собрались в воскресенье несколько десятков человек.
МИД Марокко выпустил официальное коммюнике, в котором «осудил публикацию карикатур, посягающих на ислам и пророка», а также заявил, что «свобода одних заканчивается там, где начинается свобода вероисповедания других».
В Иордании, где из некоторых супермаркетов также демонстративно убрали французские товары, министр по делам ислама Мухаммед аль-Халяйле заявил, что «оскорбление» пророков не имеет отношения к личной свободе, а является «преступлением, провоцирующим насилие». Председатель Торговой палаты Аммана Халил Хадж Тауфик отправил письмо послу Франции в Иордании с требованием к президенту Макрону немедленно принести извинения.
Представители правящего в Палестине движения ХАМАС обнародовали похожее коммюнике, в котором предупредили французов о «последствиях», которые могут иметь слова Эмманюэля Макрона о карикатурах. «Оскорбление религий и пророков не имеет отношения к свободе слова, но усиливает ненависть», — говорится в этом заявлении.
Корреспонденты RFI в Египте, Иране и Ираке отмечали в воскресенье вечером, что антифранцузские протесты пока не распространились на эти страны. Однако уже в понедельник портреты Макрона и французский флаг сожгли участники протестной акции перед зданием французского посольства в Багдаде. А министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф обвинил Францию в том, что та «способствует экстремизму».
Министерство иностранных дел Франции опубликовало в воскресенье вечером коммюнике с настоятельным призывом к странам Ближнего Востока остановить кампанию бойкотирования французских товаров. Эти призывы «извращают позицию, которую отстаивает Франция в отношении свободы совести, свободы слова, свободы религии и отказа от любых форм ненависти», заявили во внешнеполитическом ведомстве.
Официальный Париж считает, что антифранцузское движение, которое распространяется на Ближнем Востоке, «в политических целях используют слова» Эмманюэля Макрона о карикатурах, сказанные им в ходе церемонии прощания в Сорбонне с учителем Самюэлем Пати.
Сам Эмманюэль Макрон также отреагировал на происходящее, опубликовав в своем твиттере заявление на французском, английском и арабском языках: «Мы уважаем все различия, которые выражаются мирно. Мы не приемлем ненавистнического дискурса и выступаем за разумную дискуссию».