29 октябрь куни Жаҳон банки Ижрочи директорлар кенгаши «Ўзбекистонда миллий инновацион тизимни модернизация қилиш» лойиҳасини амалга ошириш учун 50 млн доллар миқдорида маблағ ажратишни маъқуллади, дея хабар берди ЖБ матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Лойиҳа давлат илмий-тадқиқот институтлари (ИТИ) ва университетларда халқаро даражадаги тадқиқотларни ўтказишга ҳисса қўшади ва уларнинг иш натижаларини тижоратлаштиришга имкон беради. Ушбу ташкилотларнинг тадқиқотчилари 50 га яқин илмий-тадқиқот ишларини, шу жумладан халқаро тадқиқотчилар ва хусусий сектор иштирокидаги қўшма лойиҳаларни амалга оширишни молиялаштирадиган грантларга ариза топширишлари мумкин.
Тадқиқот мавзулари қайта тикланадиган энергия манбалари, кам углеродли технологиялар, тиббиёт ва вирусология соҳасидаги турли мавзулар, шу жумладан COVID-19 ҳамда бошқа илм-фан ва технологияларнинг истиқболли йўналишлари бўйича бўлиши мумкин. Лойиҳа доирасида молиялаштириладиган тадқиқотлар натижалари бўйича халқаро эксперт журналларида 50 га яқин мақолаларни нашр этиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, маҳаллий фирма ва компаниялар маҳаллий ҳамда халқаро бозорларда талабга жавоб берадиган янги ёки мавжуд инновацион маҳсулотлар ва хизматларнинг стартап ва илмий-тадқиқот ишларига сармоя киритиш учун 30 га яқин грант олишлари мумкин. Масалан, улар тиббиёт, фармацевтика ва биотехнологик маҳсулотлар ва хизматларни ишлаб чиқаришда, шунингдек илм-фан ва технологиянинг бошқа истиқболли йўналишларида лойиҳаларни молиялаштиришга ариза топширишлари мумкин бўлади.
Таниқли хорижий олимлар, тажрибали венчур капиталистлар ва илм-фан, технология ва инновациялар бўйича мутахассислардан ташкил топган халқаро маслаҳат кенгаши молиялаштириш ва тегишли тадқиқот таклифларини танлаш тўғрисида қарор қабул қилади. Улар таклиф этилаётган тадқиқотнинг илмий қиймати, инновацион салоҳияти ёки ижтимоий-иқтисодий аҳамиятини акс эттирадиган аниқ ва объектив мезонларга асосланиб қарор чиқаради.
Лойиҳа доирасида алоҳида илмий-тадқиқот институтлари инфратузилмаси ва лабораторияларини модернизация қилишга маблағлар ажратилади, уларнинг рўйхати тегишли ташкилотларнинг эҳтиёжларини ҳар томонлама баҳолагандан сўнг Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан тасдиқланади.
Шунингдек, лойиҳа маблағлари Ўзбекистонда илмий-тадқиқот ва инновацияларни тижоратлаштиришни тартибга солиш учун зарур бўлган қонунчилик базасини тайёрлашга ҳамда ушбу соҳаларда тегишли институционал ислоҳотларни ўтказишга сарфланади.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка 29 октября утвердил финансирование в размере 50 млн долларов для реализации проекта «Модернизация национальной инновационной системы в Узбекистане», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ВБ.
Проект будет способствовать проведению исследований международного класса в государственных научно-исследовательских институтах (НИИ) и вузах, а также позволит коммерциализировать результаты их работ. Научные сотрудники этих организаций смогут подать заявки на получение грантов, которые профинансируют реализацию порядка 50 исследований в области научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ (НИОКР), в том числе совместных проектов с участием международных исследователей и частного сектора.
Темами исследований могут быть возобновляемые источники энергии, низкоуглеродные технологии, различные темы в области медицины и вирусологии, включая COVID-19, и другие перспективные направления науки и техники. На основании результатов исследований планируется издание порядка 50 статей в международных рецензируемых журналах.
Кроме того, местные фирмы и компании смогут получить порядка 30 грантов для инвестирования в стартап-проекты и в НИОКР новых или существующих инновационных продуктов и услуг, востребованных на местном и международном рынках. Например, они смогут подать заявки на финансирование проекта в области разработки медицинских, фармацевтических и биотехнологических продуктов и услуг.
Международный экспертный совет, состоящий из иностранных ученых, венчурных инвесторов и экспертов в области науки, техники и инноваций, будут принимать решения по вопросам предоставления финансирования и отбору соответствующих исследовательских предложений. Они будут базироваться на основе критериев, отражающих научную ценность, инновационный потенциал или социально-экономическую значимость предложенных исследований.
В рамках проекта будут выделены средства на модернизацию инфраструктуры и лабораторий отдельных НИИ, перечень которых будет утвержден Министерством инновационного развития после всесторонней оценки потребностей соответствующих организаций.
Средства проекта также будут использованы для подготовки правовой базы для регулирования вопросов коммерциализации НИОКР и инноваций в Узбекистане, а также проведения институциональных реформ в этих областях.