27 октябрь куни президент Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳри марказий қисмининг истиқболли лойиҳаси билан танишди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Президент 2 октябрь куни Қорақалпоғистонга сафари чоғида Нукус шаҳрини ободонлаштириш, аҳолининг дам олиши учун шароитларни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
«Тошкентда нима янгилик бўлса, Нукусга келиши керак. Янгича ишламасак, замон қабул қилмайди», — деган эди Шавкат Мирзиёев.
Нукуснинг марказий қисми лойиҳасини Тошкент шаҳар ҳокими Жахонгир Ортиқхўжаев тақдим этди. Хусусан, кўчаларни кенгайтириш ва кўкаламзорлаштириш, кўллар ва истироҳат боғларини яратиш, савдо шохобчалари ва йирик бозорлар, турар-жой бинолари, IT-парклар сонини кўпайтириш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, 6 октябрь куни ҳоким Жаҳонгир Ортиқхўжаев Қорақалпоғистон пойтахтига ташриф буюрди. Ташриф чоғида у Нукус ҳокимига «Истиқлол» боғини ободонлаштириш ва безатиш лойиҳаси ҳамда мусиқий фавворали кўл яратиш бўйича ўз фикрларини билдирди. Шунингдек, Тошкент шаҳри иқтисодиётини яхшилаш бўйича ўз тажрибаси билан ўртоқлашди.
Аввалроқ, Шавкат Мирзиёев 20 хонадонга мўлжалланган беш қаватли бир подъездли турар-жой биносининг намунавий лойиҳасини тасдиқлаган эди. Бундай уй-жойлар мамлакатнинг ҳар зич жойлашган ҳудудида қурила бошлайди. Бу аввал қурилган уйларга қараганда 33 фоизга арзонроқ бўлади, деди Қурилиш вазирлиги раҳбарининг биринчи ўринбосари Шерзод Ҳидоятов.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 октября ознакомился перспективным проектом центральной части Нукуса, сообщила прес-служба главы государства.
Фото: пресс-служба президента.
В ходе поездки в Каракалпакстан 2 октября президент дал указания по благоустройству города Нукуса, расширению условий для отдыха населения.
«Все нововведения, которые происходят в Ташкенте, должны приходить и в Нукус. Отстанем от времени, если не будем работать по-новому!» — сказал тогда Шавкат Мирзиёев.
Проект центральной части Нукуса презентовал хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев. В частности, планируется расширить и озеленить улицы, создать озера и парки, увеличить число торговых точек и крупных маркетов, жилые дома, IT-парки.
Фото: пресс-служба хокимията Ташкента.
Отметим, что 6 октября хоким Джахонгир Артыкходжаев посетил столицу Каракалпакстана. В ходе визита он выразил своё мнение хокиму Нукуса о проекте благоустройства и украшения парка «Истиклол» и о создании музыкального фонтана на озере, а также поделился своим опытом касательно повышения уровня экономики города Ташкента.
Ранее Шавкат Мирзиёев одобрил типовой проект пятиэтажного одноподъездного жилого дома на 20 квартир. Такое жилье начнут строить в каждом густонаселенном районе страны. Оно будет на 33% дешевле, чем ранее возводимые дома, сообщил первый замглавы Минстроя Шерзод Хидоятов.